Genesis. W krainie muzycznych olbrzymów

Wydawnictwo: InRock
muzyka

Hubert | 2014-11-29
Na półkach: Muzyczne, Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 27 listopada 2014

Łukasz Hernik jest postacią bardzo enigmatyczną - milczy o nim Internet, a jedynym dziełem powiązanym z tym autorem jest właśnie ta książka. Ale za to jaka! Przyznać trzeba jedno: autor podszedł do sprawy bardzo poważnie i rzetelnie i wykonał tutaj kawał zajebiście dobrej roboty.

Jest to jedna z najlepszych (jeśli nie najlepsza!) biografia muzyczna, z jaką miałem do czynienia. Myślę jednak, że - podobnie jak wszystkie tego typu książki - także i ta jest przeznaczona przede wszystkim dla fanów zespołu. Inni niekoniecznie odnajdą się w opisach płyt i piosenek, charakterystykach muzyków i relacjach z koncertów. Za to fani powinni być zachwyceni (ja w każdym razie byłem).

Autor pisze naprawdę BARDZO ciekawie i pomimo tego, że historia zespołu jest to historia, którą w ogólnych zarysach znam i doskonale wiem, że za 30 stron odejdzie Peter Gabriel, a pewnie za 50 dalszych stron Steve Hackett - trzyma w napięciu (!), przyciąga i nie pozwala na przerwy w czytaniu. Wszystko ubarwione...

Aquilla | 2011-04-13

Genesis - zespół będący niewątpliwie jednym z filarów rocka progresywnego, grupa, której każda płyta spotykała się zarówno z falą uwielbienia, jak i bezlitosnej krytyki; która w ciągu 40 lat działalności sześciokrotnie zmieniała skład i wydała kilkanaście krążków; wreszcie zespół, w którym po raz pierwszy zaistniały dla szerokiej publiczności legendy muzyki współczesnej, takie jak Peter Gabriel i Phil Collins. Karkołomnego zadania stworzenia pełnej biografii zespołu podjął się Łukasz Hernik. Jakie są tego skutki? Całkiem zadowalające, co za chwilę postaram się udowodnić.

Pierwsze, co przytłacza w recenzowanej książce - to zdecydowanie jej grubość. Niemal 600 stron tekstu pisanego dość drobnym drukiem budzi respekt, nawet jeśli odejmie się od tego stustronicową pełną dyskografię zespołu i poszczególnych jego członków. Okładka* mogłaby być tematem na osobną recenzję. Z pozoru chaotyczna i surrealistyczna, powstała głównie na bazie okładki płyty "Nursery Cryme", ale uważny obserwator...

Utuhengal | 2016-02-08
magier4 | 2016-02-07