Świadek

Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
Cykl: CHERUB (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Killing

Leon jest podrzędnym przestępcą, od trzydziestu lat żyjącym z drobnych szwindli. Kiedy nagle zaczyna szastać pieniędzmi, to naturalne, że policja chciałaby wiedzieć, skąd je ma. Z pomocą przychodzi CHERUB, tajna organizacja. Kolejne zadanie Jamesa wydaje się rutynowe: zaprzyjaźnić się z dziećmi Leona, spenetrować jego dom, znaleźć trop. Jednak intryga, jaką odkrywa James, okazuje się bardziej zawikłana, niż wszyscy się spodziewali. Jedyną osobą, która może znać prawdę, wydaje się zamknięty w sobie osiemnastolatek. Jest tylko jeden problem: chłopiec spadł z dachu i zginął ponad rok wcześniej.

źródło opisu: Egmont Polska, 2005

źródło okładki: Egmont Polska, 2005

To już piąta, a wciąż świetna, część CHERUBA.
Godna polecenia, zresztą, jak poprzedniczki. Dla wielbicieli lekkich kryminałów.
Można się wiele dowiedzieć o sposobach działania policji, detektywów i ogólnie wejść w ten świat.
Momentami zazdrościłam bohaterom, też chciałabym być tak utalentowana i rezolutna w ich wieku.
Nie obyło się oczywiście bez miłosnych podbojów, które urozmaicają każdą z tych części ;) Przeważają jednak intrygi, problemy agentów, zagadki i akcja.

luna99 | 2014-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2014

Leon Tarasow żyje z drobnych szwindli. Nic dziwnego, że kiedy zaczyna wydawać duże sumy pieniędzy, policja chce wiedzieć, skąd je ma. Zadanie to powierza agentom Cheruba. Jedynym świadkiem jest zamknięty w sobie osiemnastolatek. Jest tylko jeden problem: chłopak spadł z dachu i zginął rok wcześniej.

Intryga jest dość ciekawa, chociaż można to było napisać lepiej. Autor w interesujący sposób opisuje życie na osiedlu na obrzeżach Londynu. Działania agentów oraz ich szkolenie i treningi też są przedstawione w dobry sposób. Książka ma jednak dosyć sporą wadę: niezwykle irytujących bohaterów. Najdojrzalszą i najrozsądniejszą z głównych postaci jest dziesięciolatka. Nie muszę dodawać, że pozostali są od niej o parę lat starsi i mogłoby się wydawać, że to ta dziewczynka powinna być najbardziej dziecinna.

Nie spodziewałam się, że seria "Cherub" mi się spodoba, a kończę już czwartą część i zamierzam sięgnąć po kolejne.

milla | 2012-11-03
Przeczytana: 31 października 2012

„Świadek” to czwarty tom serii CHERUB napisanej przez Roberta Muchamre’a. Choć cykl o młodocianych agentach został stworzony z myślą o nastoletnich chłopcach, to z dużym powodzeniem zyskał on fanów również wśród starszych czytelników – czego najlepszym przykładem jestem ja J Cykl książek opowiadających o przygodach Jamesa Adamsa i jego przyjaciół na chwilę obecną ukazał się w dwudziestu siedmiu krajach. Pierwszy tom serii został zaadaptowany na scenariusz filmowy, jednak jakiekolwiek szczegóły o produkcji są nieznane. Od 30 czerwca Anglicy mogą nabyć „Rekruta” w formie powieści graficznej. Jak nietrudno zauważyć seria Roberta Muchamore’a cieszy się ogromną popularnością.

Przeczytałam wszystkie tomy CHERUBA i każdy z nich wspominam niezwykle pozytywnie. W wypadku tej serii ciężko mówić o znudzeniu, czy poczuciu, że Robert Muchamore ciągnie cykl na siłę. Autor stworzył długą, ale niezwykle interesującą serię, którą czyta się z niesłabnącym zaciekawieniem, a po dotarciu do...

Marta Czoska | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Książka Świadek zupełnie przypadkowo trafiła do mojej biblioteczki, długo czekała na swoją kolej i w końcu po nią sięgnęłam. Czytam, czytam, czytam i myślę po co ja to właściwie robię. Nie chodziła oczywiście o czytanie w ogóle, ale o tę konkretna książkę. Cały pomysł z dziećmi jako tajnymi agentami był naciągany i zupełnie nierealny. Do tego wszystkiego sylwetki tych małych agentów, którzy w rozmowach między sobą rzucają aluzjami na temat miłosnych podbojów były nie do zniesienia. Rozumiem James to trochę jak Bond ale z tą dziewczyną
Azjatką mogli sobie darować. Powieść może i miała potencjał w swoim zamyśle ale mnie zniechęciła głupią wulgarnością.

marrrta4ever | 2014-08-28

Czy Jamesowi i Dave'ovi naprawdę tylko jedno w głowie??? Nie ma misji, żeby ten pierwszy nie zakochał się niby na zabój, a po powrocie i tak wznosił hymny pochwalne do Kerry. Prócz tego powieść super, choć przeczytawszy rewelacyjną "Ucieczkę" oczekiwałam czegoś lepszego.

Karolina | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Rewelacyjne zwroty akcji, genialna fabuła i zabawne dialogi sprawiają, że bardzo chętnie sięga się po kolejną przygodę Jamesa z organizacji CHERUB. Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją ;).

| 2011-07-04
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czawrta część z serii CHERUB.

"Świadek" to naprawdę dobra książka, mimo że moim zdaniem trochę odbiega jakością od poprzednich. Fabuła co prawda ciekawa, ale na początku akcja pozostawia wiele do życzenia - ciągnąca się "akcja", bohaterowie głownie siedzą w jednym miejscu i czekają aż "coś się stanie". Na szczęście mniej więcej w połowie książki całość znacznie nabiera tempa, pojawiają się niewyjaśnione tajemnice, a nawet morderstwo.
Język i styl w jakim napisana jest książka - jak zawsze świetny.
Mimo, że książka jest trochę słabsza od poprzednich to i tak zachęcam do jej przeczytania. Fani powieści Muchamore'a na pewno wybaczą autorowi tę "chwilową słabość" i z chęcią przeczytają zarówno ten, jaki i następne tomy.

Zuzia | 2014-07-02
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Dużo recenzji skupia się na wyśmienitej fabule i akcji, zresztą całkiem słusznie. To chyba jedyna książka opowiadająca o młodych agentach i dlatego wydaje się taka wyjątkowa. Zgadzam się z tym, choć trochę nierealne jest, by dzieciaki miały tyle odwagi, sprytu itd., by mierzyć się z zorganizowanymi grupami przestępczymi. Pomimo to, książka jest warta przeczytania, polecam.

Luukas Luoma | 2015-10-03

Kolejna wybitna część serii CHERUB.
Związek Jamesa i Kerry to jedyny durny epizod w tym tomie.

| 2011-04-08

super