Wytrzeźwiałka

Wydawnictwo: Pogranicze
5 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura piękna
LubimyCzytać

Víťo Staviarsky, zawsze z wrodzoną sobie dyskretną empatią, ale i z wybornym poczuciem groteski opisuje w tej książce w prosty i jakby paradokumentalny sposób losy na ogół „trzecioligowych” prowincjonalnych bohaterów: Cyganów, alkoholików, drobnych przestępców, wszelkiego rodzaju nieudaczników, bądź osób nie całkiem zdrowych psychicznie. Albo ich matek i żon… Słowem – interesują go zwłaszcza ci, którym się nie powiodło.
Akcja większości opowiadań i minipowieści Staviarskiego (dłuższych form nie uprawia) toczy się we wschodniej Słowacji i okolicach Preszowa.
Jacek Bukowski

źródło opisu: http://pogranicze.sejny.pl/oficyna/?147,wytrzezwialka-vito-staviarsky

źródło okładki: http://pogranicze.sejny.pl/oficyna/?147,wytrzezwialka-vito-staviarsky

Murek | 2018-09-27
Przeczytana: wrzesień 2018

Napisana dość barwnym językiem historia niewiele mówiąca. Garść obserwacji z izby wytrzeźwień okraszona tu i ówdzie mocniejszym słowem. Odniosłem wrażenie, że część postaci jest bezbarwna a treść, pomimo że poważna to jednaj jakaś taka miałka i rozlazła się autorowi po stronach jakby jedynym jej celem było zapełnić pusty papier. Rozbawiło mnie natomiast ostatnie, krótkie opowiadania pt. Świniobicie. Takie trochę jak od Pankovicina z puentą jak u Topora. Ale ogólnie przeczytać na pewno warto i czas stracony to nie był.