Sztuka doczesnej mądrości

Tłumaczenie: Christopher Maurer
Książka jest przypisana do serii/cyklu "charyzma". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sensus
The Art of Worldly Wisdom
filozofia i etyka
Dominika

Istnieją takie książki, które wstrząsnęły światem. Książki-manifesty, książki-oskarżenia, książki-testamenty. Istnieją także takie, które w sposób subtelny i zadziwiający potrafią zmieniać rzeczywistość. Wiedza z nich płynąca, niczym światło przez szparę w drzwiach wsącza się w naszą codzienność, by rozjaśnić wszystko. W ciągu wieków rodzaj ludzki wydał trzy wielkie, ponadczasowe, pełne...

W ciągu wieków rodzaj ludzki wydał trzy wielkie, ponadczasowe, pełne mądrości księgi: Księcia Machiavellego, Sztukę wojny Sun Tzu i Sztukę doczesnej mądrości Baltasara Graciana. Ta ostatnia przez lata była niedostępna dla Czytelników. Jeśli uważnie się wsłuchasz, bez wątpienia przemówią do Ciebie płynące z XVII wieku refleksje Graciana, dotyczące uczciwości i pozorów, miłości własnej i przyjaźni, wiedzy i ignorancji.
Na nowo przetłumaczone rady Graciana są tak samo cenne i celne dzisiaj, jak były w ówczesnej Hiszpanii -- społeczeństwie podobnym do naszego w swojej wspaniałości i sąsiadującej z nią nędzy. W tych trzystu wskazówkach wyraźny pragmatyzm wciąż ustępuje miejsca duchowości, hartowanej rozwagą i przezornością. Każda z kunsztownie ułożonych sentencji oferuje cenny wgląd w sztukę życia i praktykę osiągania celów. Książka iskrzy się wiedzą makiaweliczną, uzupełnioną o moralne skrupuły i humanizm. Wyłącznie kwestią czasu jest wykorzystanie jej we wprowadzaniu nowych metod zarządzania, zdobywania przewagi konkurencyjnej i kierowania zespołami. Jednak nim to nastąpi, Gracián może jeszcze przez chwilę pozostać naszym małym sekretem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: http://images.gildia.pl/_n_/sklep/125/125708-180.jpg

Natala | 2014-03-10

To taka moja magiczna niekończąca się, codzienna biblija .

fata | 2011-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2011

Żałuję, że nie należy do mnie, ponieważ jest to książka, do której warto zajrzeć od czasu do czasu. Nadaje się też na prezent.
I pomyśleć, że owe wskazówki siedemnastowiecznego myśliciela dotyczące mądrej egzystencji, trafiają do mnie bardziej niż to co piszą współcześni. To dopiero jest fenomen.

polka3 | 2014-01-12

Niezbędnik człowieczeństwa!

blackforeststories | 2013-09-16

Książka, którą każdy posiadać powinien.

Kamil | 2015-10-24
Na półkach: Filozofia, Posiadam, Przeczytane