Nieśmiertelni z Meluhy

Tłumaczenie: Michał Jakuszewski
Cykl: Trylogia Śiwy (tom 1)
Wydawnictwo: Czwarta Strona
The Immortals of Meluha
Ag2S

Rok 1900 p.n.e. Kraina, którą w dzisiejszych Indiach nazywa się cywilizacją doliny Indusu. Ówcześni mieszkańcy zwali ją Meluhą. To idealne państwo stworzył przed wieloma stuleciami Pan Rama, jeden z największych władców w dziejach. Dumne ongiś cesarstwo oraz władający nim Surjawanśi mają jednak problemy. Ich największa rzeka, otaczana czcią Saraswati, powoli wysycha. Surjawanśi stoją także w...

Dumne ongiś cesarstwo oraz władający nim Surjawanśi mają jednak problemy. Ich największa rzeka, otaczana czcią Saraswati, powoli wysycha. Surjawanśi stoją także w obliczu groźnych ataków z położonej na wschodzie krainy, którą władają Ćandrawanśi. Co gorsza, sprzymierzyli się oni z Nagami, złowrogą, otoczoną ostracyzmem rasą zdeformowanych ludzi, niezwykle biegłych w walce. Surjawanśi całą swą nadzieję pokładają w starożytnej legendzie: Gdy zło osiągnie olbrzymią moc i będzie się wam wydawało, że wszystko stracone, a wasi wrogowie z pewnością zatriumfują, nadejdzie bohater.
Czy nieokrzesany uchodźca z Tybetu, Śiwa, może być tym bohaterem?
I czy rzeczywiście pragnie nim zostać?
Czy prowadzony przez przeznaczenie i miłość Śiwa wypełni swój los i poprowadzi Meluhan do triumfu nad złem?

Nieśmiertelni z Meluhy to pierwszy tom trylogii o Śiwie – zwykłym człowieku, którego karma uczyniła Mahadewą, Bogiem Bogów.

źródło opisu: http://czwartastrona.pl/

źródło okładki: http://czwartastrona.pl/

Konwenty_Południowe | 2016-07-10

Nieśmiertelni to pierwszy tom planowanej powieści przez tego hinduskiego pisarza. Niewątpliwie jest to książka o klimacie odmiennym od tego, do jakiego byliśmy do tej pory przyzwyczajeni, a to dzięki orientalnej nucie, odniesieniom do mitów i legend, z którymi do tej pory większość z nas nie miała styczności. Jak więc wypadła?

Śiwa, który jest głównym bohaterem, to zwykły wódz plemienia, mającego swą osadę gdzieś w Tybecie, starający się zapewnić godziwe życie swym pobratymcom. Tak oto wraz z nimi przenosi się do Meluhy – krainy mlekiem i miodem płynącej, która ostatnimi czasy boryka się z pewnymi kłopotami. Za sprawą specjalnego napoju, zwanego Somrasu, jego gardło staje się niebieskie, a on sam zostaje naznaczony na boskiego czempiona. Legenda ożywa. Od tego momentu rozpoczyna się jego walka za kraj, który dał schronienie jego ludowi.

Trzeba przyznać, że książka ta nie jest szczególnie wyszukana, jest wręcz prosta. Opisy pełne są ogólników i daje się odczuć, że autor zmusza...

Rafał Gyurkowich | 2016-03-15
Przeczytana: 13 stycznia 2016

Książka inna niż reszta, osadzona w kulturze indyjskiej. Pełna uroku i postaci tak odmiennych niż te, do których przyzwyczaiła nas fantastyka zachodnia. Pomimo orientalnego uroku, poruszająca problemy dobrze nam znane. „Nieśmiertelni z Meluhy” to pozycja, warta polecenia nie tylko fanom kultury indyjskiej, myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Są tu mity i fakty związane z dawnymi cywilizacjami doliny Indusu. Wątek miłosny, pełen poświęceń a czasem i bólu, wiele pojedynków i sceny batalistyczne, oraz nietypowa cywilizacja, posiadająca wszelkie udogodnienia znane nam z naszego życia codziennego.

Ewa Nowicka | 2016-02-02
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 02 lutego 2016

(...)

Amish czerpie całymi garściami z mitologii indyjskiej. Sama postać Śiwy to jedna z najbardziej złożonych istot boskich w hinduizmie, na temat której krąży szereg legend, a wiele z jego przedstawień zawiera w sobie wiele sprzeczności (gdy zainteresujecie się tematem, okaże się, że pewne wydarzenia w powieści są dość przewidywalne). W dodatku na końcu powieści autor zamieścił słownik wyjaśniający wszelkie niejasności, wyrazy związane z ową mitologią oraz przybliżający postaci bóstw.

