Turcja. Półprzewodnik obyczajowy

Wydawnictwo: Agata&Agata
podróże, Turcja
Agata Bromberek

"Turcja. Półprzewodnik obyczajowy" to wyjątkowa na polskim rynku książka. Opowiada o tureckich obyczajach i życiu codziennym z perspektywy dwóch Polek. Jedna z nich żyje w Stambule, wielomilionowej metropolii nad Bosforem, druga - w Alanyi, słynnym turystycznym kurorcie. W formie felietonów - pół żartem, pół serio - poruszonych jest wiele tematów: od polityki, religii, specyfiki tureckiego społeczeństwa, poprzez życie rodzinne, zwyczaje kulinarne, styl ubierania czy spędzanie wolnego czasu. Książkę kończy seria porad dotyczących podróżowania po kraju, języka, czy pracy.
Autorki przywołują swoje doświadczenia i obserwacje zebrane w ciągu wielu lat spędzonych na tureckiej ziemi. "Półprzewodnik..." zilustrowany jest zdjęciami autorek.

źródło opisu: Informacje od wydawcy

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Katarzyna | 2017-11-27
Przeczytana: 2017 rok

Choć przed wyjazdem do Turcji nie udało mi się zdobyć książki dziewczyn, to po powrocie stała się dla mnie dopełnieniem, taką przysłowiową wisienką na torcie. Uwielbiam obie dziewczyny, jestem fanką ich blogów i nałogowym podglądaczem wszelakich postów czy zdjęć. Bo to właśnie ich wskazówki okazały się dla mnie niezbędne podczas pierwszej wyprawy do Turcji.

Półprzewodnik dziewczyn jest idealnym poradnikiem dla początkujących podróżników, bowiem można odkryć w nim naprawdę wiele przydatnych informacji, a także dla tych którzy pasjonują się tym pięknym krajem. Jest w nim wszystko, co powinno aby poczuć magię Turcji, jej kolorowe oblicze, poznać historię najważniejszych ośrodków, kulturę, obyczaje, a co najważniejsze - życie codzienne mieszkańców danych rejonów. Obie dziewczyny zabierają nas w różne części kraju, przedstawiając autentyczne fakty spisane z osobistych doświadczeń podczas życia na obczyźnie. Książka jest bardzo ciekawa, napisana bardzo prostym, aczkolwiek interesującym...

bursztynowa | 2012-03-21
Przeczytana: 20 marca 2012

Okładka może zmylić, bo wygląda jak typowy przewodnik turystyczny po Turcji, za to tytuł głosi, że to półprzewodnik. Obyczajowy. A w środku znalazłam Turcję od podszewki. Nie ma tu sucho podanych informacji, co zwiedzić czy jak gdzieś dojechać, za to autorki wspaniale oddały turecki klimat, tę "tureckość", którą same tak pokochały.

Autorki piszą o prawie wszystkich sprawach, poczynając od tureckich nałogów (chodzi tu o papierosy, ale i herbatę pitą litrami czy używanie telefonów komórkowych), poprzez turecką tolerancję, konformizm, patriotyzm, honor, turecki temperament, gościnność, sprawy damsko-męskie, stosunek Turków do zwierząt, a kończąc na radach dla tych, którzy chcą się samodzielnie nauczyć języka tureckiego (możliwe, autorka jest tego żywym przykładem!).
Muszę przyznać, że byłam przerażona czytając, jak się jeździ po tureckich ulicach (Turcy jeżdżą bardzo szybko, przy tym nagminnie łamią przepisy, praktycznie nie używają kierunkowskazów, zapinanie pasów uważają za...

Babi | 2018-03-28
Przeczytana: 28 marca 2018

takiej książki potrzebowałam; wreszcie nic o zabytkach, a o samej kulturze tureckiej, obyczajach, zachowaniach... moim zdaniem obowiązkowy "leksykon"

autorki świetnie oddały klimat, czytając ma się wrażenie, że przebywa się wśród tych Turków i Turczynek

książka idealnie sprawdzi się dla osób, które jeszcze mało wiedzą na temat Turcji pod względem samej społeczności oraz kultury i nie mieli okazji być w tym pięknym kraju, co możliwe, że pomoże im w "zmniejszeniu szoku kulturowego" po przyjeździe, ale również dla tych, którzy nie raz Turcję odwiedzili, aby myślami znów przenieść się do tych zatłoczonych ulic, pięknych widoków, miejskiego gwaru i kierowców rajdowych!

takie książki są bardzo potrzebne, jedna z lektur obowiązkowych! çok teşekkürler, dziewczyny <3

(nie powiem, że czekam na więcej... :D)

Jako fanka wszystkiego, co tureckie, po turecku i o Turcji, rzuciłam się na tę książkę jak wygłodniały wilk, tym bardziej, że fanką blogów obu pań jestem nie od dziś. Świetnie napisane, z nutką humoru, poruszone istotne kwestie, które rozwieją wiele wątpliwości. Wszystko, czego od tej pozycji oczekiwałam, zostało mi zapewnione. Serdecznie polecam wszystkim, nie tylko miłośnikom Turcji, ale także tym, którzy chcieliby poznać turecką kulturę, mentalność... i przekonać się, że nie taki Turek zły, jak go malują ;)

