Kroniki zakopiańskie

Okładka książki Kroniki zakopiańskie
Maciej Krupa Wydawnictwo: Czarne Seria: Zakopiańska historia
288 str. 4 godz. 48 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Zakopiańska
Wydawnictwo:
Czarne
Data wydania:
2015-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-30
Liczba stron:
288
Czas czytania
4 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788380491496
Średnia ocen

                7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Szlak Znakomitych Zakopiańczyków Maciej Krupa, Zbigniew Moździerz
Ocena 7,0
Szlak Znakomit... Maciej Krupa, Zbign...
Okładka książki Nieobecne miasto Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ocena 6,4
Nieobecne miasto Maciej Krupa, Piotr...
Okładka książki Ślady, szlaki, ścieżki - Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ocena 5,5
Ślady, szlaki,... Maciej Krupa, Piotr...
Okładka książki Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości Maciej Krupa, Piotr Mazik, Kuba Szpilka
Ocena 8,0
Zakopiańczycy.... Maciej Krupa, Piotr...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
145 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1125
1067

Na półkach:

„ … Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że Tatry są jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie mamy do czynienia z osobistą, aktywną interwencją boską …”( Jalu Kurek)

Zakopane ma swój charakterystyczny styl. Stolica Podhala, to nie tylko oscypki, ludowe stroje, czy przepiękna rzeźba, którą doceni niejedno wytrawne oko. Książki, które teraz czytam określają życie i miejsce, a historia widoczna jest gołym okiem. Tatry to poezja, oraz literatura. Przyciągają i przyciągały wybitne osobowości: poetów, literatów i kompozytorów, którzy poszukiwali natchnienia i cieszyli się spokojem gór.

Autorem publikacji jest Maciej Krupa. Przyznam, że to pierwsza książka autora, którą miałam okazję przeczytać, tym bardziej, że jej premiera miała miejsce już 30 września 2015 roku. Nadrabiam zaległości, ale książka jest godna uwagi pod względem merytorycznym, chociaż dobór tekstów jest subiektywny.

Partnerem wydania jest Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem. Publikacja uzupełniona jest czarno – białymi fotografiami, które oddają klimat XIX i XX wieku, oraz czasy współczesne. To nie tylko wygląd starych kościołów, górskich szczytów, czy kronikarskich wydarzeń, które pamiętali najstarsi górale. Historia kształtowania więzi i przynależności społecznej mówi także o poczuciu akceptacji i szacunku wobec sąsiada – brata górala.

Jako humanistce bardzo podoba mi się wątek dotyczący pisarzy i artystów tj. Kazimierza Przerwy – Tetmajera, Witkacego, Sienkiewicza, Makuszyńskiego, który uwielbiał jazdę na nartach, czy Kasprowicza. Ciekawy czytelnik może dowiedzieć się wielu wątków nie tylko historycznych, ale i prywatnych. Góry są piękne, zaskakujące i niebezpieczne. Istnieje wiele legend i mitów, ale pierwsza wzmianka o Zakopanem pochodzi już z 1605 roku.

Witkacy będzie twórcą, malarzem i pisarzem, ale niedocenianym. Rafał Malczewski zdobędzie określenie „kronikarza Zakopanego”, a Makuszyński, umrze w zapomnieniu i niedostatku.

Poznacie zasługi doktora Chałubińskiego, oraz jego zaangażowanie w walce z zacofaniem. Helena Modrzejewska, artystka światowej sławy, miała odpoczywać w Zakopanem z dala od wielkiego świata. Ale czy na pewno? Na otwarciu Willi Modrzejów gościło wiele wybitnych osobowości m. in utalentowany i młody Ignacy Paderewski. Opowieść kończy się bez puenty i w pół słowa.

Gorąco polecam „Kroniki Zakopiańskie”, przed wyjazdem w góry, ze świadomością, że Zakopane, to nie tylko zakup produktów made in China i Krupówki.

Pozdrawiam
Katarzyna Żarska
(www.redaktor21.bloog.pl)

Wydawnictwo: Czarne
Oprawa: twarda
Liczba stron: 288

„ … Wydaje mi się, a nawet jestem pewien, że Tatry są jedynym miejscem na kuli ziemskiej, gdzie mamy do czynienia z osobistą, aktywną interwencją boską …”( Jalu Kurek)

Zakopane ma swój charakterystyczny styl. Stolica Podhala, to nie tylko oscypki, ludowe stroje, czy przepiękna rzeźba, którą doceni niejedno wytrawne oko. Książki, które teraz czytam określają życie i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    259
  • Przeczytane
    169
  • Posiadam
    44
  • Góry
    7
  • Teraz czytam
    6
  • Zakopane
    4
  • Audiobook
    4
  • 2019
    4
  • 2022
    4
  • Chcę w prezencie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Kroniki zakopiańskie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne