Świadek

Tłumaczenie: Bartłomiej Ulatowski
Cykl: CHERUB (tom 4)
Wydawnictwo: Egmont Polska
The Killing

Leon jest podrzędnym przestępcą, od trzydziestu lat żyjącym z drobnych szwindli. Kiedy nagle zaczyna szastać pieniędzmi, to naturalne, że policja chciałaby wiedzieć, skąd je ma. Z pomocą przychodzi CHERUB, tajna organizacja. Kolejne zadanie Jamesa wydaje się rutynowe: zaprzyjaźnić się z dziećmi Leona, spenetrować jego dom, znaleźć trop. Jednak intryga, jaką odkrywa James, okazuje się bardziej zawikłana, niż wszyscy się spodziewali. Jedyną osobą, która może znać prawdę, wydaje się zamknięty w sobie osiemnastolatek. Jest tylko jeden problem: chłopiec spadł z dachu i zginął ponad rok wcześniej.

źródło opisu: Egmont Polska, 2005

źródło okładki: Egmont Polska, 2005

To już piąta, a wciąż świetna, część CHERUBA.
Godna polecenia, zresztą, jak poprzedniczki. Dla wielbicieli lekkich kryminałów.
Można się wiele dowiedzieć o sposobach działania policji, detektywów i ogólnie wejść w ten świat.
Momentami zazdrościłam bohaterom, też chciałabym być tak utalentowana i rezolutna w ich wieku.
Nie obyło się oczywiście bez miłosnych podbojów, które urozmaicają każdą z tych części ;) Przeważają jednak intrygi, problemy agentów, zagadki i akcja.

| 2014-02-20
Przeczytana: 19 lutego 2014

Leon Tarasow żyje z drobnych szwindli. Nic dziwnego, że kiedy zaczyna wydawać duże sumy pieniędzy, policja chce wiedzieć, skąd je ma. Zadanie to powierza agentom Cheruba. Jedynym świadkiem jest zamknięty w sobie osiemnastolatek. Jest tylko jeden problem: chłopak spadł z dachu i zginął rok wcześniej.

Intryga jest dość ciekawa, chociaż można to było napisać lepiej. Autor w interesujący sposób opisuje życie na osiedlu na obrzeżach Londynu. Działania agentów oraz ich szkolenie i treningi też są przedstawione w dobry sposób. Książka ma jednak dosyć sporą wadę: niezwykle irytujących bohaterów. Najdojrzalszą i najrozsądniejszą z głównych postaci jest dziesięciolatka. Nie muszę dodawać, że pozostali są od niej o parę lat starsi i mogłoby się wydawać, że to ta dziewczynka powinna być najbardziej dziecinna.

Nie spodziewałam się, że seria "Cherub" mi się spodoba, a kończę już czwartą część i zamierzam sięgnąć po kolejne.

dra | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: styczeń 2017

Tym razem to dorośli muszą się wspiąć na wyżyny swoje doświadczenia i profesjonalizmu. Uknuta intryga polegająca na zdobyciu dowodów zabójstwa tak aby zainteresowane strony się w tym nie połapały wypadła pierwszorzędnie.
A co do "cherubinków", no cóż James znów popada w niełaskę. Tym razem odwracają się od niego przyjaciele.
I znowu autor zafundował dużo zwrotów akcji, które nie pozwalają na nudę.

milla | 2012-11-03
Przeczytana: 31 października 2012

„Świadek” to czwarty tom serii CHERUB napisanej przez Roberta Muchamre’a. Choć cykl o młodocianych agentach został stworzony z myślą o nastoletnich chłopcach, to z dużym powodzeniem zyskał on fanów również wśród starszych czytelników – czego najlepszym przykładem jestem ja J Cykl książek opowiadających o przygodach Jamesa Adamsa i jego przyjaciół na chwilę obecną ukazał się w dwudziestu siedmiu krajach. Pierwszy tom serii został zaadaptowany na scenariusz filmowy, jednak jakiekolwiek szczegóły o produkcji są nieznane. Od 30 czerwca Anglicy mogą nabyć „Rekruta” w formie powieści graficznej. Jak nietrudno zauważyć seria Roberta Muchamore’a cieszy się ogromną popularnością.

