Il valzer lento delle tartarughe

Tłumaczenie: R. Corradin
Cykl: Joséphine Cortès (tom 2) | Seria: Super Tascabili
La valse lente des tortues
8866200603
włoski
BetiFiore

Sapere se davvero un coccodrillo dagli occhi gialli ha divorato oppure no suo marito Antonie, scomparso in Kenya, per Josephine non è più importante. Grazie ai soldi guadagnati con le vendite del suo best seller, ha lasciato Courbevoie, nella banlieue parigina, per un appartamento chic nell'elegante quartiere di Passy. Invece sua sorella Iris, che aveva tentato di attribuirsi la scrittura del romanzo, ha finito con il pagare la follia del proprio inganno in una clinica per malati di depressione. Ormai libera, sempre timida e insoddisfatta, attenta spettatrice della commedia strampalata e talvolta ostile che le offrono i suoi nuovi vicini, Josephine sembra alla ricerca del grande amore. Veglia sulla figlia minore Zoe, adolescente ribelle e tormentata, e assiste al successo dell'ambiziosa primogenita Hortense, che a Londra si lancia nella carriera di stilista. Fino al giorno in cui una serie di omicidi distrugge la serenità borghese del suo quartiere e lei stessa sfugge per poco a un'aggressione... Ancora una volta intorno all'irresistibile e discreta Josephine gravita tutto un mondo di seduttori, carogne, imbroglioni ma anche di persone buone e generose. Ancora una volta la penna di Katherine Pancol ci proietta in un vortice di eventi e personaggi all'affannosa ricerca di un senso nella inesauribile complessità della vita.

źródło okładki: www.amazon.com

Mako | 2014-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2014, Z biblioteki
Przeczytana: 03 maja 2014

Dalszy ciąg perypetii bohaterów "Żółtych oczu krokodyla". I na dzień dobry rozczarowanie. Liczyłam, że główna bohaterka Josephine ogarnie się nieco, zahartuje, odrobi lekcje z asertywności i zacznie brać życie w swoje ręce świadomie, dorośle, kobieco. A z niej nadal melepeta, tylko że bogatsza. Być może nazywa się to konsekwencją w tworzeniu charakteru postaci, ale nie po to przechodziłam przez 620 stron jej wewnętrznych przemian w pierwszej części, żeby teraz zaczynać wszystko od nowa.
Kolejna rzecz, która bardzo mi się nie podobała, to pomieszanie różnych konwencji, trochę kryminału, trochę prozy kobiecej, doza realizmu magicznego, zmieszane [nie wstrząśnięte] daje twór o dużej objętości, wydanego na fali dużego sukcesu [we Francji] "Krokodyla". Zastanawiam się, czy w związku z tą defraudacją pisarskiego potencjału sięgnę jeszcze po "Wiewiórki".

BetiFiore | 2015-07-12
Przeczytana: 12 lipca 2015

Druga część trylogii z Josephine w roli głównej. Dobra lektura na wakacje. Będę szukać trzeciej części. :)

Karolina Kuźniewska | 2014-06-29
Przeczytana: 28 czerwca 2014

Dorwałam się do "Żółwi" zaraz po przeczytaniu "Krokodyli". Moja ciekawość i odczuwana przeze mnie sympatia do większości bohaterów tego cyklu sprawiła, że drugą pozycję również pochłonęłam w dość szybkim tempie. Autorka konsekwentnie tworzy swoich bohaterów i robi to w cudowny sposób - ich wewnętrzne przemiany sprawiały, że po dłuższym czasie moja początkowa irytacja wobec Josephine czy Hortense przemieniała się w zrozumienie i sympatię. Poza tym wątek kryminalny dodatkowo zachęcił mnie do dokończenia historii tych ciekawych bohaterów. Niecierpliwe czekam na poniedziałek, aby wybrać się do biblioteki po "Wiewiórki"!

Kawulek | 2014-11-21
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Gwałtowny podmuch życia ...
No cóż... Pierwszą część przeczytałam w dwa dni, tą cześć męczyłam dwa miesiące. Liczyłam na gwałtowne zwroty akcji, wielką miłość, miałam nadzieję, że głowna bohaterka ogarnie się. Nie będzie sisotrą miłosierdzia, nauczyc nie asertywności i zawalczy o siebie.
Pomimo to trzecia część jest już w moim posiadaniu, może na zakończenie tylogii zostanę pozytywnie zaskoczona.

