The Last Mortal Bond

Okładka książki The Last Mortal Bond Brian Staveley
Okładka książki The Last Mortal Bond
Brian Staveley Wydawnictwo: Tor Books Cykl: Kronika Nieciosanego Tronu (tom 3) fantasy, science fiction
Kronika Nieciosanego Tronu (tom 3)
Tor Books
2016-03-15
2016-03-15

Cóż za ogromne rozczarowanie...
Po naprawdę bardzo dobrym pierwszym tomie i nie dużo gorszym drugim, w którym pojawiło się kilka ciekawych kierunków i możliwości na rozwinięcie historii, autor wypuszcza tom 3, który jest po prostu nijaki a miejscami zły, sztucznie rozciągnięty przez nudne opisy, skupia się na tych elementach, na których nie powinna się skupiać ostatnia część zamykająca historię, marnuje całkowicie stworzone w poprzednich tomach okazje na ciekawe prowadzenie tejże historii i w końcu na deser serwuje słabe i niesatysfakcjonujące zakończenie.
Gdybym wiedział jak rozczarowująca będzie ta ostatnia część, to bym chyba sobie całą serię odpuścił.

Pisząc bardziej szczegółowo i mogą pojawić się dalej spoilery:

Zamiast otrzymać, jak to miało miejsce w poprzednich częściach, książkę o cesarskim rodzeństwie, mamy książę głównie o Adare i Gwennie, Kadena na dalszym planie i Valyna na jeszcze dalszym. Główny "zły" il Tornia pojawia się dosłownie w kilku zdaniach i nie licząc końcówki i początku jest przez dalszą część nieobecny. Drugi arcywróg Balendin, pojawia się na kilku wzgórzach i torturuje ludzi, na tym jego rola się kończy.
Postać Adare ma poświęconych chyba najwięcej kartek i można ją opisać cytatem z książki, zdaniem jakie Adare sama o sobie wypowiada "Głupia, po stokroć głupia"
Jest potwornie irytująca, nie da jej się polubić, ani współczuć, cały czas ma się nadzieję, że spotka ją jakiś paskudny los. Rozdziały te się dłużą potwornie, są rozwleczone rozważaniami, które nie wznoszą totalnie nic.
Wątek Gwenny i skrzydła czytało się lepiej, jest on miejscami ciekawy jednak to samo co powyżej, jest on po prostu zbyt rozwleczony.
Wątek Kadena byłby ciekawszy, gdyby poświęcono mu więcej czasu, było kilka elemntów o których chciało się poczytać więcej, podobnie jak wątek Vaylna, który miał najmniej poświęconego czasu, a był najciekawszy i po prostu zbyt krótki.
Co do zmarnowanych okazji, to temat Atmanich został niewykorzystany, zaczęło się ciekawe w poprzednim tomie i był tu spory potencjał, a nie wyszło z tego totalnie nic, niewiele lepiej było z całą otoczką boskości, temat został trochę bardziej rozwinięty, ale potencjał był dużo większy i został zmarnowany.
Zakończenie lepiej przemilczeć, zostawia mnóstwo pytań bez odpowiedzi i nierozwiązanych kwestii, jest ogromnie niesatysfakcjonujące, podobnie jak rozwiązania fabularne.
Wg mnie autor nie miał kompletnie pomysłu jak poprowadzić dalej tę historię i ją zakończyć, bo różnica w jakości między częściami 1 i 2 a 3 jest znamienna i tak wysoka średnia ocen przy tym tomie wręcz szokuje.

Cóż za ogromne rozczarowanie...

Pierwsza czesc byla intereaujaca i chcialo sie wiedziec jak potocza sie losy glownych bohaterow.
Druga juz nie tak bardzo.
Natomiast Ostatnia Wiez byla meczaca. Widac przeblysk talentu autora, ciekawe watki i wartka akcje. Jednak wszystko psuja niepotrzebne, przeciagane opisy, przewidywalnosc i bardzo slabe zakonczenie. Aczkolwiek przedstawiony swiat i jego bohaterowie, przynajmniej poza Adare sa warci zapoznania sie.

Druga juz nie tak bardzo.

Świetna trylogia polecam

Świetna trylogia polecam

Jeszcze gorsza niz 1 tom, ledwo ja skonczylam. Jestem strasznie rozczarowana trylogia. Dlaczego ona ma takie dobre opinie? 3 tom byl strasznie nudny, wszystko sie ciagnelo, nie bylo zadnego napiecia a wrecz byleby sie juz skonczylo. Autor chcial byc pomyslowy ale z jego skomplikowanego spisku chce mi sie az smiac. Cala ta historia jest smieszna. Autor uzywa bardzo wyszukanego jezyka. Czy on chcial napisac jakies wybitne, literackie dzielo? Ciagle rozbudowane opisy sytuacji. Przez ten jezyk zero przyjemnosci w trakcie czytania, meczylam sie i te bezsensowne, nic nie wnoszace dialogi. Bohaterzy bezbarwni, nudni, zero sensu w ich dzialaniach. Valyn zrobil sie irytujacy, dziecinna relacja Kadena i Triste, i te ich dialogi. Czytajac te ksiazke meczylam sie, nie polece jej nikomu.

Ciekawe zwroty akcji, niebanalne opisy i historię, bardzo dobrze opisany świat, którym żyją bohaterowie. Nieco za długa, czasami miałam momenty, że musiałam ją zostawić na chwilę, żeby wrócić po jakimś czasie. Ale były też takie opisy od który h nie można się było oderwać.

Rozczarowujące zakończenie trylogii. Część najsłabsza ze wszystkich.

Rozczarowujące zakończenie trylogii. Część najsłabsza ze wszystkich.

Książka dobra. Całkiem zgrabne zakończenie serii, nie podobało mi się tylko rozwiązanie wątku o Ranie il Tornji. Poza tym trylogia całkiem spoko, chociaż szału nie ma.

Chyba najlepsza z części. Na plus wielowątkowość gdzie każdy działa na swój rachunek a wydarzenia dzieją się równolegle, chociaż na koniec oczywiście przypadki muszą się splatać po myśli bohaterów.

Ciekawa kreacja świata i bohaterów. Interesująca fabuła, która potrafi wciągnąć i nie odpuścić do samego końca książki. Gorąco polecam całą trylogię, bo to kawał dobrego fantasy. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Uf skończyłem ,bardzo dawno tak się nie męczyłem żeby skończyć książkę.Było to już czytanie na siłę.