Dumbo

Okładka książki Dumbo Małgorzata Strzałkowska
Okładka książki Dumbo
Małgorzata Strzałkowska Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 5) bajki
24 str. 24 min.
bajki
Disney Złota Kolekcja Bajek (tom 5)
Hachette Polska
2023-02-21
2016-09-28
24 min.
Dumbo słoń Disney kolekcja bajka

2041

Książka „Dumbo” Małgorzaty Strzałkowskiej zabiera nas do piątego tomu cyklu Disney’a Złota Kolekcja Bajek wydanego przez Hachette.
Cała seria została wydana w twardej oprawie, robi wrażenie nie tylko na małych czytelnikach. Kolekcja została wydana z okazji 100 – lecia Disney’a.
„Dumbo” opowiada nam o słoniku z dużymi uszami, o które potyka się, a otoczenie wyśmiewa się z niego. Na jego drodze pojawia się mysz Tymoteusz, który pokłada w nim wielkie nadzieje.
Postać Dumbo uczy wiary w siebie i we własne możliwości. Podkreśla, jak krzywdzące może być ocenianie innych przez pryzmat ich cech fizycznych.
Książeczka warta uwagi.

Dumbo jest nieśmiałym słonikiem, który swoim wyglądem nieco odbiega od przedstawicieli swojego gatunku.  Wyznacznikiem jego inności są nieproporcjonalnie duże uszy, o które często się potyka. Otoczenie szydzi z niego, wytyka palcami. Na jego drodze pojawia się mysz Tymoteusz, który wierzy w słoniątko i w potęgę jego wielkich uszu. Mysz pokłada nadzieję, że pewnego razu Dumbo uniesie się wysoko w powietrze. I tak się właśnie dzieje, kiedy przypadkiem słonik w trakcie lotu próbuje pochwycić uciekające piórko..

Pouczająca bajeczka o tym, że wada, na którą nie ma się wpływu, może się okazać zaletą, znakiem charakterystycznym, siłą napędową do działania i zarażania dobrą energią. Historia ta pokazuje, że nie wolno oceniać po wyglądzie, bo to, co najpiękniejsze znajduje się w środku, a nie trudno jest kogoś zranić jednym spojrzeniem, gestem, czy słowem. Nie rzadko też, wystarczy jedna taka przykrość, która zgasi uśmiech, odbierze chęć do życia. Nie zawsze ma się wpływ na swój wygląd, a on przecież nie powinien determinować wartości, tego, kim się jest i co robi.

Jedynym minusem tego wydania jest mylące przedstawienie słoniątka w co najmniej trzech niespójnych odsłonach.

Sama z miłą chęcią zaczęłam czytać całą serię. Uwielbiam bajki, tym bardziej te z przekazem.
Do samej serii mam lekkie "ale" :( nie jest ona zrobiona na szóstkę! Strasznie oszczędzają na kartach, niektóre historię są opisywane "na szybko". Wystarczy, że dodali by z 3 kartki, a historia nie była by tak na odwal opisana. W końcu o ile więcej fabuły można zmieścić na sześciu kartach.

• Złota Kolekcja Bajek Disneya
  • Przeczytane z dzieckiem