Poza prawdą i kłamstwem

Wydawnictwo: Replika
hobby

Teksty zebrane w tym zbiorze mogą być udanym wstępem do głębszych rozważań. Są tu i lekkie historyjki doprawione znacznymi dawkami dość czytelnej symboliki, i opowiadania pesymistyczne, nawet depresyjne. Te refleksje nad życiem i jego sensem pisane są z perspektywy człowieka pozbawionego nadziei i oczekującego końca. Nie zabrakło też próby konfrontacji z szaleństwem. Historyjki lekkie i zabawne, c

cykuta | 2010-10-31
Przeczytana: maj 2007

"Cognoscetis veritatem et veritas liberabit vos - Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli." Autor zbioru opowiadań „Poza prawdą i kłamstwem” – Marcin Pietraszek mógłby podjąć polemikę z tym biblijnym twierdzeniem. Na jego twórczość zaprezentowaną w tym zbiorze składają się opowieści [niekiedy bardzo krótkie] podzielone na trzy części: wstęp, zakończenie i suplement. Wstęp poprzedzony jest „apelem poległych” – wolnym wierszem, nie tyle objaśniającym genezę powstania książki, co demonstrującym poglądy autora. Według nich słowo to potęga, z którą trzeba postępować ostrożnie, o czym niestety nie wszyscy dziś pamiętają.

Muszę przyznać, iż omawianą książkę nabyłam, ponieważ zaintrygował mnie jej tytuł. Sprawę ostatecznie przesądził fragment zamieszczony na tylnej części okładki, którego obecności jednak nie doszukałam się w książce. Liczyłam na interesującą pozycję, podszytą charakterystyczną dla literatury pięknej głębią i refleksyjnością. Z czystym sumieniem mogę napisać, że nie...

Paula13167 | 2015-09-14
Przeczytana: luty 2015