Opowieści z Narnii. Książę Kaspian

Tłumaczenie: Andrzej Polkowski
Cykl: Opowieści z Narnii (tom 2)
Wydawnictwo: Media Rodzina
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian
klugiea

W tomie drugim słynnego cyklu, KSIĘCIU KASPIANIE, Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja spieszą na pomoc prawowitemu władcy Narnii, Księciu Kaspianowi, który toczy śmiertelny bój o prawo do tronu.
Jakie będą tego rezultaty, zdaje się rozumieć tylko mądry Lew Aslan

źródło opisu: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=15658

źródło okładki: http://i-ksiazka.pl/view_book.php?kid=15658

Historia księcia Kaspiana i powrotu rodzeństwa Pevensie do Narnii, nie porwała mnie już tak jak pierwsza część. Opowieść ta bazuje na krzywdzie, jaką wyrządzono księciu Kaspianowi, prawowitemu władcy Narnii, którego wuj, zły Miraz, zagarnął władzę w królestwie.

Narnia zmieniła się od czasów panowania znanego nam rodzeństwa, mało kto wierzy w mówiące zwierzęta, tańczące drzewa i tym podobne stworzenia. Jednak książę Kaspian, nauczany przez doktora Korneliusa, pół-karła, wierzy w Starą Narnię i sprzeciwi się Mirazowi, przy okazji przywołując na pomoc czwórkę naszych przyjaciół. Tym sposobem Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja znów znajdą się w Narnii.

Pierwsza część zrobiła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, przy drugiej jednak trochę się rozczarowałam. Piotr i Zuzanna bywają strasznie irytujący, nawet jak na dwójkę starszego rodzeństwa, a rozwiązanie opierające się głównie na wierze w moc Aslana, na takie duże dzieci jak ja już nie działa zbyt dobrze. Poza tym opowieść, jak na mój...

GraceSuarez | 2017-05-03
Przeczytana: 03 maja 2017

Znowu przeniosłam się w magiczny baśniowy świat Narnii. Tym razem z wielką ciekawością rozpoczęłam tom,bo ani filmu wcześniej nie widziałam ani też nie czytałam żadnego opisu, który przybliżyłby mi treść.

Już przy poprzedniczce miałam skojarzenia z twórczością Tolkiena. Może to ze względu na te różne mityczne stwory wśród których wymienieni zostają nawet orkowie a może dlatego, że wędrówka rodzeństwa przez lasy przywodzi mi na myśl misję Froda i Sama.. W każdym bądź razie dla mnie to na pewno jest plus, bo trylogię Tolkiena uwielbiam. Ta część Narnii jest o wiele spokojniejsza, zawiera dużo opisów, nie ma potencjalnego zagrożenia tak jak poprzednio. Na pewno cieszę się, że nie widziałam ekranizacji, bo dzięki temu mogła podziałać moja wyobraźnia. Jednak i tak wrażenia mam już znacznie inne.

Z pewnością będę miło wspominać czas spędzony przy tej lekturze, ale obawiam się, że dość szybko ją zapomnę, gdyż nie znalazłam w niej niczego co zapadłoby mi w pamięć. Nie było przejmujących...

creatures | 2014-03-09
Przeczytana: 09 marca 2014

To, co bardzo lubię w baśniach jest to, iż z każdą pozycją mamy możliwość odkryć nowy świat pełny krasnoludków, skrzatów, czarownic, wróżek oraz walki dobra ze złem.
A co najważniejsze nawet, jeśli umarłby bohater, którego darzymy wielkim uczuciem, to pisarz może nas, zakoczyć, co miłość może zdziałać !
Gdy czytamy ten gatunek, najczęściej mamy jeden wniosek. NIE uda im się, może przerosło ich to zadanie…? Ale… To jest właśnie piękne w bajkach. Wszystko jest w nich możliwe.
Dlatego nie zdziwił mnie koniec tej części, jednakże zasmuciło mnie podjęte działanie przez Lewisa w odnoszeniu do Piotra i Zuzanny. NO, ale… Bardzo szybko rozwinęła się akcja. Jest to dopiero 2 część, ale czuję, że zżyłam się z krainą, w której zwierzęta oraz drzewa mogą mówić.
Narnia przeniosła mnie w piękny, zaczarowany świat.Za co bardzo dziękuję.:)

