Krzyżowy ogień. Historia niezwykłej duchowej podróży

Tłumaczenie: Dariusz Jamrozowicz
Wydawnictwo: Błękitna Kropka
Cross Examined: An Unconventional Spiritual Journey
literatura piękna
ŁadneKwiatki

Ateizm bywa elementem fabuły w wielu powieściach, jednak ta jest być może pierwszą, w której ścierają się z konkretne argumenty wysuwane w obronie chrześcijaństwa będące dzisiaj przedmiotem żarliwej dyskusji prowadzonej zarówno przez czołowych chrześcijańskich apologetów, jak i przez popularnych Nowych Ateistów. Autor kieruje swoją powieść do dwóch grup odbiorców: myślących, rozważnych chrześcijan, którym sprawiła przyjemność intelektualna zaprawa wyniesiona z książek takich jak np. O wierze i moralności chrześcijańskiej C. S. Lewisa, oraz do ateistów, dzięki którym "Bóg urojony" Richarda Dawkinsa przekroczył kilka milionów sprzedanych egzemplarzy.

* * *

Los Angeles, 1906 rok. Trzech mężczyzn łączy przeznaczenie wspomagane przepowiednią zagłady, która spełnia się ze zdumiewającą mocą – San Francisco zostaje doświadczone trzęsieniem ziemi i pożarem. Młody asystent pastora, Paul Winston, na wieść, że jego narzeczona jest wśród śmiertelnych ofiar tego kataklizmu, pogrąża się w duchowym mroku. Wkrótce czeka go jeszcze wewnętrzne rozdarcie pomiędzy dwoma potężnymi mentorami: charyzmatycznym pastorem, który uratował go przed życiem w półświatku, i ekscentrycznym ateistą, który stopniowo podkopuje intelektualne fundamenty chrześcijaństwa.

Gdy Paul zmaga się ze światem, podającym w wątpliwość miłość i wiarę, nawiedza go jego własna przeszłość. Walczy o zachowanie swoich wierzeń, zbawczej siły pozwalającej mu utrzymać się na powierzchni oceanu winy. Jednak ta sama wiara, która go kiedyś ocaliła, teraz grozi unicestwieniem nowego człowieka, którym się staje.

Paul odkrywa, że zbawienie przybiera różne formy. Cudu życia. Popadnięcia w niełaskę. Wskrzeszonego przyjaciela. Odkrytej tajemnicy. I być może wyboru nowej drogi. Uświadamia sobie, że religia jest zbyt ważna, by pozwolić innym decydować za siebie. Ostateczny wybór należy do niego samego – czy będzie to ten wybór, z którym będzie umiał żyć?

„Krzyżowy ogień” rzuca wyzwanie popularnym intelektualnym argumentom za chrześcijaństwem i zachęca czytelnika, by się nimi wsparł... lub je odrzucił. Wyruszcie w tę podróż i zobaczcie, dokąd was ona zaprowadzi.

źródło opisu: Wydawnictwo Błękitna Kropka, 2015

źródło okładki: www.blekitna.pl

romeo | 2019-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2019

Przed przystąpieniem do lektury obawiałem się, że ta książka może okazać się jeszcze jedną powieścią z tezą, przebranym w formę literacką wykładem o zamierzonym ideologicznym celu, a tego nie lubię. I przyznać muszę, że moje obawy w znacznym stopniu się sprawdził. Krzyżowy ogień niczym mnie nie zaskoczył, nie sprawił, że wyszedłem z tej lektury odmieniony, jak przekonywał prof. Obirek. Mam raczej wrażenie, że zetknąłem się jeszcze raz z argumentami, które znam i które nie rzucają żadnego nowego światła na tę tematykę.

Tym, co szczególnie wzbudzało moją ciekawość przed rozpoczęciem czytania, miały być apologetyczne dyskusje, jakich pozwala domniemywać powieść, która „ rzuca wyzwanie popularnym intelektualnym argumentom za chrześcijaństwem i zachęca czytelnika by się nimi wsparł lub je odrzucił”. Owszem takie debaty stanowią znaczną część książki, ale nie znalazłem tu niczego co byłoby dla mnie nowością. Wszystko to już było. Ale głównym zarzutem jest nie brak oryginalności, ale...

Roman Husarski | 2016-03-28

„Z tej lektury wychodz się naprawdę odmieniony” napisał o Krzyżowym ogniu Stanisław Obirek, profesor zajmujący się miejscem religii w dzisiejszym świecie. Ogólne informacje o nowej książce Bob Seidenstickera dawały nadzieję na to, że lektura będzie ciekawą podróżą filozoficzną, która przedstawia różne oblicza dylematów wiary i niewiary. Krzyżowy ogień miał być pozycją, która porusza i skłania do wielu refleksji.

Dużym plusem książki jest umieszczenie akcji powieści na początku XX wieku w San Francisco. W powietrzu czuć było optymizm związany ze wzrastającą zamożnością i możliwościami technologicznymi. Rosła świadomość społeczna, pojawiały się ruchy domagające się większych praw dla osób czarnoskórych czy kobiet. Religia coraz częściej była obiektem krytyki. Inspiracją dla powieści była informacja jaką autor znalazł w archiwalnej gazecie. Wiadomość dotyczyła apokaliptycznych przepowiedni jakie wygłosił jeden z uczestników słynnych spotkań modlitewnych na Azusa Street w Los...