Skazani

Okładka książki Skazani Alice Hill
Okładka książki Skazani
Alice Hill Wydawnictwo: Novae Res Cykl: Przed czasem (tom 1) fantasy, science fiction
Przed czasem (tom 1)
Novae Res
2015-06-01
2015-06-01

Historie aniołów zawsze w jakiś przedziwny sposób mnie fascynowały. Od pewnego czasu stroniłam od tej tematyki, gdyż nie byłam w stanie znaleźć tytułu, który zainteresowałby mnie już od pierwszych stron. Po Skazanych sięgnęłam pod wpływem chwili – tak w ramach odskoczni. Wcześniej w ogóle nie zapoznałam się z opisem oraz opiniami – książka w ciemno. I co najważniejsze, absolutnie nie zawiodłam się na lekturze.

Niezła fantasy, raczej dla młodzieży. Kilka tajemniczych wątków, przeplecionych mitologicznymi obrazami.
Powieść dość wciągająca, dobra, jak na debiut.

Powieść dość wciągająca, dobra, jak na debiut.

Książka wciągająca, przeczytałam jednym tchem. No właśnie- wiadomo, czy będzie drugi tom? Nie mogę znaleźć żadnej informacji, a od wydania tomu I minęły dwa lata.

Główna bohaterka mnie denerwowała.

Główna bohaterka mnie denerwowała.

Ta książka to kolejny tytuł z polskiej literatury fantasy, z którym miałam prawdziwą przyjemność się spotkać.
Ta recenzja to jednocześnie jeszcze pozostałości stosu hańb, czyli recenzji, których nie napisałam z powodu choroby. Więc całkiem oficjalnie przepraszam autorkę, która była tak uprzejma podarować mi ten egzemplarz oraz czekać tak długo na ujrzenie mojej opinii.

Zacznę tak jak najczęściej, czyli elementy wizualne. Jestem okładkową sroką, więc chyba nikogo nie zdziwi, że to właśnie ta super grafika/zdjęcie przyciągnęły moją uwagę? Byłam zaintrygowana lekko mrocznym klimatem, który został zestawiony z tytułem "Skazani". Zrodziło się pytanie: kto skazany i za co? W wydaniu tej książki niestety minusem zdecydowanie jest brak skrzydełek, przez co okładka lekko się wygina. Ale niestety u Novae Res jest to chyba częste zjawisko :)
Pierwsze strony mogą wydawać się dla czytelnika ciężkie, ponieważ mamy fragmenty właściwej historii oraz wstawki mitologiczne. Początkowo wydają one się ze sobą w żaden sposób nie łączyć, ale z biegiem stron zauważamy coraz więcej wspólnych wątków. Okazuje się, że to historia, która dzieje się tak naprawdę od lat, zapętla się oraz skazuje bohaterów na ponowne przeżycia. Zaciekawieni jakie? Ja Wam nie powiem, ale zachęcam do lektury!

Bardzo spodobało mi się pióro Pani Alicji. Pisze lekko, ale jednocześnie zawiera w teście wiele życiowych prawd. Podczas lektury miałam wrażenie jakbym oglądała naprawdę dobrej jakości film. Opisy otoczenia są sprecyzowane, ale nie przesadzone. Wszystko wydaje się tak realne, że czytelnik nie powinien mieć problemu z wyobrażeniem sobie bohaterów oraz świata przedstawionego.

Główna bohaterka Thilli to nastolatka, która doświadcza trudnej sytuacji w życiu. Po szkolnych zajęciach odnajduje ciało zamordowanej matki. Jej reakcja jest całkowicie naturalna. Następuje moment traumy oraz rozpaczy. Uważam to za "bardzo dobre" ponieważ w książkach bohaterowie często są już po dwóch dniach dziwnie weseli/normalni jakby nic się nie wydarzyło. W przypadku tej książki dostaniecie wspaniałą przemianę dziewczyny. Od szeniackiej, zagubionej dziewczyny do osoby, która znajduje swoją wewnętrzną siłę i stara się nauczyć funkcjonować dalej.

