Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa

Wydawnictwo: Wektory
biznes, finanse
Ania

W swojej nowej książce Dziesięć lat w Unii Tomasz Cukiernik podejmuje wysiłek przeprowadzenia wielu bardzo odważnych analiz ekonomicznych naszego dziesięcioletniego pobytu w Unii Europejskiej. Według tych wyliczeń – bilans zysków i strat nie przynosi nam optymistycznych wieści. Książka Tomasza Cukiernika odsłania nam zupełnie inny obraz rzeczywistości polskiej akcesji do UE, niż ten powszechnie obowiązujący.

Jeden z internautów napisał, że uroczystości związane z dziesięcioletnią obecnością Polski w Unii Europejskiej przypominają mu obchody XX-lecia Związku Radzieckiego. Czy to podobieństwo UE do ZSRR (a nawet do III Rzeszy), co podkreślał radziecki dysydent Włodzimierz Bukowski, zauważalne jest wyłącznie w tym kontekście? Czy też raczej działalność dziesiątek tysięcy unijnych urzędników w setkach unijnych urzędów jest równie niekorzystna dla mieszkańców Europy, jak szkodliwe były decyzje Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Sowieckiego?

(…) Moja książka, wbrew huraoptymistycznemu euroentuzjazmowi większości mediów w Polsce, pokazuje prawdziwe oblicze Eurokołchozu, do którego wstąpiliśmy w 2004 roku.

(...) Szczegółowy bilans byłby bardzo trudny do opracowania, jeśli w ogóle możliwy. Trudności w jego obliczeniu wynikają nie tylko z faktu, że ciągle zmienia się kurs wymiany złotówki na euro, ale także ze stopnia skomplikowania powiązań gospodarczych. Ponadto, różne oficjalne i mniej oficjalne źródła podają często sprzeczne dane. W rezultacie możemy mówić jedynie o przybliżonych szacunkach bilansu. Pokusiłem się o dokonanie analizy (na podstawie m.in. ustaw budżetowych i urzędowych danych statystycznych) i wyszło mi, że w ciągu dziesięciu lat od maja 2004 roku do kwietnia 2014 roku koszt uczestnictwa Polski w Unii Europejskiej (770 mld zł) był mniej więcej dwa razy większy niż łączna wartość otrzymanych z Brukseli dotacji (385 mld zł).

źródło opisu: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=80

źródło okładki: http://www.wydawnictwowektory.pl/product.php?id_product=80

Grzegorz | 2017-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2017

Zestawienie faktów na temat Unii Europejskiej i faktycznego jej wpływu na kraje członkowskie. Warto przeczytać, żeby mieć pojęcie jak działają np. dotacje i jak w niektórych przypadkach marnowane są nasze wspólne pieniądze na nikomu nie potrzebne, przynoszące straty inicjatywy.

Tobson | 2016-07-06
Przeczytana: 2016 rok

Jest to zbiór artykułów autora, publikowanych na łamach różnych czasopism w okresie przed i po akcesyjnym Polski. Osobiście nie przepadam za taką formą treści w książkach tym bardziej, jeśli nie są one ułożone chronologiczne, jednak ich zbitek pozwala zebrać wiedzę zgromadzoną z łącznie ponad 10 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Jest to o tyle ważniejsza publikacja, że podchodzi krytycznie do projektu europejskiego w przeciwieństwie do wielu innych książek o podobnej tematyce. To stanowi wyjątek sam w sobie, a treść tej książki, jak i sama trzeźwa obserwacja gospodarczych zjawisk, mocno podważa sens obecności Polski w przesadnie zbiurokratyzowanym organizmie, jakim jest UE. 6/10 głównie za formę.

Adrian F | 2016-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Każdy dorosły człowiek mieszkający w naszym kraju powinien przeczytać tę książkę. Po pierwsze jest to jedna z niewielu pozycji traktujących krytycznie a jednocześnie realistycznie o UE. Po drugie książka zawiera mnóstwo faktów, które w mojej opinii potrafiłyby przekonać nawet najbardziej zagorzałych unioentuzjastów (pod warunkiem, że potrafią oni samodzielnie analizować i wyciągać wnioski). Pomimo, że książka została wydana w sposób, którego nie lubię, mianowicie jej część stanowią zebrane pisma autora wydane już wcześniej w innych publikacjach. Naprawdę gorąco polecam.