Speculo

Novae Res
2015-01-01
2015-01-01
fantastyka fantasy

Debiut młodego pisarza zdecydowanie nie najlepszy. Dużo zbędnych opisów i "zapychaczy miejsca", jak kilkustronicowy opis meczu piłki nożnej i ucieczka głównego bohatera przed starszymi chłopakami, które nie miały żadnego wpływu na fabułę.
A szkoda, bo językowo powieść wypadała nieźle. No może oprócz mieszania polskich imion i angielskich nazwisk.
Wytrzymałam do połowy, choć zwykle nie porzucam książek niedokończonych, dlatego że ciekawi mnie zakończenie. Cóż...

Wytrzymałam do połowy,...

Ucieszyłam się, że mogłam ponownie zapoznać się z twórczością autorstwa Tomasza Sobanii, który zadebiutował w 2015 roku pierwszą napisaną książką pt. '' Speculo'' z gatunku literatury fantasy.

Miałam najpierw możliwość przeczytania jego wydanej drugiej książkowej publikacji pt. '' Nowy świt'', a ona na tyle ujęła mnie specyficzną charyzmą, którą polubiłam za to, że mogłam wciągnąć się w wir przygód głównego bohatera.

Spodobało mi się to wówczas w młodym autorze, że ma umiejętność do tworzenia ciekawych wątków występujących u młodych bohaterów poczucie humoru, przyjaźń i z łatwością można przenieść się do ich świata.

Doświadczyłam miłego dla mnie w odbiorze zaszczytu poznania osobiście autora książki, który okazał, się w trakcie trwania spotkania był sympatyczny, kulturalny odpowiadając na każde zadawane przez czytelników pytania dotyczące, jak powstawała książka, co spowodowało, że chciał ją napisać, a co najważniejsze cechuje go podejmowanie wyzwań aktywizujących jego zainteresowania.

Ceni sobie bardzo zdanie rodziny, przyjaciół, udzielane wskazówki od nowo poznanych Czytelników oraz ludzi, którzy tak, jak on chętnie lubiących o swoich pasjach.

Tym razem miałam okazję odkryć tajemnicę pióra, która ukrywa się pod skorupą autora Tomasza Sobanii, który podjął, się napisania swojej pierwszej autorskiej książki mogąc i chcąc zmienić coś w jego prywatnym życiu, aby świat widziany z jego udziałem wrażliwego oka był wykreowany przez niego w opisach ciekawych losach młodych i walczących bohaterów.

Zastanawiało, mnie w trakcie czytania czym kierował się Tomasz, nadając tajemniczy książce tytuł, skąd czerpał pomysły na rozwinięcie w rozdziałach wątków, czy nadał cechy swojego charakteru bohaterom, ile czasu zajęło mu pisanie rozdziałów i czy nie przeszkadzało mu pisanie w zdobywaniu bieżącej wiedzy na etapie edukacji szkolnej?

Tomasz Sobania dla wielu młodych ludzi powinien stanowić przykład, że nie poddaje się on w życiu pomimo tego, że są do pokonania ciężkie przeszkody, aby uzyskać określony cel, do którego się podąża, podejmując i dokonując, uwzględniając wspływ pozytywnych i negatywnych założeń obejmujących losy bohaterów i ich decyzje, od których wiele zależy, w sytuacji, gdzie muzą podjąć ryzyko i wykazaniem się bycia odważnym.

Chciałam podkreślić to, że autor ujął, mnie pozytywnie opisem występujących codziennych relacji pomiędzy Danielem, a jego rodzicami i przyjaciółmi.

Posiadane u głównego bohatera Daniela cechy pozytywne mocnej ikry, którą on w sobie ma, są one idealnym połączeniem emocji związanych ze sportem oraz indywidualnej zewnętrznej i wewnętrznej walki, którą przeżywa wraz z przeciwnościami na samym początku tego, co jest jeszcze przed nim.

Książka ta z gatunku literatury fantasy składa się z osiemnastu rozdziałów napisanych przez autora językiem zrozumiałym.

Na szczególne zwrócenie uwagi zasługuje okładka książki, która mi się spodobała, a przy okazji idealnie dodaje elementarnego estetycznego kolorytu i wyglądu.

Książkę tę czytało mi się bardzo dobrze.

Tomaszowi Sobanii dziękuję za podarowanie mi do zrecenzowania jego książki pt.'' Speculo''.

Polecam przeczytać tę książkę.

Nie przepadam za fantastyką młodzieżową. Jednak jestem pod wrażeniem młodego autora. Gratuluje!

