Sztuka doczesnej mądrości

2010-03-01
Christopher Maurer

#967 - Sztuka doczesnej mądrości - Baltasar Gracián - Wydawnictwo Sensus
#117/52/2022

Książka ma 190 stron. Swoją premierę miała dnia 01.03.2010 roku.

Znajdziecie w niej 300 sentencji, które są wspierające w tym, jak mądrze żyć. Każda z nich została rozwinięta, by jeszce lepiej wyjaśnić nam jej sens.

Moje ulubione:
285 - Nie gub serca z powodu pecha kogoś innego
50 - Nigdy nie trać szacunku dla siebie samego
110 - Nie czekaj na własny zachód słońca
163 - Nie pozwalaj swojemu współczuciu dla osób nieszczęśliwych uczynić CIę jedną z nich.

#967 - Sztuka doczesnej mądrości - Baltasar Gracián - Wydawnictwo Sensus
#117/52/2022

Książka ma 190 stron. Swoją premierę miała dnia 01.03.2010 roku.

Moje ulubione:
285 - Nie gub serca z powodu pecha kogoś innego
50 -...

Mieszane uczucia towarzyszą mi po lekturze tej książki. Zawiera ona bowiem obok myśli absolutnie odkrywczych, wiele myśli oczywistych. Ponadto jeżeli przed lekturą "Sztuki doczesnej mądrości" czytało się już inne pozycje z zakresu literatury mądrościowej, ma się nieodparte wrażenie, że już się to gdzieś czytało. Nie ułatwia też lektury barokowa manieryczność tekstu, która dla współczesnego czytelnika sprawia wrażenie sztuczności i zbędnego skomplikowania wywodu. Szanuję stanowiska innych czytelników, ale do mnie bardziej przemawia "Podręcznik mądrości tego świata" o. Józefa Marii Bocheńskiego OP, do którego lektury każdego z Was zachęcam.

Książeczka zawierająca trzysta sentencji o tym jak mądrze żyć, wraz z ich wyjaśnieniem i rozwinięciem.

Na dzień dzisiejszy wiele z tych myśli wydaje się oczywista i mało odkrywcza, mimo to warto je sobie przypominać i zachwycać kunsztem z jakim autor o nich opowiedział.

Autor książki musiał być fascynującą postacią (o czym świadczy nie tylko przedmowa, ale i sama treść). W sposób doskonały wypełniał słowa Ewagriusza z Pontu - niewinność gołębicy i przebiegłość węża.

Książkę tę odkryłem dzięki kawałkowi GZA Geniusa "Breaker,Breaker" , w której to się do niej odwoływał w tekście i nią inspirował.Postanowiłem sprawdzić,okazało się,że nie ma jej w bibliotece i znalazłem jedyny egzemplarz na allegro.I myślę,że to jeden z moich najelpszych książkowych zakupów,pozycja ponadczasowa,do której jeszcze będę wracać wielokrotnie.XVII wieczny hiszpański moralista i filozof stworzył 300 aforyzmów wraz z objaśnieniami,w których zawiera ponadczasowe prawdy i mądrości,aktualne po dziś dzień.Wyjaśnia on w jaki sposób postępować,by radzić sobie z życiem,czerpać z niego największą przyjemność,jak postępować z ludźmi,jak wykorzystywać swoje zalety i ukrywać wady.To książka,z której płynie mądrość,wiedza i świadomość.Szczerze polecam każdemu zainteresowanemu filozofią,każdemu kto chce pracować nad sobą i być mędrcem na miarę swoich możliwości i talentów.

To taka moja magiczna niekończąca się, codzienna biblija .

To taka moja magiczna niekończąca się, codzienna biblija .

Niezbędnik człowieczeństwa!

Niezbędnik człowieczeństwa!

Książka, którą każdy posiadać powinien.

Książka, którą każdy posiadać powinien.

Żałuję, że nie należy do mnie, ponieważ jest to książka, do której warto zajrzeć od czasu do czasu. Nadaje się też na prezent.
I pomyśleć, że owe wskazówki siedemnastowiecznego myśliciela dotyczące mądrej egzystencji, trafiają do mnie bardziej niż to co piszą współcześni. To dopiero jest fenomen.

• Filozofia
  • Biblioteka