Świadek

Okładka książki Świadek Robert Muchamore
Okładka książki Świadek
Robert Muchamore Wydawnictwo: Egmont Polska Cykl: CHERUB (tom 4) kryminał, sensacja, thriller
CHERUB (tom 4)
The Killing
Egmont Polska
2005-01-01
2005-01-01
Bartłomiej Ulatowski
Robert Muchamore Cherub thriller literatura szpiegowska sensacja kryminał literatura dziecięca i młodzieżowa

Okładka książki Za Kresoborem Chris Riddell, Paul Stewart
Za Kresoborem Chris Riddell, Paul...
Okładka książki Głębiej Roderick Gordon, Brian Williams
Głębiej Roderick Gordon, Br...

W "Świadku" znowu mamy zaskakującą akcję. Bohaterowie są jednocześnie dziećmi i szpiegami. Są silni, wysportowani, wytrzymali na ból i zmęczenie, znają świetnie różne języki, ale też dąsają się na siebie, kłócą i biją, chętnie grają w gry komputerowe, nie cierpią szkoły, jak to zdarza się nastolatkom. Myślą o całowaniu, czasem mają focha, kiedy indziej się obrażają lub leją wodą. Zawsze jednak potrafią wykonać przydzielone zadania mimo licznych niespodziewanych przeszkód. Nikt nie podejrzewa dzieci o działalność szpiegowską, co ułatwia osiąganie sukcesu. Książki o agentach Cheruba dobrze się czyta.

Leon jest podrzędnym przestępcą, od trzydziestu lat żyjącym z drobnych szwindli. Kiedy nagle zaczyna szastać pieniędzmi, to naturalne, że policja chciałaby wiedzieć, skąd je ma. Z pomocą przychodzi CHERUB, tajna organizacja. Kolejne zadanie Jamesa wydaje się rutynowe: zaprzyjaźnić się z dziećmi Leona, spenetrować jego dom, znaleźć trop. Jednak intryga, jaką odkrywa James, okazuje się bardziej zawikłana, niż wszyscy się spodziewali. Jedyną osobą, która może znać prawdę, wydaje się zamknięty w sobie osiemnastolatek. Jest tylko jeden problem: chłopiec spadł z dachu i zginął ponad rok wcześniej.

ŚREDNIA

"Świadek" jak do tej pory moja ulubiona część.

Przez pierwsza część książki mamy okazję przypatrzeć się ćwiczeniom na kampusie, a następnie Jamesa czeka kolejna misja, dosyć zwyczajna.

Bardzo dobrze się czyta tę część, jednak jak ktoś przeczytał kolejne to myślę że nie trzeba go namawiać do przeczytania Świadka.

"Świadek" jak do tej pory moja ulubiona część.

Kolejna wspaniała część "Cheruba", która mnie nie zawiodła. Przemyślana intryga, rozbudowana akcja oraz klimat, do którego chce się wracać. Muchamore po raz kolejny łączy elementy kryminału, sensacji i literatury młodzieżowej, tworząc powieść, od której nie sposób się oderwać.

Kolejna część przeczytana w dwa dni, która wciągnęła mnie na dobre. Uważam, że nie jest tak bardzo naciągana jak inni twierdzą ponieważ dzieci zwłaszcza tak szkolone nie są tak głupie jak niektórzy uważają. Tym bardziej, że w tej części dzieci współpracują bardziej ze starszymi w misji i jest to wszystko wyważone ponieważ pokazane są fragmenty, w których dzieciaki są tylko dzieciakami jak w bitwie na popcorn a kiedy trzeba to działają na najwyższych obrotach. Już nie mogę doczekać się kiedy wypożyczę kolejną część.

Tym razem to dorośli muszą się wspiąć na wyżyny swoje doświadczenia i profesjonalizmu. Uknuta intryga polegająca na zdobyciu dowodów zabójstwa tak aby zainteresowane strony się w tym nie połapały wypadła pierwszorzędnie.
A co do "cherubinków", no cóż James znów popada w niełaskę. Tym razem odwracają się od niego przyjaciele.
I znowu autor zafundował dużo zwrotów akcji, które nie pozwalają na nudę.

I znowu autor zafundował dużo zwrotów akcji,...

Książka Świadek zupełnie przypadkowo trafiła do mojej biblioteczki, długo czekała na swoją kolej i w końcu po nią sięgnęłam. Czytam, czytam, czytam i myślę po co ja to właściwie robię. Nie chodziła oczywiście o czytanie w ogóle, ale o tę konkretna książkę. Cały pomysł z dziećmi jako tajnymi agentami był naciągany i zupełnie nierealny. Do tego wszystkiego sylwetki tych małych agentów, którzy w rozmowach między sobą rzucają aluzjami na temat miłosnych podbojów były nie do zniesienia. Rozumiem James to trochę jak Bond ale z tą dziewczyną
Azjatką mogli sobie darować. Powieść może i miała potencjał w swoim zamyśle ale mnie zniechęciła głupią wulgarnością.

Jedna z najlepszych serii dla nastolatków jaką zdarzyło mi się przeczytać^^

Jedna z najlepszych serii dla nastolatków jaką zdarzyło mi się przeczytać^^

Najlepsza część serii do tej pory, klasyczny przykład odbicia się głównego bohatera od dna, świetne segmenty na szkoleniu poligonowym, motyw śledztwa, niespełnione romanse - rewelacja.

Niesamowicie przyjemna książka, jak cały cykl Cheruba. Zakończenie dość nieprzewidywalne i ciekawe.

• Młodzieżowe
  • CHERUB