Wybraniec

Cykl: Smocza Krew (tom 1)
Wydawnictwo: Ridero
elenkaa

Drasan jest księciem i jedynym dziedzicem tronu królestwa Sheardon. Korzystając ze swojego tytułu i pozycji wiedzie beztroskie życie… jednak do czasu. Pewnej nocy zostaje schwytany w zasadzkę, przy okazji objawiona zostaje mu prawda o tym kim jest naprawdę. Okazuje się iż ci, którym ufał okłamywali go przez całe życie.

źródło opisu: https://ridero.eu/pl/books/smocza_krew/

źródło okładki: http://ecsmedia.pl/c/smocza-krew-tom-1-wybraniec-b-iext51008644.jpg

Katty | 2018-12-10
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 28 listopada 2018

Przykro mi to mówić, ale jest to jedna z gorszych książek jakie przeczytałam w tym roku. Zgodzę się, że sam pomysł nie jest zły, jednak wykonanie nie do końca mi się spodobało. Nie lubię książek, w których zupełnie nic się nie dzieje, w których akcja ciągnie się jak flaki z olejem, ale nie lubię też, gdy autor przesadzi w drugą stronę, czyli po prostu dzieje się za dużo, a najgorzej kiedy zaczyna się wątpić w logiczność danych wydarzeń, a tu niestety nastąpiła taka sytuacja.
Co do bohaterów to raczej nie wzbudzili mojej sympatii. Drasan (główny bohater) to przykład takiego chłopaka, co myśli, że mu się wszystko należy i nikt go nie pokona. Wiele z jego problemów zostało spowodowanych przez jego złe decyzje, choć inni mu je odradzali! Ponadto w momencie, kiedy ma naprawdę spore kłopoty on przejmuje się swoją urażoną dumą... Nie spodobał mi się też fakt, że pojawiają się tutaj stereotypy. Kobiety są tutaj głównie albo z ładnymi kształtami i obfitym biustem, albo szkaradne, z kolei...

Aleksandra Kujawa | 2018-08-25
Na półkach: Przeczytane, Polska
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Wciągnęłam się w book toury – uważam, że to naprawdę świetna zabawa: pozwala zapoznać się z książkami, których pewnie sama bym nie kupiła i nie przeczytała. Co więcej, kiedy książka dociera do mnie po kilku już osobach, poznaję też nowe blogi i nowych blogerów – same plusy, co nie? Gorzej, jeśli trafi się na książkę, która spowoduje niestrawność i ból wątroby, a przeczytanie jej do końca to istne tortury i najbardziej wyszukana męka. Dobra, może trochę przesadziłam, ale tym razem trafiłam na naprawdę złą książkę – Wybrańca autorstwa Magdaleny Marków. Mimo wszystko chciałam podziękować Magicienne z bloga zaczytanawfantastyce, która zorganizowała ten book tour i dzięki której już wiem, jakiej autorki mam na przyszłość unikać.
Już na samym początku powieści poznajemy Drasana, młodego, dwudziestokilkuletniego księcia, który dorasta w księstwie Sheardon rządzonym przez jego matkę i królową, Wayę. Jej...

Sal | 2018-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Niestety byłam zmuszona porzucić książkę po 80 stronie. Skutecznie odrzuciły mnie okropne błędy - interpunkcyjne, ortograficzne oraz stylistyczne. Miałam wrażenie, że książka nie przeszła najmniejszej korekty! Zapomniano o przecinkach nawet w najbardziej oczywistych miejscach. Nie inaczej było w przypadku ogólnego rozplanowania graficznego - zabrakło półpauz przed rozpoczęciem dialogów oraz wstawiano podwójne kropki.
I może poskromiłabym swojego wewnętrznego gramatycznego nazistę, ale papierowe dialogi, kiepsko zbudowane postacie oraz brak ciągłości logicznej sprawiły, że nie byłam w stanie więcej wytrzymać w trakcie lektury.

