Moje średniowiecze

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
bajki
emik84

W grodzie Kraka syn wieśniaczki Cieszybor zostaje królem. Jeszcze nie wie, że jego własne dziecko, królewicz Bożydar, też kiedyś zakocha się w prostej krakowskiej dziewczynie - Miłosławie. Kiedy dworski grajek Siemił, oślepłszy, traci nadzieję na to, że kiedykolwiek zobaczy swą ukochaną Dobrogniewę, nieoczekiwanie nadchodzi pomoc… A Kwalimir, „młody szlachcic nieziemskiej urody”, marzy by zostać rycerzem na Wawelu. Jest też Mirogniewa, która po śmierci męża Borzywoja Dratewki zostaje czarownicą. Pojawia się i Bogusąd, chciwy rajca, gnębiący lud i oszukujący króla… Na szczęście spotka go zasłużona kara!

To tylko kilka postaci i kilka historii z czterdziestu bajek, opisanych w „Moim średniowieczu” poetyckim i zarazem dowcipnym, jędrnym i stylizowanym językiem. Bajek dla dzieci. Bajek dla dorosłych.

Przeto czytasz moje bajki, takim świat ja widzę,
Kraków kocham ja nad życie, tegom się nie wstydzę.
Tu są fakty w tejże książce, dużom ja wtrąciła,
Com na papier przelewała, z wami podzieliłam.

źródło opisu: https://ksiegarnia.pwn.pl/Moje-sredniowiecze,84906235,p.html

źródło okładki: https://ksiegarnia.pwn.pl/Moje-sredniowiecze,84906235,p.html

emik84 | 2015-07-03

Często sięgam po legendy. Jest w nich ukryta magia i tajemniczość a wszystko to przedstawione na tle prawdziwych wydarzeń historycznych. Niemal każde stare miasto ma jakieś swoje legendy. Są przy tym te bardziej jak i mniej znane, czasem również powstają zupełnie nowe. Tak się składa, że nadeszły wakacje i każdy planuje wyjazdy. Ja planuję odwiedzić Kraków, kto wie, może się uda ;) Póki co zaczytuję się w książce debiutującej poetki mieszkającej właśnie w grodzie Kraka, Pauliny Lipińskiej pt. „Moje średniowiecze”.

Jest to publikacja skierowana do nieco starszego czytelnika mimo iż na jej kartach znajdują się piękne bajki nawiązujące do życia w średniowiecznym Krakowie. Całość napisana jest wierszem o rymach parzystych. Język natomiast mógłby być dla dzieci niezrozumiały dlatego moim zdaniem z powodzeniem może sięgnąć po lekturę chociażby młodzież zauroczona pięknem Krakowa i lubująca się w bajkach i legendach, a takowej myślę, że nie brakuje ;)

Książka zawiera łącznie 40...