Lesbijki seryjne morderczynie

Katarzyna Paluch Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy Latarnik literatura piękna
Instytut Wydawniczy Latarnik
2015-09-25
2015-09-25
literatura polska lesbijki seryjne morderczynie lesbijka LGBT kryminologia homoseksualizm

okładka dramat, ale na szczęście nie boli w oczy, kiedy tu już ułoży się ją na półce. forma magisterki, ale to akurat nie przeszkadzało mi w czytaniu, ale cóż oprócz tego, że poznałem kilka morderczyń w większości nie zgadzam się z tymi spekulacjami, które podaje autorka. no i oczywiście odnoszenie wszystkiego do orientacji, ehh pomińmy, jak bardzo to średnie. za to tabelki z podliczeniem morderstw mi się podobały.

Choć niezwykle tandetna okładka tej książki wskazywałaby na to, że ta pozycja będzie absolutnym fiaskiem, okazuje się, że jest to lektura wartościowa i z pewnością poszerzająca wiedzę dotyczącą seryjnych morderczyń, które jednocześnie były lesbijkami. Choć takich spraw jest niezwykle mało (autorka opisuje zaledwie cztery takie przypadki, co nie powinno nikogo dziwić, bowiem seryjne morderczynie a dodatkowo lesbijski nie są zjawiskiem częstym),Katarzyna Paluch pokazuje spory kawałek tego tematu. Nie jest to jednak pozycja, w której skupia się na samych zbrodniach - oczywiście są one opisane, ale bez wchodzenia w szczegóły. Autorka skupia się tutaj natomiast na szeregu innych elementów - na roli kobiet w społeczeństwie czy na postrzeganiu lesbijek na przestrzeni lat. Tłumaczy też podstawowe pojęcia związane z każdą z opisywanych morderczyń (jak na przykład wampiryzm w przypadku sprawy Magdaleny Solis, sadomasochizm w odniesieniu do zbrodni Gwendolyn Graham i Catherine Wood czy w końcu prostytucja, którą parała się Aileen Wuornos),dzięki czemu łatwiej nam odnieść się do całej sprawy.
Jest to pozycja naukowa (mam nawet podejrzenie, że stanowiła część jakiejś pracy naukowej autorki) i taki ma też charakter - nie czyta się jej więc jak przyjemną i lekką lekturę na wieczór. Jest w niej sporo pojęć, dat czy danych statystycznych. Polecam więc tę pozycję głównie osobom mocno zainteresowanym tytułową tematyką.
„Lesbijki seryjne morderczynie” to w pewnością pozycja zapełniająca pewną niszę w tematyce true crime oraz próbująca wytłumaczyć pewne zawiłości związane z tą niezwykle wąską grupą morderców. Nie jest to może lektura szalenie odkrywcza, ale z pewnością pomaga uporządkować pewne kwestie i zmusza do refleksji na temat postrzegania lesbijek nie tylko w kręgu morderców, ale i w społeczeństwie w ogóle.

Kompendium na temat seryjnych morderczyń w odniesieniu do ich orientacji seksualnej. Autorka w miarę skrupulatnie opisuje wydarzenia, stara się rozliczać zbrodnie. Dobre, jak ktoś to lubi... Mnie podobało się raczej średnio.
#lubimyczytac, #lgbt, #lesbijkiseryjnemorderczynie, #katarzynapaluch, #seryjnemorderczynie

Piekielnie nudna. Książka jest napisana w formie pracy dyplomowej. Pełna teorii. Chwytliwy tytuł, ale coś poszło nie tak. Szybko mnie znudziła. Jeśli ktoś lubi naukowe pozycje, to na pewno byłaby to dla niego ciekawsza pozycja.

Idealny przykład, jak skrzywdzić książkę okładką.

Czyta się jak pracę licencjacką- niby coś dzwoni, ale ani to odkrywcze, ani stuprocentowo poprawne, ani dogłębne.

Polecam zacząć i zakończyć na bibliografii.

Idealny przykład, jak skrzywdzić książkę okładką.

Polecam zacząć i zakończyć na bibliografii.

Ksiazka o chwytliwym tytule. Nacielam sie. Pragnelam bardzo. Jesli sie czegos chce to moze i nie wyjsc. Otrzymalam magisterke. Biografie seryjnych mordenczych. Kobiety poharatane przez zycie. Zabijajace mezczyzn. Klasyk. Nieszczescie gotowe, gdy okazuje sie, ze mialy kontakty lesbijskie. Na moje lesbijskie nieszczescie potwierdza to tania sensacje. Niezdrowa. Ciekawosc podjudza Hollywood. Przenoszac na ekrany kin historie Aileen Wournos z rola Charlize Theron.
Lesbijki seryjne morderczynie. sa pekne dywagacji na temat zbrodni. Pelno tam stereotypow. Przykladem sa kobiety idace do wiezienia a tam staja sie lesbijkami. Mimo, ze Paluch je krytykuje zostaje jednak to *ale*. Ksiazka nie wciaga ale dla chcacych. Prosze bardzo.

Książka ma formę pracy naukowej. Pełno w niej definicji, teorii i czasami naciąganych dywagacji na temat zbrodni, obrazu kobiety i lesbijki w społeczeństwie. Autorka krytykuje stereotypy, ale sama stara się tworzyć uogólnienia na podstawie zaledwie kilku przypadków lesbijek seryjnych morderczyń. Dla osób zainteresowanych tą tematyką może to być ciekawa lektura. Mnie nie porwała, ale przynajmniej czytało się ją szybko.

• Mam, ale jeszcze Nieprzeczytane
  • Literatura faktu
  • Saficzne damy
  • 2017
  • Queer naukowo

Dodaj cytat z książki Lesbijki seryjne morderczynie