Książka wyjątkowo nudna, ledwo dotrwałem do końca. Autor chyba chciał naśladować "Opowieści z Narnii" i twórczość J.R.R. Tolkiena, ale zdecydowanie nie wyszło. Postacie poznane podczas czytania lektury są po prostu płytkie, a świat przedstawiony w utworze jest bardzo ograniczony i nie zachwyca ani stylem literackim, ani różnorodnością. Zero innowacji, chyba nie warto się fatygować i lepiej poświęcić czas na przeczytanie bardziej ambitnych książek.

Z autografem autorem,jest fakt nie dla mnie osobiście.Ale dla całej biblioteki,super młody a tak super pisze.
Ma talent,żeby nie było to będzie nie obiektywnie.Fantasty,to mój konik i pasja.I staram,się te pasję jak najbardziej wykorzystywać.
A główny bohater,gra w piłkę uczy się do matury...i trafia w dziwną krainę.
Walczy,wraz z przyjaciółmi z potworami.
Walk,było tam sporo :-) strzelanie z łuku, a i owszem.
Magii według mnie tak sobie.Ale ogólnie bardzo dobrze wyszło.

A główny bohater,gra w piłkę uczy się do matury...i trafia w dziwną krainę.
Walczy,wraz z przyjaciółmi z potworami.
Walk,było tam...

„Speculo” jest debiutancką książką młodego - zaledwie 17 letniego polskiego pisarza - Tomasza Sobanii. Jest to dzieło z gatunku fantasy, które pojawiło się na półkach w 2015 roku za przyczyną wydawnictwa NOVAE RES z Gdyni.
Początek książki nie zapowiada niczego nadzwyczajnego; młody chłopak o imieniu Daniel, mieszkaniec niewielkiego miasta, jak wielu jego rówieśników interesuje się sportem. Rozpoczyna wakacje wraz z dwójka przyjaciół- Oliwią i Kamilem. Szybko jednak odkrywają, że nie będzie to zwykła przerwa w nauce. Poczynając od tego momentu w historii „Speculo” śmiało możemy powiedzieć, że autor rozwija skrzydła. Nasi bohaterowie odkrywają stara piwnicę z masą książek, a także tajemne przejście, gdzie znajdują przedmiot który raz na zawsze zmieni ich życie. Gdy za pomocą tajemniczej księgi troje przyjaciół przenosi się do innego, dzikiego i niezbadanego świata, akcja nabiera tempa. Nastolatkowie przedzierają się przez dżungle, spotykają plemiona kanibali i niejednokrotnie ocierają się o śmierć. Z czasem pojawiają się coraz to nowe pytania- Kim są rebelianci? Jak ich znaleźć i po której ze stron się opowiedzieć? Przystąpić do buntowników, czy stanąć u boku Cesarza? Wszystko dzieje się w zawrotnym tempie. Oliwia, Daniel i Kamil przemieszczają się z miejsca na miejsce, walcząc o przeżycie i wolność. Kto jednak postąpi słusznie, kto zaś okaże się zdrajcą? Jakie są prawdziwe powody walki rebeliantów z Cesarzem? Jakie są priorytety niedawno poznanych Senima i Hasad-dim'a, i czym tak naprawdę się kierują? Kim tak naprawdę jest Senim?
Zaczynając tę lekturę, sądziłam, że wyzionę ducha. Kończąc drugi rozdział miałam ochotę rzucić książkę w kąt, jednak dziś cieszę się, że do tego nie doszło. Choć początek książki ciągnie się niemiłosiernie -co jednak można wybaczyć autorowi ze względu na jego młody wiek i brak doświadczenia - na pomoc przychodzi lekki język, jakim jest napisana ta historia. Przewracając kolejne kartki było mi coraz łatwiej. Całość zaczęła nabierać kształtów porządnej książki. Wraz z nadejściem szóstego rozdziału moje podejście zmieniło się diametralnie. Przygody trójki przyjaciół pochłonęły mnie bez reszty.
Mimo mojej początkowej niechęci do tego dzieła, „Speculo” okazało się świetną książką. Jak przyznaje sam autor, książkę pisał z myślą o chłopcach w wieku 12-15 lat, którzy mieli być głównymi odbiorcami jego powieści. Jednak krótko po wydaniu okazało się, że sięgają po nią również starsi czytelnicy. Niezależnie od tego, czy masz lat 13, czy 30, „Speculo” to świetna propozycja dla fanów dobrej książki i przygody. Serdecznie polecam ja każdemu, niezależnie od wieku.

"...droga do celu może nauczyć wiele więcej niż samo jego osiągnięcie."

"Od problemów się nie ucieka, trzeba się z nimi zmierzyć, a wtedy przy odrobinie wytrwałości zwycięstwo jest jedynie kwestią czasu."