Muminka | 2013-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 11 września 2013

Druga opowieść o losach sióstr, Josephine i Iris. Podczas gdy w pierwszej części to Josephine uwalniała się od dominacji siostry, rozpoczęła nowy etap po rozstaniu z mężem, tutaj mamy głównie losy Iris i jej wewnętrzną przemianę, wyzwalanie się z bolesnej przeszłości. Oczywiście ich losy przeplatają się z losami córek Josephine, Hortense i Zoe, które przeżywają liczne rozterki uczuciowo-zawodowe. Często cofamy się w przeszłość i poznajemy motywy działań matki Iris i Josephine, Henriette, która pozwoliła by jej życie zostało sparaliżowane przez chęć zemsty na niewiernym mężu. Choć Josephine chce zbliżyć się do Luki, ten raz ją przyciąga, raz odpycha. Jednocześnie jej sekretny romans ze szwagrem nabiera rumieńców. Podobała mi się mnogość wątków i postaci, pogłębiony portret psychologiczny Iris, pewnego rodzaju "zmartwychwstanie" Antoine'a. W drugim tomie czas jest na rozrachunki z przeszłością, walkę Iris o miłość męża, oswajanie samotności przez Josephine- dzięki zabłąkanemu psu...

magdalena | 2017-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2017

Tę książkę przeczytałam jako ostatnią z całego cyklu. Chociaż doskonale wiedziałam od początku jak zakończą się losy bohaterów, to nie odebrało mi to większej przyjemności z czytania tej części.
Wolny walc żółwi to mieszanka romansu, kryminału i powieści obyczajowej. Wiele się dzieje w życiu głównej bohaterki, nie zawsze są to przyjemne rzeczy, czasem ma się ochotę potrząsnąć Josephine, by była bardziej pewna siebie i samodzielna w podejmowaniu decyzji, ale ta pewna życiowa niezdarność tylko dodaje jej uroku. Bardzo polecam całą trylogię. To naprawdę świetna lektura.

ursi | 2013-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Fajnie jest znów poznawać kolejne tajniki z życia Josephine - kobiety, z którą się zżyło i polubiło. Josephine nie sposób nie darzyć sympatią wraz z jej życiową bezradnością, ale też determinacją, z jaką radzi sobie samotnie w życiu, a także brakiem wiary we własną atrakcyjność. Być może ta sympatia wiąże się również z tym, że widzimy w niej odzwierciedlanie własnego wizerunku.
Poza tym nie często zdarza się, aby kontynuacja książki była równie dobrze przyjęta przez czytelników jak jej poprzedniczka. Katherine Pancol się to udało a siedemset stron tekstu wcale nie wydaje się dłużyzną.

Eljot | 2016-09-25
Przeczytana: 30 sierpnia 2016

Druga część trzytomowej opowieści o nieśmiałej Francuzce Jospehine oraz jej rodzinie. Pierwszej części nie czytałam, gdyż nie wiedziałam, że kupuję drugą i trzecią...Aczkolwiek wiele nie straciłam. Nie odczuwam wielkiej straty. Jak dla mnie trochę nudna, czasami surrealistyczna. Denerwowała mnie główna bohaterka, gdyż każdy ją wykorzystywał, a ona oczywiście zgadzała się na to.
Jak dla mnie nic specjalnego.

here_kitty | 2012-10-14
Przeczytana: 14 października 2012

Nie spodziewałam się, że akurat ta książka okaże się tak fascynująca, że pochłonę ją jednym tchem, zwłaszcza że jest to kontynuacja poprzedniej części, co mnie nieco zraziło. Nie przeszkodziło to jednak w zgłębianiu losów głównej bohaterki, bardzo ciepłej, dodającej otuchy czytelnikowi kobiecie. Ileż to czasu poświęciłam na wzdychaniu, nerwach i emocjach związanych z następującymi po sobie wątkami. Bardzo przyjemna lektura!

justin45 | 2017-02-13
Przeczytana: 13 lutego 2017

To niewiarygodne, jak wiele kobiet może identyfikować się Z Josephine, kobietą silną, niezależną, twardą, odnoszącą sukces, a tym samym tak bardzo zagubioną, słabą, niewierzącą w siebie i w swoje siły. Dla mnie jest to magiczna książka, w której można odnaleźć wszystko, miłość, przyjaźń, które oplata zawiść, gorycz, samotność, zazdrość. Wszystkim nam wydaje się, iż mając pieniądze, pozycję - mamy wszystko, często zapominamy, jak bardzo jest to okupione cierpieniem i samotnością. Widzimy opakowanie, pożeramy wzrokiem, ponieważ jest piękne, kolorowe, mieni się tysiącem kolorów. Nawet nie czynimy minimum wysiłku, aby dowiedzieć się, jaka jest jego zawartość, a to właśnie ta zawartość często jest gnijącym kawałkiem strachu, gniewu, poniżenia, które doprowadzają do ostateczności.