Zdobywanie powietrza

Tłumaczenie: Wojciech Charchalis
Wydawnictwo: Rebis
5 (21 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
La conquista del aire

"Zdobywanie powietrza" to historia zaprzyjaźnionych trzydziestoparolatków, którzy zmuszeni są skonfrontować swe ideały z rzeczywistością. Kiedy Marta i Santiago słyszą prośbę Carlosa o pożyczkę na ratowanie firmy, nie pozostaje im nic innego, jak ją spełnić. Konsekwencje tego gestu będą bardziej bolesne, niż którekolwiek z nich mogło przypuszczać. Od tego momentu życie, zmusza ich do jasnych odpowiedzi i konsekwentnych wyborów a osobistych, zawodowych, politycznych. Dawni idealiści, dziś pragmatyczni przedstawiciele klasy średniej, na własnej skórze doświadczają erozji wartości.

| 2014-10-02

W grupie przyjaciół, znających się od lat, pojawia się prośba o pożyczkę znacznej sumy pieniędzy, złożona przez jednego z nich. Prośba zmusza pozostałych do zajęcia określonego stanowiska, a co za tym idzie, do przyjęcia na siebie konsekwencji podjętej decyzji. Dla każdego z bohaterów (z różnych powodów) sytuacja ta staje się początkiem zmian, prowadzących do licznych przewartościowań w przyjmowanym dotąd światopoglądzie. Raz uruchomiona lawina powoduje, że łatwiej jest im podjąć kolejne przełomowe decyzje.
Problem odpowiedzialności wśród trzydziestokilkuletnich przedstawicieli wielkomiejskiej klasy średniej traktowany jest przez autora bardzo dogłębnie. Dobrze poznajemy bohaterów, ich zahamowania i wyniesione z dzieciństwa schematy. Obserwujemy jak się zmieniają.
Koncentracja uwagi na płaszczyźnie osobowościowej powoduje, że czasami w książce najzwyczajniej "siada" akcja. I to jest chyba największy zarzut pod jej adresem. Dlatego nie jest to rzecz dla miłośników wartko snutej...

Ambrose | 2012-06-04
Przeczytana: 25 maja 2012

Zdobywanie powietrza to książka hiszpańskiej pisarki, Belén Gopegui. Urodzona w 1963 roku, w Madrycie, uchodzi za jedną z najzdolniejszych pisarek swojego pokolenia. Jej debiutancka powieść La escala de los mapas (Skala map) przyniosła jej dwie nagrody: Premio Tigre Juan oraz Premio Iberoamericano Santiago del Nuevo Extremo. Z przekonania jest komunistką, napisała m. in. kilka artykułów na temat Kuby.

W Zdobywaniu powietrza, o czym informuje nas na wstępie sama Gopegui, autorka chciała pokazać mechanizmy naruszające wolność podmiotu i dlatego wybrała opowieść o pieniądzach. "Jeśli z dominującego dyskursu wynika, że Ci, których podstawowe potrzeby są zaspokojone, mogą traktować pieniądze jako rzeczywistość zewnętrzną, oddzielną, mogą być szczodrzy, oszczędni bądź skąpi i przywiązywać do nich większą lub mniejszą wagę, to niniejsza powieść mówi o tym, ze być może w dzisiejszych czasach pieniądz tkwi w moralnej świadomości bytu" [s. 10].

Bohaterowie Zdobywania powietrza to trójka...

Iwona Magdalena | 2010-02-28
Na półkach: Przeczytane, 2010

Nieco egzystencjalne, nieco filozoficzne. Książka z wyższej półki, dla tych, którym nie jest straszna chwila refleksji i skupienia.

alicee | 2016-08-15
Magda | 2016-03-03