Turcja. Półprzewodnik obyczajowy

Wydawnictwo: Agata&Agata
podróże, Turcja
Agata Bromberek

"Turcja. Półprzewodnik obyczajowy" to wyjątkowa na polskim rynku książka. Opowiada o tureckich obyczajach i życiu codziennym z perspektywy dwóch Polek. Jedna z nich żyje w Stambule, wielomilionowej metropolii nad Bosforem, druga - w Alanyi, słynnym turystycznym kurorcie. W formie felietonów - pół żartem, pół serio - poruszonych jest wiele tematów: od polityki, religii, specyfiki tureckiego społeczeństwa, poprzez życie rodzinne, zwyczaje kulinarne, styl ubierania czy spędzanie wolnego czasu. Książkę kończy seria porad dotyczących podróżowania po kraju, języka, czy pracy.
Autorki przywołują swoje doświadczenia i obserwacje zebrane w ciągu wielu lat spędzonych na tureckiej ziemi. "Półprzewodnik..." zilustrowany jest zdjęciami autorek.

źródło opisu: Informacje od wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Patsy | 2018-09-02
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Książka ta wyczekała trochę na mojej półce, może z racji tego, że Turcja nigdy specjalnie mnie nie pasjonowała, a pozycja ta trafiła w moje łapki poprzez wymianę książkową. Zaskoczyło mnie jednak to, jak bardzo ta lektura przypadła mi do gustu! Styl pisarski autorek okazał się świetnym zastępnikiem braku początkowej motywacji. Tytuł świetnie ukazuje o czym ta pozycja jest - głównie o obyczajach, ale i nie tylko. Trochę o historii, kulturze, obecnych kontaktach z Polską (głównie turystycznych), zmianach społecznych, własnych doświadczeń autorek i wiele, wiele więcej. Turcja nigdy nie była wysoko na mojej liście krajów do odwiedzenia, jednak po tej lekturze moje zainteresowanie wzrosło (chociaż do pierwszej trójki jeszcze daleko ;), jak i oczywiście głębsze zrozumienie względem kultury tego kraju.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Babi | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

takiej książki potrzebowałam; wreszcie nic o zabytkach, a o samej kulturze tureckiej, obyczajach, zachowaniach... moim zdaniem obowiązkowy "leksykon"

autorki świetnie oddały klimat, czytając ma się wrażenie, że przebywa się wśród tych Turków i Turczynek

książka idealnie sprawdzi się dla osób, które jeszcze mało wiedzą na temat Turcji pod względem samej społeczności oraz kultury i nie mieli okazji być w tym pięknym kraju, co możliwe, że pomoże im w "zmniejszeniu szoku kulturowego" po przyjeździe, ale również dla tych, którzy nie raz Turcję odwiedzili, aby myślami znów przenieść się do tych zatłoczonych ulic, pięknych widoków, miejskiego gwaru i kierowców rajdowych!

takie książki są bardzo potrzebne, jedna z lektur obowiązkowych! çok teşekkürler, dziewczyny <3

(nie powiem, że czekam na więcej... :D)

Yosun | 2017-12-21
Przeczytana: grudzień 2017

Dwie Agaty, dwa miasta, jedna miłość do Turcji. To nie jest absolutnie przewodnik po Turcji. To jest przewodnik głównie po... Turkach (i Turczynkach oczywiście) ;) Przez pryzmat swojego doświadczenia, po wieloletnim pobycie w tym kraju, od podszewki, z przymrużeniem oka, dziewczyny pokazują, tłumaczą, obalają mity i zarażają miłością do Turcji.

Dla tych, którzy dopiero chcą się czegoś dowiedzieć o tym kraju - pozycja "must read". Dla tych, którzy byli, widzieli lub mieszkają na stałe... pozycja "must read", bo to po prostu fajna książka jest :)

Polecam :)

Katarzyna | 2017-11-27
Przeczytana: 2017 rok

Choć przed wyjazdem do Turcji nie udało mi się zdobyć książki dziewczyn, to po powrocie stała się dla mnie dopełnieniem, taką przysłowiową wisienką na torcie. Uwielbiam obie dziewczyny, jestem fanką ich blogów i nałogowym podglądaczem wszelakich postów czy zdjęć. Bo to właśnie ich wskazówki okazały się dla mnie niezbędne podczas pierwszej wyprawy do Turcji.

