Odwróceni

Okładka książki Odwróceni Artur Kowalewski, Piotr Pytlakowski
Okładka książki Odwróceni
Artur KowalewskiPiotr Pytlakowski Wydawnictwo: Rebis kryminał, sensacja, thriller
Rebis
2019-04-23
2019-04-23
mafia gangsterzy Warszawa

Po raz pierwszy z serialem Odwróceni zetknęłam się 6 lat temu i automatycznie stał się to jeden z moich ulubionych seriali. Rok później w tv pojawił się drugi sezon serialu Odwróceni. Ojcowie i córki, który również lubię, ale jedynka bardziej mi siedzi. W 2019 roku miała swoją premierę książka Odwróceni, która napisana została na podstawie serialu TVN. Jako fan gangsterskich klimatów od razu ją zakupiłam, ale z przeczytaniem jej wstrzymałam się na lata.
Książkę pana Artura i Piotr zdecydowanie trzeba przeczytać przed obejrzeniem serialu. Dla kogoś, kto tak jak na zna ekranowy pierwowzór, papierowa wersja będzie jedynie powtórką z rozrywki. Jeżeli ktoś lubi sobie robić takie powtórki, to myślę, że ta książka jest dla niego. Ja się podczas czytania bawiłam nieźle, mając już w głowie obrazy z poszczególnych scen i twarzy postaci z ekranu, jednak wolałabym najpierw zapoznać się z książką, a później ten obraz zapełnić ekranizacją. Ode mnie 6/10, bo mimo wszystko jest to przyzwoicie napisana powieść.

Serial mi się podobał i dlatego z dużą nadzieją sięgnęłam po książkę. Pierwsze rozczarowanie to fakt, że to nie powieść a scenariusz z narracją. Drugie i największe rozczarowanie to styl a właściwie jego brak. Myślę, że jako podsumowanie wystarczy ten cytat:"Na tarasie hotelu Copernicus w Krakowie Błacha z rodziną stoją na tarasie i podziwiają zachód słońca. Przy stolikach na tarasie siedzą jacyś faceci, jeden z nich to Lewar."

Beznadzieja

Beznadzieja

Wartka akcja, czyta się błyskawicznie, a wciąga lepiej niż chipsy! :) Kto oglądał serial i mu się podobał, książka tym bardziej przypadnie do gustu!

W zasadzie to nie wiem co napisać :) dobrze się czytało całkiem, tylko...zabrakło tego czegoś... no i sam fakt, iż książka jest napisana w trybie scenariuszowym trochę mi też przeszkadzał. Ale po serial sięgnę :)

Jest to nic innego jak scenariusz z dodaną narracją. Wypada całkiem przyzwoicie.

Jak dla mnie książka lepsza niż serial. Inny, mroczny świat zorganizowanej przestępczości. Świat, gdzie nie liczą się normy społeczne, a tylko bezwzględna przemoc, siła, pieniądze, itp. Straszne.

ODWRÓCENI autorstwa Artura Kowalewskiego oraz Piotra Pytlakowskiego to powieść, która powstała na podstawie scenariusza serialu wyemitowanego przez telewizję TVN w 2007 roku. Aktualnie możemy oglądać już drugi sezon Odwróceni. Ojcowie i córki.
Książka opisuje mafijne porachunki gangsterów z Pruszkowa i Wołomina, które kilka lat temu miały miejsce w Polsce oraz policyjne akcje, które miały na celu ujęcie bandytów.

Głównymi bohaterami książki są gangsterzy Blacha, Skalpel, Kowal, Rysiek, Szybki i Mnich oraz Ptasiek, który o dziwo jest postacią ciekawą ponieważ poza byciem gangsterem prowadził uczciwie zakład kamieniarski, a w swojej miejscowości był nawet uważany za człowieka o nieposzlakowanej opinii pomagający mieszkańcom miasteczka w ochronie przeciwko pobieraniu haraczu przez innych gangsterów. Wojna gangów trwa w najlepsze, każda z grup chce zagarnąć jak najwięcej pieniędzy, zdobyć władzę w mieście oraz budzić strach i respekt wśród mieszkańców, polityków czy nawet wśród policjantów. Cała historia zawarta w książce kręci się wkoło hazardu, przemytu narkotyków, prania brudnych pieniędzy, gwałtów, kradzieży, morderstw czy handlu bronią. Policjanci często są skorumpowani i gangsterzy nie czują zagrożenia, wydaje się im, że mogą wszystko i nic ani nikt nie jest w stanie ich zatrzymać. Jednak jest jeden słaby punkt, zarówno wśród Policji, jak i mafiosów, są bez wątpienia ich najbliżsi oraz rodziny. Tylko tutaj może uderzyć przeciwnik, jeżeli chce osiągnąć cel i pokonać rywala. Na celowniku gangsterów staje rodzina Blachy, który jest podejrzewany w środowisku o rozmowy i informowanie Policji o poczynaniach grup przestępczych. Jak skończy się ta walka dobra ze złem? Czy Paweł Sikor uczciwy i sumienny policjant wsadzi do więzieni niebezpiecznych bandytów i czy jego własna rodzina jest zagrożona?

ODWRÓCENI to bardzo interesująca i dynamiczna książka, momentami jest nawet dość brutalna, ale takie są właśnie mafijne porachunki. Widzimy bezwzględny świat, gdzie nie ma żadnych reguł i wszystko można w nim załatwić siłą. Jednak postać Sikory, który pomimo tego, że ma chorego synka nie daje się skorumpować bandytom podbudowuje i daje wiarę w ludzi. Polecam!