Dorota | 2018-04-26
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

"Smocza Krew" to debiut, a jak każdy debiut otwiera nowe drogi i wprowadza pisarza w świat wydawniczy, a czytelników zachęca do poznania nowego autora. I debiut ten uważam za naprawdę udany. Powieść jest bardzo dokładnie i konsekwentnie zbudowana. Wszystko jest poukładane i ma sens. Książkowy przykład dobrze zbudowanej książki. Ale nie oznacza to, że sama historia nie zaskakuje. Jest to zupełnie nowy świat - tak podobny a zarazem tak inny. Przez cały czas miałam wrażenie bycia w czasie jakiejś niebezpiecznej podróży po magicznej krainie, która ma też swoje ciemne oblicze. Nowe spojrzenie na klasyczne rasy z fantasy - elfy czy smoki - sprawia, że książkę miło się czyta. Osobiście zajęło mi to dużo czasu, ale to dlatego że ją porcjowałam. No i miałam wersję elektroniczną, do której nie jestem przyzwyczajona. Niemniej uważam, że jest bardzo ciekawa. Dodatkowy atut to mapa i rysunki, stworzone przez samą autorkę. Sama szarość tych rysunków sprawia, że inaczej się je odbiera - jak stare...

Panterka | 2018-03-06

Trudno o gorszego gniota.
Zacznijmy od warsztatu. Składnia na poziomie szkoły podstawowej, styl również. Błędy gramatyczne i ortograficzne. Rozdmuchane, puste opisy. Jakbym czytała modelowy przykład "Jak nie należy pisać".
Błędy logiczne. Niewybaczalne, wykazujące braki w znajomości... chyba wszystkiego. Światy fantasy, ich różnorodność i logika są autorce kompletnie obce, co powoduje lawinę absurdalnych sytuacji. Mamy wilkołaka wielkości dorosłego niedźwiedzia i sile pozwalającej odginać drzewa, który jedzie konno, bo tak. Mamy głodnego smoka, który poluje na koziołka, zjada dwa kęsy i nagle "Elo, mam przecież odwiedzić przyjaciół! Oni nie wiedzą co się ze mną stało!". Rzuca koziołka, leci jak szalony, by na miejscu... schować się w krzakach i usnąć. Mamy bohatera wykreowanego jako pies na baby, który niemal żadnej nie przepuści, ale który przez pół książki jest torturowany, by przespał się z czarodziejką (chętną i urodziwą, dodajmy). Może nie będę wyliczać dalej... Gdyż to tylko...

Edward Dragonson | 2018-01-12

Naprawdę dobra jest to księga. Praktycznie każde stworzenie jakie można tu spotkać różni się od stereotypów do jakich jesteśmy przyzwyczajeni jako fani fantasy. Ciekawi bohaterowie, ciekawe historie. Zwłaszcza podoba mi się sposób w jaki przedstawione są smoki i to jak traktuje się tutaj mieszańców.

Alicja Makowska | 2017-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Smocza Krew. Wybraniec" to pierwszy tom większego cyklu, a zarazem debiut literacki Magdaleny Marków. Spodoba się osobom, które gustują w epickim fantasy, a więc miłośnikom najbardziej popularnych ras jak elfy, smoki, czy... jednorożce. Tak, dobrze przeczytaliście. Jeśli jednak spodziewaliście się, że jednorożce będą niewinne, smoki mądre, a elfy kochające wszelkie formy życia, to czeka was spora niespodzianka.

Otóż w świecie wykreowanym w Wybrańcu żadna rasa nie jest nawet zbliżona do swoich stereotypów literackich, co jest zdecydowanie największym wyróżnikiem w tej książce. Bardzo podobała mi się zarówno to opaczne przedstawienie ras, jak i zarysowany wątek odmieńców, który ma spory potencjał - i mam nadzieję, że zostanie on wykorzystany w kolejnych częściach powieści.

