Le Moulin de Pologne

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
4 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Emilia

Wbrew pozorom miejscem akcji jest Prowansja i nie ma tu mowy o Polsce. Barwna fabuła, świetnie zarysowane postacie, tekst polski, opr.miękka

źródło opisu: http://www.vivarium.com.pl/

źródło okładki: http://www.vivarium.com.pl/

Voudini | 2016-04-10

„Le Moulin de Pologne” (wydanie polskie nosi tytuł oryginalny) to odegranie antycznej tragedii w realiach, choć nienazwanych wprost, drugiej połowy dziewiętnastego wieku. Giono zabawia się konwencją, w roli bogów obsadzając niedosięgłych, żarliwych arystokratów i każąc im toczyć odwieczny oraz skazany na porażkę bój z uosobionymi poprzez fatum inercją i przeciętnością.
Choć powieść ta ukazuje również, jak odmiennie może być postrzegana i interpretowana ta sama rzeczywistość, jak łatwo powstają mity poparte li tylko pustym autorytetem i jak szybko te niemające nic wspólnego z prawdą mity uzyskują status faktów, to w swej zasadniczej warstwie jest to dość smutna opowieść o tym, że życie doczesne to marność; że jeśli ktoś próbuje czy też naturalnie się ponad tę marność wybija, to tym brutalniej zostanie ku niej sprowadzony, i to właśnie przez bliźnich, w większości miałkich, choć w części również przez własne autodestrukcyjne skłonności, wygodnie wyprojektowane na zewnątrz i...

Dwojra | 2016-11-10
Na półkach: 2016, En français, Przeczytane