Sztuka roztropności. Podręczna wyrocznia

The Pocket Oracle and Art of Prudence
samodoskonalenie
poradniki
Cush

„Nikt nie rodzi się idealny; pracuj nad sobą i swoimi czynami dzień po dniu, aż staniesz się naprawdę doskonałą istotą, a Twoje talenty i cechy charakteru zostaną doprowadzone do perfekcji. ” Źródło życiowej mądrości. Baltasar Gracián w interpretacji Jeremy’ego Robbinsa Baltasar Gracián był jezuickim mnichem i jednym z najważniejszych pisarzy XVII-wiecznej Hiszpanii. Jako człowiek światły i...

Źródło życiowej mądrości. Baltasar Gracián w interpretacji Jeremy’ego Robbinsa

Baltasar Gracián był jezuickim mnichem i jednym z najważniejszych pisarzy XVII-wiecznej Hiszpanii. Jako człowiek światły i wykształcony miał okazję obserwować i analizować imponujący rozwój, a następnie stopniową utratę potęgi swego kraju. Był blisko sfer rządzących, a jednocześnie pozostał otwarty na ludzi. Pozostawił po sobie wiele tekstów, które zaskakują przenikliwością i uniwersalnością przekazu. Jednym z najsłynniejszych jest ten, który dziś trafia w Twoje ręce.

Oto stworzony ponad 350 lat temu zbiór 300 pomysłowych, zmuszających do refleksji aforyzmów. Znajdujące się tutaj maksymy zostały napisane tak, by służyć jako przewodnik po życiu. Sprawdź, co Gracián ma do powiedzenia, i odkryj, jak dbać o to, by los Ci sprzyjał. Dowiedz się więcej na temat zalet ostrożności i rozwijania dobrego smaku, a także naucz się odmawiać, kiedy trzeba. Pozwól sobie wskazać bezcelowość narzekania i zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci kontrolować własne namiętności. Baltasar Gracián chciał, by te pragmatyczne aforyzmy były wyzwaniem dla umysłu. Miał jednak świadomość tego, że tylko nieliczni będą potrafili zastosować je w praktyce.

Niniejsza książka jest interpretacją dzieła Baltasara Graciána, która znacząco różni się od wydanej wcześniej Sztuki doczesnej mądrości. Tłumaczenie na język angielski, wstęp oraz przypisy — Jeremy Robbins.

źródło opisu: http://helion.pl/ksiazki/sztuka-roztropnosci-podre...(?)

źródło okładki: http://helion.pl/ksiazki/sztuka-roztropnosci-podre...»

| 2017-07-15

O tym "jak żyć" według XVII - wiecznego hiszpańskiego jezuity. Zgrabne balansowanie między idealizmem a cynizmem ujęte w ramy 300 mniej lub bardziej błyskotliwych aforyzmów. Zero kaznodziejstwa, za to sporo realizmu i pozbawionego złudzeń spojrzenia na ludzką naturę. Do tego wyszukany język, pełen metafor i niedopowiedzeń. Ponadczasowe i uniwersalne, do wielokrotnej lektury.

Papierowa Kobietka | 2016-01-13
Przeczytana: 07 listopada 2016

"Sztuka roztropności" to zbiór 300 sentencji Baltasara Graciana w interpretacji Jerem'ego Robbinsa, które mogą stać się codziennymi wskazówkami, jeśli tylko zechcemy po nie sięgnąć. Wśród aforyzmów znajdziemy takie, które dotyczą umiejętności zachowywania się w towarzystwie, zjednywania sobie ludzi, czerpania pozytywnych efektów własnych słabości i wiele innych, które skłaniają do refleksji.

Ta 247-stronicowa publikacja to nowość Wydawnictwa Helion, wzbogacona o krótką biografię Graciana oraz charakterystykę jego literackiej twórczości, nawiązującej do moralności chrześcijańskiej.

W odróżnieniu od wielu innych zbiorów sentencji, jakie spotkać możemy na rynku, ten charakteryzuje się szerokim spojrzeniem na omawiane zagadnienie. Nie jest to jedynie zbieranina przypadkowych, krótkich, aforyzmów przestawianych w oderwaniu od sensu całości wypowiedzi ale stanowi przemyślaną kompozycję obszernych fragmentów. Dzięki temu cytowane aforyzmy nie są jedynie górnolotnymi hasłami, które...

MoznaPrzeczytac | 2015-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2015

Niezwykłość tej pozycji polega na tym, że przy odrobinie wyobraźni poczujemy, jak ponadczasowe są myśli zawarte na kartach „Sztuki roztropności…”. Pierwotnie bowiem opublikowano tę książeczkę w 1647 r. i znacznie różniła się ona od eleganckiego wydania, jakie udostępnia nam dziś gliwicki Helion. Jak dowiadujemy się w przedmowie, wyglądało to wówczas jak kieszonkowego formatu broszurka, gęsto zadrukowana, w której kolejne sentencje nie były jeszcze numerowane ani szerzej omówione. Musiało to powodować niemały chaos podczas kartkowania w poszukiwaniu wybranej cytaty, jak również potęgowało zapewne wrażenie, że mamy do czynienia, jak mówi nam podtytuł, z wyrocznią – niczym wróżbę losował sobie XVII-wieczny i późniejszy czytelnik odpowiednią wskazówkę w razie dylematu.
Dzisiejsza wersja ma kilka zasadniczych plusów, dzięki którym w porównaniu do jej historycznej poprzedniczki lektura staje się uporządkowana i konstruktywna. Solidne wydanie i przejrzysty układ tekstu są tu nie bez...

eR_ | 2015-07-18
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 18 lipca 2015

Sztuka Roztropności Baltasara Graciana to zbiór 300 aforyzmów oferujących przemyślenia, porady i sugestie XVII wiecznego hiszpańskiego mnicha.
Był on świadkiem wzrostu potęgi,ale i powolnego upadku swojego państwa.
Baltasar Gracian był jednym z najważniejszych hiszpańskich pisarzy tamtego okresu.

Niektórzy oceniają wartość książki na podstawie liczby stron, jak gdyby pisarstwo miało być wyzwaniem dla ręki, a nie dla intelektu.Samo zwiększenie objętości nigdy nie pozwoli wznieść się ponad przeciętność, a nieszczęście osób wszechogarniających polega na tym, że chcąc zmierzyć się ze wszystkim, nie radzą sobie z niczym.

Mamy tu rozważania o wiedzy, perfekcji , dążeniu do doskonałości, o życiu w zgodzie z samym sobą i z otoczeniem.
Polecam każdemu kto chciałby się dowiedzieć jak nasze postrzeganie różni się od tego sprzed lat.

Dziękuję Wydawnictwu Helion za udostępnienie mi tej pozycji.