Dom dzienny, dom nocny

Okładka książki Dom dzienny, dom nocny
Olga Tokarczuk Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
390 str. 6 godz. 30 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2015-06-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-06-10
Liczba stron:
390
Czas czytania
6 godz. 30 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308055953
Tagi:
Dolny Śląsk literatura polska poszukiwanie szczęścia realizm magiczny samotność sen średniowiecze świętość
Inne

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...
Okładka książki Notatnik Literacki Nr 1 (1) / 2023 Zuzanna Bartoszek, Joanna Bednarek, Ewa Dąbrowska, Julia Fiedorczuk, Jerzy Franczak, Weronika Gogola, Irek Grin, Ewa Jarocka, Tymoteusz Karpowicz, Emilia Konwerska, Patryk Kosenda, Dorota Kotas, Dawid Kujawa, Karolina Macios, Paweł Mackiewicz, Filip Matwiejczuk, Oskar Meller, Łukasz Musiał, Joanna Oparek, Emil Pasierski, Jacek Paśnik, Redakcja pisma Notatnik Literacki, Maciej Robert, Barbara Sadurska, Jakub Skurtys, Paweł Sołtys, Olga Tokarczuk, Agnieszka Waligóra, Rafał Wawrzyńczyk, Agnieszka Wolny-Hamkało
Ocena 8,0
Notatnik Liter... Zuzanna Bartoszek, ...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 3 (60) / 2023 Izabella Adamczewska, Edgar Bąk, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Bora Chung, Paweł Goźliński, Maciej Jakubowiak, Maciej Jarkowiec, Ignacy Karpowicz, Aldona Kopkiewicz, Renata Lis, Paulina Małochleb, Artur Międzyrzecki, Weronika Murek, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Piotr Paziński, Jacek Podsiadło, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Katarzyna Sawicka-Mierzyńska, Marcin Sendecki, Rebecca Solnit, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Justyna Suchecka, Karolina Sulej, Katarzyna Surmiak-Domańska, Joanna Szczęsna, Natalia Szostak, Olga Tokarczuk, Katarzyna Wężyk, Olga Wróbel
Ocena 6,8
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,4 / 10
1804 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
50
46

Na półkach: ,

„W domu dziennym, w domu nocnym” Olgi Tokarczuk jest wiele pięknych zdań, zmysłowych obrazów, zagadkowych losów. Jak zwykle u tej autorki. Ale jest też coś więcej niż w ostatnich dwóch powieściach: wyrazista myśl i konsekwencja architekta. A zrodzić się to mogło przez wyzwolenie się z „ Prawieku”.
Kiedy ma się w pamięci obie książki łatwo dostrzec przylegające do siebie myśli, polemizujące ze sobą historie, wynikające z siebie wątki. Marta z Nowej Rudy na przykład może być potraktowana jako reinkarnacja Ruty, z „ Prawieku”, którą matka – czarownica oddaje mężowi tak jak Demeter Hadesowi Persefonę. Dlatego Marta zjawia się w Nowej Rudzie na wiosnę, a jesienią opuszcza śląskie miasteczko. I wypełnia los bez sprzeciwu, poddając się rytmowi natury, choć złego męża obok nie ma.
Można też widzieć w Marcie istotę żyjącą w dwóch światach jednocześnie – konkretnym umiejscowionym w czasie i przestrzeni oraz w niekończącym się, bez adresu. Oba światy się przenikają, choć istoty je zaludniające, tkwiąc obok siebie, nie zawsze umieją, chcą lub mogą nawiązać ze sobą kontakt. Podobny żywot prowadzą przez czas jakiś Ona i On, tęskniąc beznadziejnie za kimś trzecim, za kochankiem – kochankę Agni. Bezpłciowość, czy może lepiej: androgyniczność, Agni pozwala w nim – niej zobaczyć ideał Innego, dzięki któremu może być zaspokojona ludzka potrzeba dopełnienia, może przestać doskwierać norwidowski Brak, ontologiczny niedostatek. Po spotkaniu Agni Ona i On nie mogą się już wzajemnie dopełniać, mijają się, uczestnicząc w powszednich banalnych rytuałach, a nawet świadcząc sobie usługi. Chciałoby się powiedzieć, że jest to ciemny wariant, jakby rewers, losu Genowefy i Michała z „Prawieku”, których wzajemne poświęcenia i wyrzeczenia wyleczyły z duchowych ułomności i uczyniły odpornymi na zewnętrzne zło.
Już porównanie tych dwóch opowieści pozwala dostrzec różnicę jakości między „Prawiekiem” i „Domem dziennym...”. Otóż w sposobie opowiadania pojawiły się zmiany, które uczyniły ostatnią książkę bardziej jednorodną, choć na pozór utwór rozpada się na trzy zupełnie inne materie, co skłoniło Przemysława Czaplińskiego do nobilitowania go przez nadanie miana „jednej z najpiękniejszych sylw”. Nie zadowala mnie jednak ten zabieg, może dlatego, że sylwa zwykle nie jest specjalnym osiągnięciem, częściej efektem niemocy twórczej, niedostatecznej precyzji. Tak myślowej jak stylistycznej. Mimo że tak namiętnie formę tę kochają postmoderniści wszelkiej maści. Cóż, de gustibus...

„W domu dziennym, w domu nocnym” Olgi Tokarczuk jest wiele pięknych zdań, zmysłowych obrazów, zagadkowych losów. Jak zwykle u tej autorki. Ale jest też coś więcej niż w ostatnich dwóch powieściach: wyrazista myśl i konsekwencja architekta. A zrodzić się to mogło przez wyzwolenie się z „ Prawieku”.
Kiedy ma się w pamięci obie książki łatwo dostrzec przylegające do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 861
  • Chcę przeczytać
    3 595
  • Posiadam
    1 084
  • Ulubione
    266
  • Teraz czytam
    168
  • Literatura polska
    97
  • Chcę w prezencie
    61
  • 2019
    48
  • 2020
    43
  • 2021
    43

Cytaty

Więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Olga Tokarczuk Dom dzienny, dom nocny Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także