Półprzewodnik dziewczyn jest idealnym poradnikiem dla początkujących podróżników, bowiem można odkryć w nim naprawdę wiele przydatnych informacji, a także dla tych którzy pasjonują się tym pięknym krajem. Jest w nim wszystko, co powinno aby poczuć magię Turcji, jej kolorowe oblicze, poznać historię najważniejszych ośrodków, kulturę, obyczaje, a co najważniejsze - życie codzienne mieszkańców danych rejonów. Obie dziewczyny zabierają nas w różne części kraju, przedstawiając autentyczne fakty spisane z osobistych doświadczeń podczas życia na obczyźnie. Książka jest bardzo ciekawa, napisana bardzo prostym, aczkolwiek interesującym...

CaroLostInBooks | 2017-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 22 lutego 2017

Moje zainteresowanie Turcją, jej historią, kulturą rośnie z dnia na dzień. Dlatego cieszę się, że zdecydowałam się na zakup półprzewodnika po Turcji.
Książkę napisały dwie Polki, które już dłuższy czas mieszkają tam a przez co możemy poznać zwyczaje, zachowania Turków od przysłowiowej podszewki. Mnie książka bardzo zainteresowała i polecam ją nie tylko tym którzy jak ja zakochali się w tym państwie ale też tym których choć trochę interesuje poznawanie nowych kultur i łamanie stereotypów.

jestemsobiekasia | 2016-06-21
Na półkach: Przeczytane, Podróże, Świat
Przeczytana: czerwiec 2016

Bardzo dużo się dowiedziałam o Turcji, świetne historie i anegdoty wybitnie obrazujące życie w tym kraju, ich mieszkańców, tradycję i kulturę. Praktycznie dowiedziałam się wszystkich informacji, których chciałam się dowiedzieć i po przeczytaniu książki nie mogę się doczekać, aż odwiedzę Stambuł...

Czytając tę książkę jednak nie udało mi się polubić autorek...miałam wrażenie, że książka jest swego rodzaju ich spowiedzią i usilnym przekonaniem każdego, że nie wyjechały do Turcji w pogoni za jakimś Turkiem.

Edycja niestety jest dość słaba... autorki same wydały tę książkę, przez co zawiera ona dość dużo błędów (przynajmniej wersja ebooka). Jeden z rozdziałów pojawia się dwukrotnie, są czasami niepoprawnie przeliterowane wyrazy, niektóre wyrażenia pojawią się podwójnie (miałam wrażenie, że jak jedna autorka użyła sformułowania, które spodobało się drugiej, to ona też je chciała zawrzeć w swoim rozdziale). Płacąc za książkę wymagam pewnego poziomu. Dlatego też ocena tylko 6/10....

michal_frikucak | 2016-06-08
Na półkach: Przeczytane, Podróżnicze
Przeczytana: 08 czerwca 2016

Świetnie napisany przewodnik obyczajowy po Turcji. Nie warto się z nim nie zapoznać.

F1mistress | 2016-05-11

Świetna! Połknęłam na trzy razy. :D Książka jest napisana lekko i z humorem. Obie autorki oddają charakter Turcji na tyle dobrze, że jestem w stanie szybko przenieść się w swojej wyobraźni do tego kraju. Praktycznie każdy aspekt życia Turków został poruszony. Mega polecam osobom, które lubią poznawać odmienność. Chętnie przeczytałabym więcej książek o innych krajach napisanych właśnie w takim stylu. ;)

Polecam każdemu! I osobom które kochają wszystko co tureckie, i tym które do Turcji wybierają się np. na urlop. Książka to zbiór bardzo ciekawych informacji o codziennym życiu i zwyczajach. Porusza także wiele istotnych informacji i obala wiele stereotypów wyjaśniając wszystko na konkretnych przykładach.
Świat widziany oczami Polki mieszkającej w Stambule i świat widziany oczami Polki mieszkającej w popularnym kurorcie - Alanyi.
Bardzo przyjemny i swobodny język, fantastyczne fotografie. Naprawdę gorąco polecam.

Corsa | 2015-08-28

Turcja oczami dwóch sympatycznych Polek. Świetna lektura dla tych, którzy dopiero zetkną się z kulturą turecką jak i dla tych, którzy po powrocie z Turcji pragną pozostać jeszcze w tureckich klimatach i poszerzyć wiedzę o tym z czym zdarzyło im się spotkać na urlopie. Autorki przygotowały wnikliwą, lecz i pełną humoru analizę tureckich obyczajów i mentalności pisząc o rodzinnych rytuałach, kuchni, religijności, polityce, mediach czy sprawach damsko-męskich. Bardzo ciekawa i wciągająca lektura, poszerza horyzonty i spontanicznie skłania do refleksji na temat polsko-tureckich różnic i podobieństw.