Muž, který sázel stromy

Tłumaczenie: Jiří Reynek
Wydawnictwo: Literární čajovna Suzanne Renaud
L'homme qui plantait des arbres
ekologia, lasy
literatura piękna
czeski
tsantsara

Króciutka nowela o sile ducha i możliwości zmieniania świata w pojedynkę, napisana przez Giono w 1953 roku. Pisano o niej, że to historia "o człowieku, który sadził nadzieję a wyhodował szczęście". Autor zrezygnował z wszelkich honorariów autorskich przy tłumaczeniach na inne języki - zależało mu na upowszechnieniu przesłania. Jak sam twierdził, z tego utworu jest najbardziej zadowolony, mimo że nie przyniósł mu ani grosza.

Opowiadanie to zrobiło międzynarodową karierę, przetłumaczone zostało na wiele języków, choć we Francji, ojczyźnie autora, jest raczej zapomniane. W Czechach jest lekturą obowiązkową w szkołach.

Polską wersję można przeczytać w sieci: http://www.pinetum.org/GionoPL.htm
Czeskiej można wysłuchać oglądając kanadyjski film animowany, stworzony mna kanwie opowiadania: https://www.youtube.com/watch?v=7StZTr7RLOQ#t=13

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

atampaolo | 2017-11-24
Przeczytana: 27 lutego 2018

Czlowiek, ktory sadzil drzewa

tsantsara | 2015-08-27
Przeczytana: 2008 rok

Krótko po wojnie, a stworzone zostało tak uniwersalne przesłanie, tak silny, pozytywny obraz, dający nadzieję wszystkim, którzy chcieliby czynić dobro, ale czują się niedocenieni, zakrzyczani przez media i systemy polityczne, że pojedynczy człowiek nic nie może, jest niczym. Otóż może, mówi Giono, nie należy tylko liczyć na nagrodę i uznanie, lecz robić swoje - uparcie i w ciszy. Upór i konsekwencja zawsze dają efekty. Można posłuzyć się taką receptą w biznesie dla pieniędzy, ale zasada ta realizowane w życiu dla dobra innych, może dać poczucie sensu własnego życia. Nawet, gdyby się umierało potem w przytułku. Warto nie być bezczynnym.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że jednak dużo pozytywniej przyjmuje się to przesłanie czytając książkę z pięknymi ilutracjami (tu autorstwa Pavla Čecha), niż tylko goły tekst na stronach www... Można bowiem w sieci znaleźć polską wersję (Człowiek który sadził drzewa), albo też wysłuchać na youtube czeskiej, czytanej jako opowiadanie w tle...