Mateusz

"Wokół idei wspólnoty" to książka o kluczowych pytaniach filozofii politycznej, na które próbowali odpowiedzieć najwięksi myśliciele w dziejach ? Platon, Hobbes, Schmitt, Hegel i wielu innych ? a które wciąż pozostają aktualne i nadal wpływają na naszą rzeczywistość, często znacznie bardziej niż skłonni bylibyśmy przyznać. "W dziedzinie polityki, wbrew temu co się potocznie o niej sądzi,...

"W dziedzinie polityki, wbrew temu co się potocznie o niej sądzi, chodzi o sprawy absolutne: albo wprost o realizację ? rozmaicie zresztą rozumianego ? najwyższego dobra, albo przynajmniej o taką formę organizacji wspólnoty politycznej, która by najbardziej sprzyjała ludziom na ich drodze ? niekoniecznie politycznej ? samodzielnego poszukiwania ostatecznego sensu ich istnienia. Także łączące (lub dzielące) daną wspólnotę przekonania i treści religijne, nie są wobec świata polityki neutralne, lecz mają swoje poważne polityczne konsekwencje. Już Hegel zauważył, że ?naród, który ma niedobre pojęcie Boga, ma również niedobre państwo, niedobry rząd, niedobre prawa?. Podobnie wiek później twierdził Carl Schmitt: ?Wszystkie znaczące pojęcia nowożytnej nauki o państwie są zsekularyzowanymi pojęciami teologicznymi?. Filozoficzna refleksja nad ideą wspólnoty musi więc ów nierozerwalny splot perspektywy politycznej oraz religijnej (teologicznej, metafizycznej) mieć stale na uwadze?" (fragment wstępu)

źródło opisu: www.omp.org.pl

źródło okładki: fundacjarepublikanska.istore.pl

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!