Dodatkowo mamy swoich (przynajmniej moich!) ulubionych, książkowych przystojniaków. Mianowicie o serce dziewczyny walczy Adan oraz Asmund. Chłopaki zdają się skrywać tajemnice, których nie chcą jej wyjawić. Można by pomyśleć, że jawi nam się tutaj słaby trójkącik miłosny (raz jeden chłopak wydaje się być tym wygranym, raz drugi) jednak jest to dużo bardziej skomplikowane. Ale nie martwcie się, wszystko skomponowane jest ze smakiem i bez narzekania bohaterki "którego mam wybrać?". Wszystko zrobione jest tak, że nie zobaczycie tutaj schematów powtarzanych w co drugiej książce.

Ponadto na zachętę powiem, że możecie tutaj poznać ciekawe wątki mitologiczne, które uzupełnione są przez wspaniałe grafiki zamieszczone w książce. Końcówka niesamowicie nabiera tempa i ostatnie 100 stron sprawia, że człowiek nie ma ochoty odrywać się od lektury. Ja dałam się porwać i bardzo cieszy mnie, że ta książka znajduje się na mojej półce. Zdecydowanie mam nadzieję, że kontynuacja pojawi się na rynku jak najszybciej.

Nudna i przewidywalna. Praktycznie zero akcji.

Nudna i przewidywalna. Praktycznie zero akcji.

***

Moja ocena

Nigdy nie powiedziałabym, że jest to debiut Pani Alice Hill. Książka napisana jest w sposób genialny i bardzo profesjonalny.
Odbyłam w jej towarzystwie, wyśmienitą ucztę literacką i jestem nią naprawdę zachwycona.
Nie wiem czy to jej tajemniczy urok tak na mnie zadziałał, czy może jej piękna fabuła, ale jednego jestem pewna - historia Thilli zwaliła mnie poprostu z nóg.

Już sama okładka książki, krzyczała do mnie tajemniczo:
"Hej! Jestem tym, czego pragniesz. Zapraszam Cię w podróż do krainy fantasy "
A ja, jak to ja :)
Z miłą chęcią powiedziałam jej skromne "Tak".

Spójrzcie tylko na okładkę tej książki.
Czy nie jest ona tajemniczo cudowna?
Dla mnie jest to magia, przez duże "M".

Otwieram książkę i co widzę?
Jejku... Rysunki.
Nawet nie wyobrażacie sobie skali mojej radości, kiedy ujrzałam w książce tyle kreatywnych ilustracji.
Moim zdaniem, czarno-białe ilustracje, potrafią nadać książce mnóstwo niepowtarzalnej magii.

Jeśli chodzi o treść książki, to zachwyciła mnie ona swoją oryginalnością.
Jest tu nutka grozy, szczypta tajemnicy i garść słodkiego humoru.
Jak dla mnie, mieszanka wyborowa!
Fajny rodzaj narracji, barwni bohaterowie i dużo tajemnicy do odkrycia.
To lubię 💝

Książkę czytało mi się przyjemnie. Nie odczuwałam w niej żadnej nudy ani też nagłego zastoju akcji.
Widać, że autorka jest dobrym kucharzem literackim. Ponieważ potrafi w sposób naprawdę perfekcyjny połączyć, że sobą wszystkie składniki dobrej literatury i stworzyć z tego wykwintne dzieło marzeń.
Tak właśnie powstał pierwszy tom "Skazani", który ja osobiście mocno polecam.

Nie zdradzę wam nic z fabuły, ponieważ nie chcę wam popsuć zabawy z książką.
Odkryjcie ją sami!
Strona po stronie, odkrywajcie jej tajemnice.

