C.S. Lewis a Kościół Katolicki

Okładka książki C.S. Lewis a Kościół Katolicki
Joseph Pearce Wydawnictwo: Klub Książki Katolickiej biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
C. S. Lewis and the Catholic Church
Klub Książki Katolickiej
2005-01-01
2005-01-01
lewis chrześcijaństwo nawrócenie chesterton pearce kościół katolicki

Książka stanowi chronologiczny przegląd życia i twórczości Lewisa pod kątem treści odnoszących się do wiary. Pod lupę została wzięta ewolucja jego przekonań od dzieciństwa do śmierci z uwzględnieniem inspiracji wpływających na zmianę owych przekonań (chodzi o lektury i rozmowy z ludźmi)
W książce akcent jest położony na to, jaki był osobisty stosunek Lewisa do Kościoła Katolickiego. Autor w celu znalezienia odpowiedzi na to pytanie opierał się nie tylko na apologetycznych publikacjach Lewisa, ale też na treściach zawartych w jego listach do przyjaciół oraz na świadectwach osób, które Lewisa znały osobiście i słyszały jego prywatne wypowiedzi na ten temat. Kupując książkę spodziewałam się raczej analizy treści książek Lewisa pod kątem ich zgodności z doktryną i pod tym względem jestem nieco zawiedziona; takie coś jest obecne, ale przeprowadzone bardzo pobieżnie.
Czyta się to dość lekko i przyjemnie, choć arcydzieło to nie jest i stylistycznie momentami popada w ton opracowania szkolnego. Można tam znaleźć jakieś okruchy życia Lewisa, jego relacji z ludźmi, jakim on był w tych relacjach (choć oczywiście nie jest to pełny obraz, przewijają się tylko takie rodzyneczki). Trafiają się też niezwykle ciekawe fragmenty rozmów z Tolkienem np o istocie mitów.
Generalnie spełnia swoją rolę - rozjaśnia kwestię stosunku Lewisa do Kościoła Katolickiego.

Josepha Pearce'a cenię za niesamowicie bogate i inspirujące studium katolickiego odrodzenia literackiego ("Pisarze nawróceni"), więc miałem spore oczekiwania co do zawartości tej niewielkiej książeczki poświęconej relacji Lewisa z KK. Niestety praca wydaje się dosyć chaotyczna, rola znajomości z Tolkienem w nawróceniu Lewisa i ich późniejsze ochłodzenie relacji wywołane związkiem Lewisa z rozwódką zupełnie zmarginalizowane. Dla czytelnika nieobeznanego w podziałach wewnętrznych brytyjskiego protestantyzmu cenne by były obszerniejsze przypisy.

Joseph Pearce pokazuje nam skomplikowane wnętrze Lewisa. Autor Narnii urodził się w Ulsterze i od młodości uczył się traktować katolicyzm jak zarazę. Z biegiem lat zauważył stopniową degenerację swojego kościoła i zafascynował go pogardzany przez ojca katolicyzm. Stąd też zrodziła się idea "chrześcijaństwa po prostu", któremu Pearce poświęca sporo miejsca. Warto przeczytać, by dowiedzieć się czy C. S. Lewis został konwertytą, a przede wszystkim po to, by lepiej zrozumieć jego literaturę.

Na półkach: , , , ,

Mega książka!