Po Hitlerze. Powrót Niemców do cywilizowanego świata 1945-1995

historia
LubimyCzytać

„To ujęcie historii Niemiec okresu powojennego stanie się opracowaniem standardowym”.„Deutsche Allgemeine Zeitung”„Fascynujące dzieło… Wydarzenia wewnętrzne, powiązania zagraniczne i świadome starania aktorów spoza Niemiec dopomogły Niemcom dopasować się do Zachodu nie tylko w sensie militarnym, ale także w zakresie uznawanych przez społeczeństwo obywatelskie wartości. Ów proce przedstawiony został w tej książce w sposób przykładowy, przy czym dostatecznie dużo uwagi autor poświęcił towarzyszącym mu dyskusjom”.Gerhard L. Weinberg, „Journal of Interdisciplinary History”„Jakże niezwykłe wyzwanie! Konrad Jarausch nakłania nas do refleksji nad historią powojennych Niemiec – Zachodnich i Wschodnich w tandemie – jako »procesem cywilizowania«, dłuższej i zawiłej nauce, jak żyć w empatii tam, gdzie wcześniej niepodzielnie rządziła wrogość, a najbardziej mordercza wojna zniszczyła podstawy ucywilizowania”.Michael Geyer, University of ChicagoKonrad H. Jarausch – jest profesorem (Lurcy Professor of European Civilization) na University of North Carolina w Chapel Hill (USA) i pracownikiem naukowym (Senior Fellow) w Center for Research in Contemporary History w Poczdamie (Niemcy). Opublikował kilkadziesiąt książek poświęconych współczesnej historii Niemiec i Europy.Autor, niemiecko-amerykański historyk i politolog, zaangażowany na wielu płaszczyznach w przemiany scientific community zjednoczonych Niemiec, dokonuje w swoim dziele krytycznego bilansu przemian społeczno-politycznych z perspektywy „dalekiej” (amerykańskiej) oraz bliskiej, bo wewnątrz-niemieckiej. Dwoistość doświadczeń nadaje jego diagnozom jedyną w swoim rodzaju ostrość; na spojrzenie hic et nunc nakłada się refleksja w kategoriach „długiego trwania” niemieckiego. Praca ukazuje się jako 36 tom renomowanej serii Poznańska Biblioteka Niemiecka.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!