Moja ocena: 7

Niezła, relaksująca, dobrze się czytająca opowieść o polskiej mafii.
Ot lektura na kilka godzin, na jeden wieczór, dobrze spełniająca swoje zadanie.
Dwoje głównych bohaterów, gangster Blacha i policjant Sikora.
Obaj prowadzą ze sobą bardzo niebezpieczną grę. Każdy z nich ma to czego pragnie drugie. Każdy ma coś do zyskania i stracenia. Jeden więcej, drugi mniej. Nie ma równowagi. Ale tak to już w życiu bywa.
Życie i śmierć, zysk i strata, przyjaźń i nienawiść przenikają się w tej książce od pierwszej strony. Mocny, mroczny świat, odwieczna walka dobra ze złem, tych po stronie prawa i tych z drugiej strony, bezwzględność po obu stronach.
Z jednej strony uczciwy glina Sikora, z drugiej gangster Blacha. Jak potoczy się ich znajomość, jak zakończy ta swoista walka?
Cała historia znana jest z serialu tv. Czy warto wobec tego czytać książkę? Moim zdaniem tak. Odwróceni są nieźle, ciekawie napisani. I chociażby dlatego warto żeby szukający zabijającej czas, wciągającej lektury dali książce szansę.
Mocne postaci, szybkie zwroty akcji, ciekawe otoczenie, mafijne rozgrywki, czasami brutalna akcja, jak to w świecie mafijnym. To wszystko wciąga. I mimo, iż osoby znające serial unikną elementu zaskoczenia (książka jest bez mała wiernym odbiciem serialu),to jednak lektura powinna przypaść im do gustu.
O mafii pruszkowskiej powstało wiele książek, lepszych, gorszych. Odwróceni plasują się mniej więcej po środku. Nie jest to literackie arcydzieło. Trudno żeby tego typu lektura była czymś takim. Tutaj (jak i w serialu) pewnym novum jest świat policji przenikający się z światem mafii, świat zła ze światem dobra (przynajmniej w założeniu).
Pozycja warta przeczytania dla tych, którzy nie znają serialu, obowiązkowa dla jego wielbicieli.

Niezła, relaksująca, dobrze się czytająca opowieść o polskiej mafii.
Ot lektura na kilka godzin, na jeden wieczór, dobrze spełniająca swoje zadanie.
Dwoje głównych bohaterów, gangster Blacha i policjant Sikora.

Co jakiś czas w masowej polskiej kulturze odżywa temat mafii lub jak kto woli, przestępczych grup zorganizowanych nazywanych mafią, działających w latach dziewięćdziesiątych poprzedniego stulecia. No cóż. Jest to temat barwny, dynamiczny i jako materiał wprost idealny na książkę, film czy serial.

„Odwróceni” to książka na podstawie scenariusza serialu pod tym samym tytułem, który emitowany był w roku 2007. Teraz został on przypomniany widzom/czytelnikom za sprawą drugiego sezonu „Odwróceni. Ojcowie i córki”. „Odwróceni” to także historia, która inspirowana została zdarzeniami sprzed ponad 20 laty… nic dziwnego, że niestety smakuje trochę jak odgrzewany kotlet.

Książka stanowi właściwie dokładne odzorowanie scenariusza serialu. Niestety, brakuje w niej przez to jakiegokolwiek elementu zaskoczenia. Szczególnie, że większość z nas chociażby mgliście pamięta jak nie serial, to chociażby doniesienia w prasie czy telewizji dotyczące mafijnych porachunków, które w bardzo podobnej wersji zostały opisane w książce.

Jednak uważam, że dla młodszego pokolenia, ta publikacja może okazać się bardzo ciekawą lekturą. Znajdziemy w niej dużo zwrotów akcji, dynamizm, całkiem sporo męskiego, brutalnego świata, walkę dobra ze złem. Całość przeplata kilka ciekawych wątków obyczajowych, co dodaje powieści również mocno społecznego charakteru.

Najmocniejszym punktem książki w moim odczuciu jest spis postaci, która właściwie streszcza główne wydarzenia z ich życia. Dzięki temu zabiegowi łatwiej połapać się w treści, ponieważ bohaterów książki/serialu jest całkiem sporo. Niestety, ten spis, streszcza też trochę to, co później znajdziemy w książce.

To co z kolei trochę mnie „gryzło” podczas czytania, to znikomy procent opisów i czas teraźniejszy.

I żeby nie było, że jestem bardzo na nie. „Odwróceni” to ciekawa i dynamiczna fabuła, trochę brutalna, ale przecież taka ma być w przypadku treści mafijnych. Powieść napisana jest ciekawie, choć praktycznie bez opisów, jednak rozumiem, że to odzwierciedla z kolei styl scenariusza, pewnie nawet są czytelnicy, którym bardzo to odpowiada. Mi niestety w tym przypadku trochę przeszkadzało.

Czy polecam?

Tak. Jednak raczej, jak już wspomniałam, młodszemu pokoleniu. Najlepiej przed obejrzeniem obydwu sezonów serialu. Dla mnie jako dla czytelnika, który poznał już trochę tą tematykę książka nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań. Spodziewałam się po niej trochę więcej, szczególnie, że publikacje Piotra Pytlakowskiego to zazwyczaj był dla mnie ciekawy wybór.

kochamciemojezycie.blogspot.com

„Odwróceni” to książka na podstawie scenariusza serialu pod tym samym...

• AAA - TERAZ
  • Posiadam ps 2