"Czekać na lepszy moment? Zapewniam Was, że on nie nadejdzie. Jest jedynie tu i teraz, i szansa, którą mamy w swoich rękach."

Daniel nie cierpi marnowania czasu, więc opracował już plan na tegoroczne wakacje. Jednak jego marzenia dotyczące lata zostają przerwane, gdy odkrywając wraz z przyjacielem i dziewczyną z klasy, starą księgę, zostają przez nią wciągnięci. Chłopak traktuje te zdarzenie jak okazję do przygody, o której będzie mógł opowiadać, jak już wróci do rzeczywistości. Gdy w trójkę zostaną porwani do pewnej osady, Daniel zrozumie, że najbliższy czas nie będzie należał do najbezpieczniejszych, i że musi dbać nie tylko o siebie, ale i Kamila z Oliwią.

Co ma do zaoferowania miejsce z księgi? Czy trójce nastolatków uda się powrócić do swojego świata? Czy zabijanie można usprawiedliwić?

Każdy człowiek, czytający jakąś świetną książkę ma wrażenie, że wręcz obserwuje to, co się w niej dzieje. Sama nie raz żałowałam, że miejsca o których czytałam zwyczajnie nie istnieją, i właśnie to przyciągnęło mnie do "Speculo". Powieść, w której zwyczajni ludzie zostają wciągnięci do świata z księgi zaciekawiła mnie, ale podekscytowaniu przed lekturą przeszkadzała trochę obawa, czy autor wywiąże się z zadania, ponieważ to jego debiut.

Akcja najpierw ma miejsce w "naszej" rzeczywistości, gdzie miałam okazję poznać bohatera, ale prawdę powiedziawszy, pierwsze rozdziały "Speculo", były według mnie niezbyt ciekawe. Fabuła rozkręca się dopiero od chwili, gdy bohaterowie odnajdują księgę, i nabiera tempa dość powoli. Na szczęście im dłużej czytałam, tym bardziej mi się ta lektura podobała. Bardzo lubię czytać o przetrwaniu, a autor zadbał o to, by bohaterowie nie mieli za łatwo, żeby musieli się wykazać sprytem, kreatywnością i wiedzą.

Daniel już od samego początku miał sprawiać wrażenie dojrzałego, ale mnie nie bardzo przekonywało jego zachowanie. Dopiero, gdy musiał pokazać, że jest odważny, że potrafi podejmować racjonalne decyzje pod presją zaczęłam być bardziej zainteresowana jego historią. Podobał mi się wątek przyjaźni jego z Kamilem, bo oboje się wspierali, rozumieli, co jest naprawdę ważne. Sam Kamil wydał mi się tym typem człowieka, który na wszystko narzeka, ale tak naprawdę nie przeszkadzają mu różne rzeczy. Jego rozmowy z Oliwią były często przekomiczne, bo oboje choć się polubili to mieli różne zaczepne odzywki. Mimo iż bohaterowie są sympatyczni, to nie przywiązałam się do nich, właściwie nie jestem pewna dlaczego.

Autor mimo bardzo młodego wieku ma bardzo dobry warsztat. Wielkim plusem jest to, że wplótł on między opisy dużo dialogów, których często brakuje w książkach pisarzy z większym prestiżem. Powieść "Speculo" jest bardzo pozytywna, pomimo scen walki i śmierci, które są bardzo dopracowane (choć osobiście skróciłabym troszkę walkę, gdyż w pewnym momencie mój zapał zmalał i czytałam z mniejszym zaangażowaniem). W lekturze znajduje się parę wartościowych cytatów, ale jeśli martwicie się, że będzie ona poważna, to nie macie się czego obawiać, bo postacie - jak to na młodzież przystało - często żartują.

Podsumowując, książka "Speculo" autorstwa Tomasza Sobania to dobra powieść fantastyczna. Często trafia się na słabe debiuty, ale ta książka mimo iż nie jest porywająca, jest WARTA poznania. Jeśli chcielibyście przeczytać historię ludzi spełniających marzenie większości książkoholików, to debiutanckie dzieło Tomasza jest pozycją, którą chciałabym Wam polecić. Słyszałam, że pisarz już pracuje nad kolejną książką, więc na pewno będę chciała ją poznać.

"...każdy potrzebuje czegoś więcej, a gdy próbuje wmówić sobie, że jest inaczej, zaczyna umierać za życia."

"...nie ten jest odważny, kto nie odczuwa strachu, ale ten, kto potrafi go przezwyciężyć."

"...jeśli czegoś naprawdę pragniesz, to na pewno to osiągniesz"

"...droga do celu może nauczyć wiele więcej niż samo jego osiągnięcie."

Daniel nie cierpi marnowania czasu, więc...

Nie, po prostu nie

Nie, po prostu nie