CaroLostInBooks | 2017-02-26
Na półkach: 2017, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2017

Moje zainteresowanie Turcją, jej historią, kulturą rośnie z dnia na dzień. Dlatego cieszę się, że zdecydowałam się na zakup półprzewodnika po Turcji.
Książkę napisały dwie Polki, które już dłuższy czas mieszkają tam a przez co możemy poznać zwyczaje, zachowania Turków od przysłowiowej podszewki. Mnie książka bardzo zainteresowała i polecam ją nie tylko tym którzy jak ja zakochali się w tym państwie ale też tym których choć trochę interesuje poznawanie nowych kultur i łamanie stereotypów.

jjon | 2012-06-05
Na półkach: Przeczytane, Własne, 2012
Przeczytana: 28 maja 2012

Książka ta nie jest typowym przewodnikiem po Turcji - kraju różnorodności, w którym łączą się i oddzielają kontynenty – europejski i azjatycki. Różnorodność ta dotyczy nie tylko klimatu ;-), lecz także obyczajów, ludności, przekonań... Przewodnik ten to raczej zapis obserwacji tureckiej codzienności, dla nas mocno egzotycznej. Autorki mocno zgłębiły temat, gdyż spędziły w Turcji kilka lat i zdołały doskonale poznać tureckie zwyczaje i zachowania, zupełnie inne od tych, które znamy. Dzielą się więc z czytelnikami zdobytą wiedzą i doświadczeniem, które na pewno pomogą wszystkim wybierającym się do tego kraju odnaleźć się jakoś w tej egzotycznej kulturze. Mało tu więc porad dotyczących tego, co i gdzie najlepiej zwiedzić. Owszem jest tu trochę informacji o miejscach uważanych za „turystyczne”, a z ostatniej części książki można się dowiedzieć, jak poruszać się po Turcji i jak ważna jest choć nieznaczna znajomość języka tureckiego. Jednak doradzanie turystom nie było zamierzeniem...

Patsy | 2018-09-02
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Książka ta wyczekała trochę na mojej półce, może z racji tego, że Turcja nigdy specjalnie mnie nie pasjonowała, a pozycja ta trafiła w moje łapki poprzez wymianę książkową. Zaskoczyło mnie jednak to, jak bardzo ta lektura przypadła mi do gustu! Styl pisarski autorek okazał się świetnym zastępnikiem braku początkowej motywacji. Tytuł świetnie ukazuje o czym ta pozycja jest - głównie o obyczajach, ale i nie tylko. Trochę o historii, kulturze, obecnych kontaktach z Polską (głównie turystycznych), zmianach społecznych, własnych doświadczeń autorek i wiele, wiele więcej. Turcja nigdy nie była wysoko na mojej liście krajów do odwiedzenia, jednak po tej lekturze moje zainteresowanie wzrosło (chociaż do pierwszej trójki jeszcze daleko ;), jak i oczywiście głębsze zrozumienie względem kultury tego kraju.

Mój regał z książkami
patsy-books.blogspot.com

Yosun | 2017-12-21
Przeczytana: grudzień 2017

Dwie Agaty, dwa miasta, jedna miłość do Turcji. To nie jest absolutnie przewodnik po Turcji. To jest przewodnik głównie po... Turkach (i Turczynkach oczywiście) ;) Przez pryzmat swojego doświadczenia, po wieloletnim pobycie w tym kraju, od podszewki, z przymrużeniem oka, dziewczyny pokazują, tłumaczą, obalają mity i zarażają miłością do Turcji.

Dla tych, którzy dopiero chcą się czegoś dowiedzieć o tym kraju - pozycja "must read". Dla tych, którzy byli, widzieli lub mieszkają na stałe... pozycja "must read", bo to po prostu fajna książka jest :)

Polecam :)

Polecam każdemu! I osobom które kochają wszystko co tureckie, i tym które do Turcji wybierają się np. na urlop. Książka to zbiór bardzo ciekawych informacji o codziennym życiu i zwyczajach. Porusza także wiele istotnych informacji i obala wiele stereotypów wyjaśniając wszystko na konkretnych przykładach.
Świat widziany oczami Polki mieszkającej w Stambule i świat widziany oczami Polki mieszkającej w popularnym kurorcie - Alanyi.
Bardzo przyjemny i swobodny język, fantastyczne fotografie. Naprawdę gorąco polecam.

Cruorcia | 2015-05-07

Niezwykle ciekawie napisana książka dwóch Polek, które zdecydowały, że w ich życiu znajdzie się Turcja. Bardzo duża dawka humoru i mnóstwo informacji na temat obyczajów i zwyczajów Turków w różnych rejonach Turcji i w różnych dziedzinach życia. Uważam, że dla każdego miłośnika Turcji jest to pozycja obowiązkowa. (Tylko uwaga na niekontrolowane wybuchy śmiechu i otwieranie szeroko oczu - mnie się to jak zwykle przytrafiało w komunikacji miejskiej :p )

Polecam!