Salon d’Amour

Wydawnictwo: Media Rodzina
Ödesgudinnan på Salong d'Amour
literatura piękna
Ag2S

Nowość w serii Gorzka Czekolada, tym razem prosto ze Szwecji. Miasto Visby na Gotlandii, a w nim Salon d'Amour - dość nietypowy zakład fryzjerski, którego właścicielka o imieniu Angelika jest dla swoich klientów trochę swatką, a trochę terapeutką. Poznaje ich w różnych sytuacjach życiowych, zwykle trudnych, i zdobywa ich zaufanie. Angelika jest bardzo zaangażowana w sprawy sercowe swoich klientów. Ale czy ona sama znajdzie miłość? Pełna ciepła i humoru powieść znanej autorki kryminałów.

źródło opisu: http://mediarodzina.pl/

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Oficjalna recenzja
Brylant książek: 907

Gorąca herbata i słodkie ciasteczka

Czy macie ochotę na gorącą herbatę z mięty i czarnego bzu? Czy chcecie spróbować pachnących, słodkich szafranowych ciasteczek? Wyobraźcie sobie małe, spokojne i zaciszne wnętrze w kamienicy, w urokliwej nadmorskiej miejscowości, pamiętającej poprzednie stulecia. Wyobraźcie sobie stylowe ściany z malowanymi wzorami czerwonych róż na tapetach i obrazy przedstawiające żołnierzy, bohaterów powracających z wojny i ich szczęśliwe, zapłakane i stęsknione kobiety w objęciach. Usiądźcie w ciepłym stylowym fotelu salonu fryzjerskiego. Nie jest to zwyczajny salon, to Salon D’Amour.

Angelika Lagermark to nadzwyczaj życzliwa i empatyczna w stosunku do ludzi postać. W swoim salonie fryzjerskim, którego jest właścicielką od siedmiu lat stworzyła coś na wzór dyskretnego biura matrymonialnego. W prowadzeniu salonu pomaga jej młody mężczyzna o imieniu Ricky. Oficjalnie Angelika zajmuje się tylko upiększaniem kobiet i mężczyzn. Ich fryzurami i makijażami. W gruncie rzeczy za swoją misję życiową i powołanie, uważa jak to nazywa splatanie ludzkich losów. Łączy ludzi w pary, potrafi słuchać i rozwiązywać ich problemy. Pomaga im w poszukiwaniu miłości oraz rozwiązywaniu problemów. Według niej wszystkie odpowiedzi nosimy w sobie. Trzeba je tylko odkryć. Jej nożyczki są jak magiczna różdżka. W jej klimatycznym salonie klienci mogą liczyć na dyskrecję i na to, że żadne sekrety nie wyjdą na światło dzienne. Potrafi stworzyć nastrój. Jest fantastycznym obserwatorem. Od momentu wejścia klienta do salonu, potrafi rozłożyć jego osobowość na czynniki pierwsze i bezbłędnie odczytać w nim jakie ma problemy, czego szuka, czego mu brakuje i czego potrzebuje. Z drugiej strony jednak, nie jest to szufladkowanie ludzi i krytyczna ocena. W każdym człowieku odnajduje jakąś wartość. Na swoim fortepianie w wartym miliony koron domu odziedziczonym po rodzicach, przechowuje album ze zdjęciami szczęśliwych par połączonych z jej udziałem.

Miasteczko Visby poza sezonem turystycznym to wąska społeczność, w której Angelika zna prawie każdego mieszkańca. Angelika to postać spełniona i szczęśliwa, potrafiąca się cieszyć życiem, pogodzona z losem, samotna kobieta po czterdziestce. Jednak w głębi duszy ukrywa żal i poczucie winy za wypadek sprzed siedmiu lat i stratę swojego ukochanego męża Joahima. Angelika czuje jednak, że czas zakończyć pewien etap i rozprawić się z przeszłością. W swojej ukochanej kawiarni spotyka mężczyznę idealnego i zakochuje się w nim od pierwszego wejrzenia. Nie wiadomo jednak, czy ciemnooki mężczyzna to facet idealny, czy oszust, który właśnie próbuje odebrać jej majątek i dom…

