Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy

Okładka książki Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy
Thomas Goetz Wydawnictwo: Znak Literanova literatura piękna
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Remedy: Robert Koch, Arthur Conan Doyle, and the Quest to Cure Tuberculosis
Wydawnictwo:
Znak Literanova
Data wydania:
2015-08-10
Data 1. wyd. pol.:
2015-08-10
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324027279
Tłumacz:
Rafał Śmietana
Tagi:
Rafał Śmietana medycyna lek gruźlica
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
231 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
57
14

Na półkach:

Ostatni kwartał XIX i początek XX wieku stanowiły okres najbardziej burzliwy dla rozwoju medycyny. W czasach tych, gdy nikt jeszcze nie wierzył w teorię zarazków, a nawet mało kto uznawał, że należy myć ręce przy kolejnych zabiegach, rodzić zaczęły się nowe teorie, dążenia, a w końcu odkrycia. Dziś trudno sobie wyobrazić, że niewiele ponad wiek temu nie istniały jeszcze podstawowe reguły prowadzenia badań, które mogłyby stanowić narzędzia (niezbędne) do pracy ówczesnych badaczy.

W świecie tym narodzili się dwaj wielcy badacze, którzy mieli rywalizować ze sobą przez całe życie – Robert Koch i Ludwik Pasteur. Niemiecki doktor z prowincji, który doszedł do swoich odkryć dzięki niezwykłej sumienności, i francuski zamożny chemik, który równie silnie wpłynął na kształtowanie się medycyny jako nauki. Możliwe, że powodem ich konfliktu było nieporozumienie, możliwe, że uprzedzenia i niechęć do odnoszenia się do badań drugiego, możliwe w końcu, że wyścig ten napędzany był zazdrością, chęcią zaistnienia w historii i pozostawienia wyraźnego śladu po sobie w świecie medycyny (szczególnie desperacko realizował to Koch pod koniec swojego życia), a w końcu ukrywanym, głęboko zapewne, podziwem. Niezależnie od genezy konflikt ów trwał nieustannie, napędzając poniekąd falę niedających się przecenić odkryć.

Przedstawiona historia ukazuje najważniejsze odkrycia ówczesnych badaczy, a przede wszystkim ich żmudną pracę. Od momentu, gdy za źródło zakażeń zaczęli oni uważać bakterie (choć bardzo długo część środowiska odrzucała ową teorię), wygrali z wieloma jednostkami chorobowymi. Kiedy wiosną 1882 roku Robert Koch odkrył prątki gruźlicy, jasne stało się, że to właśnie tą chorobą – plagą XIX wieku (stała się ona przyczyną śmierci milionów ludzi, w tym wielkich tego świata, takich jak m.in. Johann Wolfgang Goethe, Friedrich Schiller, Antoni Czechow, Guy de Maupassant czy Edgar Allan Poe) – będą zajmować się w najbliższym czasie zespoły badawcze naukowców. Choć, w końcu, po latach pracy, w 1905 roku Koch otrzymał nagrodę Nobla, to ostatecznie poniósł klęskę, sądząc, że odkrył lekarstwo na najbardziej śmiertelną chorobę w historii. Odkryciom tym przyglądał się inny lekarz – Artur Conan Doyle, który miał się później stać autorem popularnej serii o Sherlocku Holmesie.

W książce Goetza został przedstawiony okres bardzo trudny, burzliwy, ale dzięki temu i ciekawy. Odkrycia badaczy wpisane zostały w kontekst ich życia, funkcjonowania w otoczeniu, zamierzeń i dążeń, własnych opinii i konfliktów. To wszystko sprawia, że historię tę czyta się jak interesującą opowieść, a nie zbiór suchych faktów o zmaganiach naukowców. Dużym atutem jest też ukazanie postaci autora Holmesa i czynników, które pozwoliły narodzić się wielkiemu detektywowi.

„Cudowny lek” to wciągająca opowieść o odkryciach i badaniach, które zmieniły nie tylko stan ówczesnej wiedzy, metody pracy naukowców, ale i sposób postrzegania świata. Goetz ukazał proces, w jakim rodziła się nowoczesna medycyna jako nauka pozbawiona zabobonów i nieuzasadnionych (badawczo) przekonań, i zrobił to dobrze. Materiał wykorzystał jednak nieco chaotycznie, na co wskazują dość liczne powtórzenia treści i powroty do tych samych tematów. Chociaż były to wątki interesujące, czasem można było odnieść wrażenie, że czyta się kolejny raz to samo.

Ostatni kwartał XIX i początek XX wieku stanowiły okres najbardziej burzliwy dla rozwoju medycyny. W czasach tych, gdy nikt jeszcze nie wierzył w teorię zarazków, a nawet mało kto uznawał, że należy myć ręce przy kolejnych zabiegach, rodzić zaczęły się nowe teorie, dążenia, a w końcu odkrycia. Dziś trudno sobie wyobrazić, że niewiele ponad wiek temu nie istniały jeszcze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    359
  • Przeczytane
    277
  • Posiadam
    141
  • Teraz czytam
    11
  • Chcę w prezencie
    9
  • Historia
    7
  • Ulubione
    6
  • Medycyna
    5
  • 2016
    5
  • Popularnonaukowe
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy


Podobne książki

Przeczytaj także