Blanka Dżugaj | 2016-01-06
Przeczytana: 27 października 2015

Totalne rozczarowanie - niezły pomysł niepoparty literackim talentem:

magfre | 2015-11-26

To była dziwna lektura, która wzbudziła we mnie mieszane uczucia. Autor z niezwykłym szacunkiem podchodzi do tradycji hinduskiej, nawiązuje do historii, odkryć związanych z cywilizacją doliny Indusu. Równocześnie wprowadza wiele elementów z kultury zachodniej, jak np. formacja "żółw" znana z legionów rzymskich. Nieraz zdarzyło mi się wpadać w zdumienie albo sprawdzać, czy akcja naprawdę rozgrywa się w okresie przed naszą erą, nie tylko ze względu na wiedzę Meluhan, ale także sposób wypowiedzi i słownictwo. Język stanowi tutaj prawdziwą mieszankę, będąc połączeniem typowych hinduskich zwrotów (na końcu jest słownik pojęć) ze słowami kojarzonymi ze współczesnością (np. "terrorysta"). Mimo tego trzeba przyznać, że fabuła jest logiczna, dobrze poprowadzona, wszystkie wydarzenia z czegoś wynikają i mają swoje uzasadnienie. Z pewnością można poczuć tu egzotyczny, indyjski klimat, a także pewną prostotę i radość znaną z bollywoodzkiego kina.

więcej:...

Flora2811 | 2015-10-28
Przeczytana: październik 2015

"Gdy przepowiednia staje się rzeczywistością"

"Nieśmiertelni z Meluhy" to pierwszy tom "Trylogii Śiwy" - serii autorstwa Amisha Tripathi, międzynarodowy bestseller i zarazem moje pierwsze spotkanie z indyjską literaturą fantasy. Już przeglądając jej pierwsze zapowiedzi zwróciłam uwagę na dość rzadko spotykane w fantastyce nawiązanie do mitologii starożytnych Indii, które bardzo mnie zaintrygowało. Obiecujący trailer i świetna okładka również przyczyniły się do tego, że z przyjemnością i dość wysokimi oczekiwaniami rozpoczęłam lekturę. Miałam nadzieję, że i mnie poniesie epicki klimat historii rozgrywającej się niemalże 2000 lat p.n.e, a tytuł "pierwszej gwiazdy indyjskiej literatury popularnej", jakim został okrzyknięty jej autor, okaże się w pełni uzasadniony. Obawiałam się natomiast tego, że ze względów różnic kulturowych będę mogła napotkać problemy ze zrozumieniem niektórych zwyczajów i zachowań napotkanych w książce postaci, etnicznych obrzędów oraz specyficznej,...

| 2015-10-14
Przeczytana: 14 października 2015

Jest rok 1900 p.n.e. Kraina, której ówcześni mieszkańcy zwali ją Meluhą. To idealne, niemal idylliczne państwo stworzył przed wiekami Pan Rama, jeden z największych władców w dziejach. Niegdyś dumne cesarstwo i władający nim Surjawanśi mają jednak zaznać wielkiego zagrożenia, bo wiem ich święta rzeka, którą zwykli czcić, zaczęła wysychać. Na domiar złego kraina położona na wschodzie od Melhuy, zamierza ich zaatakować. Sprzymierzeni z Nagami – rasą wyklętych, odrzuconych przez społeczeństwo ludzi – chcą zniszczyć Meluhę. Surjawanśi całą swoją nadzieję czerpią ze starej legendy, która mówi, że kiedy naród ich stanie w obliczu wielkiego zła, a wrogowie zwyciężą – pojawi się bohater. Zwycięzca. Czy prowadzony przeznaczeniem i wielkim uczuciem Śiwa – arogancki uchodźca z Tybetu – wypełni swój los i poprowadzi Melhuan do zwycięstwa?

Kontrowersja godzi kontrowersję. Najpierw się zarzekałam, że nie przeczytam tej książki, potem zakochałam się w okładce. Dwanaście godzin później, byłam...

Krzysztof Lewandowski | 2015-10-08
Przeczytana: 08 października 2015

Nie trzeba być historykiem, aby wiedzieć, że:

- w 1900 roku p.n.e. ludzie nie znali pojęcia 'tlen'
- najazdy wrogich ludzi nie nazywali 'ATAKAMI TERRORYSTYCZNYMI'...
- ... a obcych 'imigrantami'...
- raczej też nie istniały żadne biura, a już na pewno nie Biura ds. cudzoziemców

A to tylko najlepsze przykłady, dlaczego NIE WARTO sięgać po tę beznadziejną książkę, niemającą nic wspólnego ze starożytnością.

Więcej na: http://gexe.pl/ksiazki/art/5022,niesmiertelni-z-meluhy

aaagonera | 2013-03-21
Przeczytana: 10 lutego 2013

Dobra książka dla miłośników Indii. Początkowo może przerażać ilość postaci, ale są one wzięte z mitologii indyjskiej. Mity są zgrabnie połączone z faktami dotyczącymi dawnej cywilizacji Doliny Indusu. Oprócz akcji i sekretów autor opisuje najważniejsze zagadnienia religii i filozofii Indii. Osobiście książka mnie pozytywnie zaskoczyła. Nawet wątek miłosny nie był "mdły".