Książka chwilami jest wolno snującą się ciepłą powieścią obyczajową, chwilami romansem, przez moment staje się ciekawym kryminałem. Na uwagę zasługują dowcipne i bystre dialogi Angeliki i jej pracownika. Połączenie dwóch różnych postaci może się podobać. Dwa odmienne spojrzenia na świat i otaczającą ich rzeczywistość. Ricky to szalony dwudziestokilkulatek pragnący czerpać z życia jak najwięcej, szukający wrażeń, nowych kobiet, rozrywek i zabawy. To trochę niedojrzały i leniwy młody mężczyzna, który dopiero co wyszedł spod troskliwych, nadopiekuńczych skrzydeł swojej matki i twardo stojąca na ziemi kobieta z klasą Angelika. Szaleństwo kontra rozsądek. Beztroska kontra mądrość i rozwaga. Ciekawe połączenie.

Wszystkie osoby i wydarzenia pojawiające się w książce przedstawione są w sposób bardzo ciepły i życzliwy. Opowieść mocno pozytywna. Jeśli brakuje wam miłości i zwyczajnej ludzkiej empatii dookoła was, w długi, zimny grudniowy wieczór, ta książka będzie dla was ukojeniem.

Magdalena Wentrys

Mania9 | 2017-12-28
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 grudnia 2017

No cóż... postanowienie noworoczne: trzymać się z daleka od czytadeł z tytułami "salon/kawiarenka/kwiaciarnia/tawerna/cukiernia"plus ckliwa nazwa. Powinnam już wiedzieć, że nic dobrego z tego nie wychodzi...

Efekt mógłby być przyzwoity, gdyby autorka się zdecydowała co ma być motywem przewodnim książki - czy projekt swatania klientów, czy własny romans, czy wątek kryminalny (swoją drogą - kompletnie kuriozalnie opisany). A tak - wyszło z tego coś kompletnie niestrawnego.

Jolanta | 2017-08-20
Przeczytana: 17 sierpnia 2017

Bardzo lubię kryminały tej autorki , więc sięgnełam po tę książkę wiedząc , że nie jest kryminałem . Szału nie było ale może się podobać.

Lily76 | 2017-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2017

Zaskakująco przyjemna książka stanowiąca połączenie romansu z kryminałem, której akcja dzieje się w gotlandzkim Visby, miejscu urodzenia autorki. Na końcu znajdziemy także nietypowe przepisy kulinarne.

Katarzyna Mańkowska | 2016-11-13

Porzucone. Nie dałam rady. Recenzja na okładce bardzo zachęcająca - lubię ten klimat. Ale dla mnie za sztywne, za mało finezyjne, chwilami drętwe i zbyt przewidywalne.

allison | 2016-09-08
Przeczytana: 06 września 2016

Są takie książki, których klimat, bohaterowie i akcja sprawiają, że chciałoby się przenieść w ich świat nie tylko duszą, ale i ciałem. Wstąpić na herbatkę, pogadać, a może nawet pomieszkać trochę w sąsiedztwie…
Wiem, że w odniesieniu do literackiej fikcji to naiwne, ale jakże rozkoszne i poprawiające humor!
Tak właśnie rzecz ma się w odniesieniu do świata przedstawionego w „Salonie D’Amour” Anny Jansson. Mimo iż akcja rozgrywa się na północy Europy, w małym szwedzkim miasteczku, wciąż odnosi się wrażenie, że jesteśmy w śródziemnomorskich klimatach – tyle tu ciepła, pogody ducha, kulinarnych pyszności i sercowych uniesień.