***

Moja ocena

Po kolejnej kłótni z królową szkoły Thilli zostaje zawieszona i odesłana do domu. To co zastaje po powrocie zmienia jej życie na zawsze... By uciec przed bólem wraz z ojcem przeprowadza się i rozpoczyna naukę w koedukacyjnej szkole. Pierwszy dzień nie jest taki jaki oczekiwała, przytłoczona ucieka i krąży po okolicy by w końcu trafić nad staw. Szczęśliwa, że chwilowo znalazła azyl nie zauważa Adana, mimo jego arogancji szybko między nimi zawiązuję się nić porozumienia. W szkole poznaje Asmunda, który jest bardzo tajemniczy co intryguje Thilli. Wie więcej niż mówi - wydaje się, że zna ją lepiej niż ona sama.

Któregoś dnia Thilli otrzymuje od ojca szkatułkę – ostatni prezent od jej matki, w środku znajduje list, ale nie jest w stanie go przeczytać do końca. Słowa w nim zawarte przerażają Thilli. W końcu uświadamia sobie zagrożenie, ale kto i dlaczego chciałby ją skrzywdzić? Co oznacza dziwny symbol na wieku szkatuły? Kogo wybierze Thilli - Adana czy Asmunda?

Najpierw spodobała mi się okładka, później zaintrygował opis, a na koniec wciągnęła fabuła. Pod pseudonimem Alice Hill kryje się Alicja Górska, blogerka i współtwórczyni portalu recenzent.com.pl. Zaskoczyło mnie nowatorskie podejście do mitologii hebrajskiej, jest ono odświeżające, szczególnie w morzu podobnych i bardzo schematycznych książek. W trakcie czytania nie byłam pewno czego się spodziewać – autorka stopniowo buduje nastrój by na koniec wprawić czytelnika w stan osłupienia. Bohaterowie, zarówno pierwszoplanowi, jak i ci drugoplanowi są barwni, zabawni i trudno ich nie polubić. Ciekawym zabiegiem jest przeplatanie narracji z podaniami, poszerza on perspektywę postrzegania opowieści jako tylko fragment jakiejś większej całości.

Mam nadzieję, że kolejna część cyklu będzie równie wciągająca co pierwsza. Polecam

Ciężki orzech do zgryzienia. Czytałam ją w tym samym czasie co "Lilith. Dziedzictwo" i szczerze przez chwilę pogubiłam się w fabułach. Jest to książka paranormalna z elementami mitologii hebrajskiej (za to plus, bo kocham mitologię) oraz romansu. Historia Thilli wciągnęła mnie zdecydowanie bardziej niż historia Sha, ale jako postaci Thill w ogóle nie polubiłam. Nie lubię ludzi aspołecznych i odpychających wszystkie pomocne dłonie. Książkę na początku czytało mi się dość ciężko, ale później nadrobiłam. Do treści dochodzi jeszcze okładka, którą tak książka ma przepiękną. Z niecierpliwością czekam na drugi tom.

Jak to jest wrócić do domu i zobaczyć martwą mamę nie poruszającą się nie oddychającą leżącą bez ruchu w kuchni?

Spodziewałam się po Skazanych o wiele więcej akcji,bardziej zbudowanej fabuły, ale nie dostałam tego... Chociaż nie zawiodłam się. Znalazłam w tej książce dużo interesujących fragmentów, które aż same inspirowały do pisania własnej książki. Strasznie podobały mi się ilustracje zamieszczone w rozdziałach. Styl pisania Pani Alicji jest bardzo dobry. Strasznie mi się podobało, że Skazanych nie czytamy tylko z punktu widzenia Thilli ( głównej bohaterki ),ale również, czasem jej ojca, policjanta... i wielu innych osób. Czytając książkę, można natrafić na wiele śmiesznych fragmentów, które aż same wprowadzają nas w wesoły nastrój. Bohaterowie powieści są tajemnicy od samego początku musimy odkrywać, każdego z nich. Fabuła książki jest ciekawa chociaż czasami chcę się odłożyć książkę, ale był by to największy błąd.
Poleciła bym tą książkę osobą, które lubią lekkie fantasy i tajemnicę do odkrycia.

• 2015
  • 52 książki (2015)