Przeczytałam wszystkie tomy CHERUBA i każdy z nich wspominam niezwykle pozytywnie. W wypadku tej serii ciężko mówić o znudzeniu, czy poczuciu, że Robert Muchamore ciągnie cykl na siłę. Autor stworzył długą, ale niezwykle interesującą serię, którą czyta się z niesłabnącym zaciekawieniem, a po dotarciu do...

Marta Czoska | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Książka Świadek zupełnie przypadkowo trafiła do mojej biblioteczki, długo czekała na swoją kolej i w końcu po nią sięgnęłam. Czytam, czytam, czytam i myślę po co ja to właściwie robię. Nie chodziła oczywiście o czytanie w ogóle, ale o tę konkretna książkę. Cały pomysł z dziećmi jako tajnymi agentami był naciągany i zupełnie nierealny. Do tego wszystkiego sylwetki tych małych agentów, którzy w rozmowach między sobą rzucają aluzjami na temat miłosnych podbojów były nie do zniesienia. Rozumiem James to trochę jak Bond ale z tą dziewczyną
Azjatką mogli sobie darować. Powieść może i miała potencjał w swoim zamyśle ale mnie zniechęciła głupią wulgarnością.

Karolina | 2014-03-19
Przeczytana: 19 marca 2014

Rewelacyjne zwroty akcji, genialna fabuła i zabawne dialogi sprawiają, że bardzo chętnie sięga się po kolejną przygodę Jamesa z organizacji CHERUB. Oficjalnie nieletni agenci nie istnieją ;).

basia888 | 2017-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2017

Kolejna część przeczytana w dwa dni, która wciągnęła mnie na dobre. Uważam, że nie jest tak bardzo naciągana jak inni twierdzą ponieważ dzieci zwłaszcza tak szkolone nie są tak głupie jak niektórzy uważają. Tym bardziej, że w tej części dzieci współpracują bardziej ze starszymi w misji i jest to wszystko wyważone ponieważ pokazane są fragmenty, w których dzieciaki są tylko dzieciakami jak w bitwie na popcorn a kiedy trzeba to działają na najwyższych obrotach. Już nie mogę doczekać się kiedy wypożyczę kolejną część.

marrrta4ever | 2014-08-28

Czy Jamesowi i Dave'ovi naprawdę tylko jedno w głowie??? Nie ma misji, żeby ten pierwszy nie zakochał się niby na zabój, a po powrocie i tak wznosił hymny pochwalne do Kerry. Prócz tego powieść super, choć przeczytawszy rewelacyjną "Ucieczkę" oczekiwałam czegoś lepszego.

James18 | 2010-09-09

Jak każda książka Muchamore'a bardzo fajna - przede wszystkim fajne jest to, że co książkę mamy inną misje.

| 2011-07-04
Przeczytana: 15 sierpnia 2011

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czawrta część z serii CHERUB.

"Świadek" to naprawdę dobra książka, mimo że moim zdaniem trochę odbiega jakością od poprzednich. Fabuła co prawda ciekawa, ale na początku akcja pozostawia wiele do życzenia - ciągnąca się "akcja", bohaterowie głownie siedzą w jednym miejscu i czekają aż "coś się stanie". Na szczęście mniej więcej w połowie książki całość znacznie nabiera tempa, pojawiają się niewyjaśnione tajemnice, a nawet morderstwo.
Język i styl w jakim napisana jest książka - jak zawsze świetny.
Mimo, że książka jest trochę słabsza od poprzednich to i tak zachęcam do jej przeczytania. Fani powieści Muchamore'a na pewno wybaczą autorowi tę "chwilową słabość" i z chęcią przeczytają zarówno ten, jaki i następne tomy.

Znak kryminał 300x500