Co do bohaterów: na pierwszy plan zdecydowanie wysuwa się Drasan, pół-smok i tytułowy Wybraniec który z początku nie zdaje sobie sprawy z posiadanych przez siebie mocy. Jest aroganckim księciem, któremu...

Drasan jest następcą tronu Sheardon. Od dziecka uczył się walczyć, dzięki czemu nigdy nie musiał liczyć tylko na siłę swoich rycerzy. Jego zdolności przewyższały umiejętności innych. Jednak czy na pewno?
Pewnego dnia życie Drasana obróciło się o 180 stopni. Wybrał się na jedną ze swoich przejażdżek, gdy znikąd pojawili się najemnicy. Choć zdołał ich pokonać, to sił nie wystarczyło mu na tyle, by obronić się przed dowództwem złoczyńców.
Młody książę trafił do zamku Gaenora, jedynego znanego ludziom smoka. Władca był pod wpływem manipulacji Dhalii, czarodziejki o niezwykłej mocy. Kobieta chciała uzyskać władzę nad całym Linelandem, do czego potrzebowała pomocy Drasana.
Drasana czekała ciężka próba. Dowiedział się, że matka ukrywała przed nim prawdę o jego pochodzeniu. Choć wiedział, że Waya nie była jego biologiczną matką, to jak miał pogodzić się z tym, że był synem smoka? Jego druga natura już nie raz sprawiła mu wiele problemów, ciężko więc mu było pogodzić się z bolesnym ich...

zaczytanywksiazkach | 2017-04-14

Magdalena Marków jest młodą, polską pisarką powieści fantastycznych. Dotychczas ukazała się jej jedna książka (Wybraniec). Trwają prace nad kolejnymi utworami.

Od tego roku miałem czytać więcej fantastyki, ponieważ mam ogromne zaległości w tym gatunku. Idzie mi nie najgorzej. Trafiałem na dobre książki. Czy po lekturze tej coś się zmieni?

Drasan jest Wybrańcem. Ma do wykonania misję, która odmieni życie mieszkańców Lineland. Czarownica Dhalia ma na niego chrapkę. Jest piękną kobietą, której żaden mężczyzna nie może się oprzeć. I bynajmniej nie chodzi jej o wyjście za mąż.

Jest to bardzo udany debiut. Czytało mi się go świetnie, akcja dość często trzymała w napięciu, autorka posługuje się lekkim i prostym językiem. Serwuje czytelnikowi dużo opisów, dzięki czemu lepiej możemy poznać wykreowany przez nią świat. Ułatwia to również zamieszczona na samym końcu mapka. Ciekawy pomysł został świetnie wykonany. Odczuwałem emocje bohaterów i razem z nimi przeżywałem chwile radości i...

Autorka od pierwszych zdań rzuca nas w wir życia Drasana. Młody, krnąbrny i niezwykle urodziwy młodzieniec, myśli, że wie wszystko i poradzi sobie z każdym przeciwieństwem. To jak bardzo się mylił, zostanie mu udowodnione już wkrótce po jego wymknięciu się z zamku. Kto i dlaczego zlecił porwanie młodego księcia? I dlaczego nie chcą jego śmierci? Tego dowiecie się tylko z książki.

Magdalena Marków wykreowała mroczny i niebezpieczny świat, pełen magicznych stworzeń, elfów, wilkołaków, wiedźm, jednorożców i....smoków. Na każdym kroku na każdego z bohaterów czyha niebezpieczeństwo i tylko jednego można być pewnym, nikt nie może czuć się bezpieczny i śmierć zjawi się po każdego, a to jak szybko przyjdzie, zależy tylko od umiejętności ukrywania się i walki o przetrwanie za wszelką cenę.

Główny bohater, Drasan, należy do gatunku mężczyzn, którzy działają na mnie jak płachta na byka. Wydaje mu się, że...