„Mogę leżeć sto nocy na lodzie i nie zamarznę, Mogę wypić rzekę krwi i nie pęknę”

W drugim tomie „Opowieści z Narnii” – „Księciu Kaspianie” C. S. Lewis ponownie zabiera Czytelników wraz z czwórką rodzeństwa – Piotrem, Zuzanną, Edmundem i Łucją Pevensie do baśniowej krainy, gdzie żyją mówiące zwierzęta, a nad wszystkim czuwa Wielki Lew – Aslan, którego mądrość i moc są wszechogarniające. Tym razem dzieci niespodziewanie przenoszą się do Narnii wprost z dworca kolejowego, z którego miały odjechać do różnych szkół. Okazuje się, że wezwani zostali przez Kaspiana – prawowitego władcę Narnii, toczącego bój z własnym wujem – Mirazem, uzurpującym sobie prawo do tronu. Okazuje się, że podczas nieobecności rodzeństwa Pevensie, Narnię opanowali ludzie pochodzący z kraju Telmaru. Wiele zwierząt zginęło, drzewa utraciły zdolność do mówienia i zapadły w głęboki sen. Piotr, Zuzanna, Łucja i Edmum przybywają, by obudzić krainę i porwać ją do walki przeciwko najeźdźcom. O ile książka „Lew, czarownica i stara szafa” była opowieścią nade wszystko o zdradzie, przebaczeniu i pewnym...

Po raz kolejny przeniosłam się do cudownego świata :)
Chociaż są to książki dla dzieci to wciągnęły mnie i zachwyciły swoim magicznym klimatem. Uważam, że to książka nie tylko dla dzieci. Jeśli ktoś choć odrobinę uwielbia fantasy z chęcią przeczyta tą książkę i pozostałem części o przygodach w Narnii.

Dominka1 | 2014-09-07

Wszyscy ,którzy pokochali Narnię i przygody Łucji, Edmunda, Piotra i Zuzanny w "Lwie, Czarownicy i Starej Szafie" bez wątpienia powinni sięgnąć po kolejną część o tej magicznej krainie."Książę Kaspian" silnie nawiązuje do pierwszego tomu, nie jest jednak typową kontynuacją. Fabuła koncentruje się wokół tytułowego bohatera, a akcja osadzona jest w innych czasach. Ważną rolę odgrywają jednak postaci znane z "Lwa, Czarownicy i starej Szafy" a w powieści nie brak odniesień do perypetii rodzeństwa Pevensie. Czy jednak druga część dorównuje poprzedniczce ?Czy nadal przygody dzieci interesują, a magiczny świat urzeka niepowtarzalnym klimatem? Jaka jest Narnia Kaspiana?
"Nic dwa razy się nie zdarza". O prawdziwości tych słów przekonuje się Łucja i jej rodzeństwo .Po raz kolejny dzieci trafiają do Narnii. Ich ukochana kraina bardzo zmieniła się od czasu gdy byli w niej po raz ostatni. Pomimo tego, że w naszym świecie upłynął zaledwie rok, w dawnym królestwie Białej...

FannyBrawne | 2017-11-14
Na półkach: Narnia, Przeczytane

Jeśli czytaliście moją recenzję pierwszego tomu ,,Opowieści z Narnii” to wiecie, że po kilku latach powróciłam do ,,Lwa, czarownicy i starej szafy”, która zachwyciła mnie w dzieciństwie. ,,Księcia Kaspiana” również czytałam w podstawówce, jednak wtedy wynudził mnie on do tego stopnia, że postanowiłam nie kontynuować sagi. Dopiero teraz się przełamałam i cieszy mnie to.

