Samo-loty

8360207135

Okęcie latem 1970 r. Marcin usiłuje wyzwolić się od PRL-owskiej rzeczywistości spod znaku późnego Gomułki. Ucieka przed lękami i upokorzeniami w świat samolotów. Konstruuje wraz z kolegami osobliwe maszyny latadła , którymi odbywa imaginacyjne podróże do Francji i Ameryki.

Voudini | 2018-05-07

Sentymentalne studium młodzieńczego eskapizmu. Sentymentalizm nie jest na szczęście tani, a nastoletni Marcin budzi sympatię swoją wrażliwością oraz nonkonformizmem. Gdybym był znacznie młodszy, byłbym zapewne zachwycony, a ponieważ jestem stary i zgorzkniały, ograniczam się do porównywania jego doświadczeń ze swoimi oraz odpierania ogarniającego mnie w efekcie wzruszenia. Bez większego powodzenia.

urtica | 2013-09-03

o marzeniu silniejszym od przyciągania ziemskiego

piękna
zaskakująca
chwilami zabawna
dająca nadzieję, choć w zasadzie tragiczna

napisana magicznym językiem, do zanurzania się w poezji słowa

trycha | 2014-02-25

Książka piękna, jak marzenie. Bo o marzeniach. Dojrzewanie wychodzi z niej wszystkimi porami, jednak jest jeszcze przed bohaterem, umożliwiając mu skorzystanie z miękkiej, jak owca wyprana w perwolu z balsamem, i naiwnej, a przez to czystej odskoczni w świat fantazji. Wspaniale spędzony czas w jej towarzystwie.

MilesTeg | 2016-01-07
Przeczytana: 08 grudnia 2015

"Samo-loty" przeczytałem jako ostatnie, a w całej chronologii opowieści o losach M są pierwsze. To tutaj można się dowiedzieć prawdziwego imienia bohatera i tego jak to się stało, że znalazł się na chmurze i troszeczkę się tam zasiedział. A wcześniej wracamy do głębokiego PRL-u z tą dziwną atmosferą tamtych czasów. Wiem i znam to, też spędzałem takie wakacje w swojej dzielnicy, ulicy i podwórku z plejadą moich kolegów i koleżanek. Chociaż mój czas przypada później, już w schyłkowym okresie poprzedniego ustroju, ale pamiętam ten nastrój. Ta książka go oddaje, nie wiem jak to nazwać, może opresja jest właściwa, cały kraj tonący w takiej opresyjnej i dusznej atmosferze braku prawdziwej wolności. Tej pewności, że nie weźmiesz paszportu i, ot tak zwyczajnie, pojedziesz sobie oglądać inne kraje.
Ale "Samo-loty" to także pochwała dziecięcej, niczym nie skrępowanej wyobraźni, która wszystko może i wszędzie nas powiedzie - w tym wypadku możemy dzięki niej odbyć loty gdzie tylko chcemy. Choć...

nextdooralice | 2014-10-23

dzięki wielkie Ci radiowa trójki za przypomnienie Stokowskiego przy okazji premiery 3 części trylogii autora! książki Stokowskiego właściwie nie do zdobycia, wyszukane po antykwariatach, malutkich księgarniach niekomercyjnych, ale warte każdego wysiłku, "samo-loty" jeszcze bez psa narratora, ale piękne, oniryczne, inspirujące, coś uroczego i prawdziwego w dzisiejszym świecie,malutka lektura potrzebna każdemu, kto czuje się dobrze w takim poetyckim stylu i tęskni za dzieciństwem i nie tylko :)

lacel | 2013-10-07

specyficzna, prawdziwa, wzruszająca

Radek Pawlik | 2012-12-12
Przeczytana: 10 kwietnia 2011

Niezwykła opowieść o tym co w nas i poza nami.

Krzysiek | 2013-04-08

Czytałem z 10 razy.