Główna bohaterka, Angelika, to właścicielka fryzjerskiego salonu, w którym nie tylko czesze się, strzyże i farbuje, ale również kojarzy pary, rozwiązuje życiowe problemy klientów, podnosi na duchu i dodaje wiary w siebie. Czasem też się plotkuje i uciera nosa wścibskim, niesympatycznym mieszkankom.
Angelika wydaje się stworzona do swojej pracy i do...

Natalia_Łucja | 2016-08-30

Wizyty u fryzjera zwykle wyglądają tak samo – siedzisz na fotelu z mokrymi włosami, wokół ciebie krąży fryzjer/fryzjerka i próbuje zagadywać na wszelkie możliwe tematy, a ty patrzysz na siebie w lustrze i zastanawiasz się jakim cudem wyglądasz tak źle i ile czasu to trwa (chciałabym wiedzieć, dlaczego te lustra tak działają, naprawdę). Zazwyczaj też wychodzisz z za bardzo obciętymi włosami („miały być dwa centymetry, nie dwadzieścia!”) i w gorszym nastroju.

Salon prowadzony przez Angelikę Lagemark, kobietę w średnim wieku po przejściach, całkowicie różni się od tych znanym nam z polskich realiów. Tu możesz się wygadać, wypić herbatę z czarnego bzu i spróbować ciasteczek. To nie jest zwyczajny salon, bo Angelika ma także inny cel i sposób na jego prowadzenie – na podstawie ludzkich zwierzeń, rozpoznaje jakim są typem i stara się dobierać ich w pary, podczas gdy ona i jej pomocnik Ricky, zmieniają ich wygląd zewnętrzny.

Najciekawszym punktem tej książki jest właśnie ten duet –...

Robyn | 2016-07-22

Bardzo lekko i przyjemnie czyta się powieść tej Szweckiej pisarki. Fabuła umiejscowiona jest na jeden z wysp właśnie Szwecji,a główną bohaterką jest Angelika - fryzjerka, która tak sprytnie umawia swoich klientów, aby jeszcze dodatkowo łączyć ich w pary. Oprócz tego autorka zaserwowala nam wątek sensacyjny, który łączy kilkoro bohaterów. Polecam, bardzo przyjemna powieść

Takiemojeoderwanie | 2016-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2016

Lekka, zabawna, optymistyczna opowieść idealna na wakacje.

mallinesq | 2016-05-25
Na półkach: Przeczytane, 2016

Miałam obawy po przeczytaniu opisu fabuły z tyłu książki, zanosiło się na typowe romansidło. Jednak zaryzykowałam ze względu na autorkę oraz serię wydawniczą. Po raz kolejny ani Skandynawowie, ani "Gorzka Czekolada" mnie nie zawiedli. Książka jest lekka, zabawna i przyjemna w odbiorze, w sam raz na ciepłe dni :)

dobrerecenzje | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Każdy potrzebuje szczęścia. Jedni już je posiadają, a inni dopiero szukają. Dać nam zadowolenie mogą przyjaciele, rodzina, praca i miłość. Lecz każdy może uważać co innego za swój priorytet. Oczywiście nie wszyscy do końca wiedzą czego tak naprawdę chcą, albo póki tego nie znajdą to nawet nie zwracają na to uwagi. Czasem mocno przedkłada się prace, sławę i pieniądze nad dobro i wnętrze człowieka. Wtedy można zapomnieć o swoim życiu osobistym. Są przypadki, że przez jakieś wydarzenie boimy się zaufać. Warto jednak pamiętać, że każda napotkana osoba zostawia w naszym życiu jakiś ślad. Jedni większy, inni mniejszy.
Główna bohaterka z książki pt. ,, Salon D’Amour” z pozoru jest zwykłą fryzjerką, która wykonuje swoją prace z pasją. I pewnie nikt by nie wpadł na to, że ona, niby zwykła kobieta odgrywa tak ogromną rolę w życiu osób które spotyka. Wszystko zaczyna się od pytania jakie zadaje bohaterka na początku wizyty w jej salonie - ,,Co mogę dla ciebie zrobić?’’. I nie chodzi tu...