Od powrotu Piotra, Zuzanny, Edmunda i Łucji do naszego świata minął rok. Pewnego dnia dzieci czekają na peronie na pociąg, który ma zawieźć ich do szkół z internatem. Jednak niespodziewanie dzieci ponownie trafiają do Narnii. Okazuje się, że zostały wezwane rogiem przez prawowitego następcę tronu Kaspiana, który toczy bój o władzę ze swoim wujem.

Chyba wiem, co w dzieciństwie zraziło mnie do tej książki – zbyt mała ilość Kaspiana w ,,Kaspianie”. Chociaż on jest tytułowym bohaterem i ma stanąć na czele Narnii, nie odgrywa kluczowej roli w utworze(nie, nie ma wątku miłosnego między księciem a Zuzanną). Do tego, gdy...

SK6 | 2016-03-27
Na półkach: Przeczytane, 2016, Ekranizacje
Przeczytana: 27 marca 2016

Po uratowaniu Narni od złej Czarownicy, wezwano ich znowu. Kiedy w prawdziwym życiu minął tylko rok, a w Narni całe wieki, wszystko się zmieniło. Tym razem muszą pomóc prawowitemu władcy Narni, Ksieciu Kaspianowi odzyskać tron.

No cóż.. moim zdaniem lepsza część od poprzedniczki, więcej szczegółów. Co do tej części i poprzedniej, wersja książkowa jest słabsza od ekranizacji, chyba pierwszy taki przypadek w moim życiu. Ale może dalsze części będą lepsze. Przeczytam chętnie. I polecam wam przeczytać :)

Fragaria | 2017-08-07
Przeczytana: sierpień 2017

W Anglii minął rok, zaś w Narnii setki lat

"Książę Kaspian" to dalsza część przygód rodzeństwa Pevensie w Narnii. Tym razem celem ich pobytu była pomoc dla młodego księcia Kaspiana w odzyskaniu tronu.
Akcja powieści zaczyna się na stacji kolejowej. Czwórka rodzeństwa czeka na pociąg, który ma ich zawieść do szkoły z internatem. Wnet zostają przeniesieni do Narnii, jak się potem okazuje, za sprawą zadęcia w magiczny róg przez księcia Kaspiana. Na początku nie poznają krainy, w której byli przed rokiem. Półwysep, na którym znajdował się Ker-Paravel to już wyspa, a z zamku pozostały tylko ruiny. Dodatkowo znajome miejsca porasta gęsta puszcza. Niedługo po tym jak zdają sobie sprawę z tego, że znajdują się w Narnii ratują przed karą śmierci karła Zuchona, rodowitego Narnijczyka. Za sprawą jego opowieści o ucisku panującym w Narnii za czasów władania Telmarów, a w szczególności okrutnego uzurpatora Miraza (zabił prawowitego władcę, a teraz chce zrobić to samo z Kaspianem) postanawiają...

Paideia | 2010-12-16
Na półkach: Przeczytane, Na regale, 2010
Przeczytana: 23 lipca 2010

Po raz drugi przekroczyłam granice cudownej krainy. Ponownie spotkałam się z czwórką rodzeństwa, lwem Aslanem i całą niesamowitą, czarującą gromadą zwierząt, które mówią jak człowiek, myślą jak człowiek, a co najważniejsze - pokazują człowiekowi, co to znaczy przywiązanie do tradycji i swego miejsca w świecie. I mimo iż poprzednią przygodę przeżyłam ponad rok temu, już po kilku stronach drugiej części "Opowieści z Narnii" jak żywo wróciły do mnie wspomnienia tamtych chwil. Żałuję, że tak długo musiałam czekać na spotkanie z bohaterami książki. Dlaczego? Powodów jest sporo...

Piotr, Zuzanna, Edmund i Łucja siedzą na peronie i czekają na pociąg, który zawiezie ich do szkoły. Zaczyna się właśnie semestr jesienny. Od przygody w Narnii mija rok, lecz oni wciąż wracają do niej wspomnieniami. Nagle wszyscy po kolei zaczynają odczuwać dziwne szarpnięcia. Znikają z peronu, by po chwili pojawić się w jakimś dziwnym nieznanym lesie. Moment zastanowienia i... ależ tak, to Narnia! Tylko co oni...