C.S. Lewis a Kościół Katolicki

Wydawnictwo: Klub Książki Katolickiej
6 (4 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
C. S. Lewis and the Catholic Church

Pasjonująca historia nawrócenia na chrześcijaństwo C. S. Lewisa, autora m. in. Opowieści z Narni, Trylogii międzyplanetarnej, Listów starego diabła do młodego, profesora Oxfordu, współzałożyciela Inklingów (grupy dyskusyjnej, do której należał m. in. J.R.R Tolkien). Autor książki C. S. Lewis a Kościół katolicki, sam konwertyta na katolicyzm, opisuje pełną sprzeczności drogę Lewisa do wiary w Boga: od dzieciństwa w atmosferze purytańskiego Belfastu poprzez młodzieńczy ateizm, do nawrócenia. Zastanawia się dlaczego Lewis, mimo że aż tak wiele łączyło go z Kościołem katolickim, nie zrobił ostatecznego kroku i nie nawrócił się na katolicyzm. Paradoksem jest, że Lewis swoją twórczością wskazał wielu osobom drogę do Rzymu. Nazywano go najbardziej katolickim spośród protestantów, niektórzy twierdzili wręcz, że przeszedł na katolicyzm.

Pearce w fascynujący sposób przytacza argumenty, które przywiodły Lewisa do przyjęcia wiary w Chrystusa. W ich świetle zrozumiała staje się przemiana zdeklarowanego ateisty w pokornego obrońcę chrześcijaństwa, który, jak sam to kreślił, został "zaskoczony Radością".

źródło opisu: http://www.tolle.pl/pozycja/lewis-a-kosciol-katolicki

źródło okładki: http://www.matras.pl/media/catalog/product/f/i/file_60783.jpg

Thomas | 2019-09-08
Przeczytana: 08 września 2019

Josepha Pearce'a cenię za niesamowicie bogate i inspirujące studium katolickiego odrodzenia literackiego ("Pisarze nawróceni"), więc miałem spore oczekiwania co do zawartości tej niewielkiej książeczki poświęconej relacji Lewisa z KK. Niestety praca wydaje się dosyć chaotyczna, rola znajomości z Tolkienem w nawróceniu Lewisa i ich późniejsze ochłodzenie relacji wywołane związkiem Lewisa z rozwódką zupełnie zmarginalizowane. Dla czytelnika nieobeznanego w podziałach wewnętrznych brytyjskiego protestantyzmu cenne by były obszerniejsze przypisy.

dervorin | 2019-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2019

Joseph Pearce pokazuje nam skomplikowane wnętrze Lewisa. Autor Narnii urodził się w Ulsterze i od młodości uczył się traktować katolicyzm jak zarazę. Z biegiem lat zauważył stopniową degenerację swojego kościoła i zafascynował go pogardzany przez ojca katolicyzm. Stąd też zrodziła się idea "chrześcijaństwa po prostu", któremu Pearce poświęca sporo miejsca. Warto przeczytać, by dowiedzieć się czy C. S. Lewis został konwertytą, a przede wszystkim po to, by lepiej zrozumieć jego literaturę.