Cudowny lek. Robert Koch, Ludwik Pasteur i prątki gruźlicy

The Remedy: Robert Koch, Arthur Conan Doyle, and the Quest to Cure Tuberculosis
literatura piękna
Rafał Śmietana
Rafał Śmietana medycyna lek gruźlica

Bardzo dobra książka o walce z chorobami zakaźnymi z ukazaniem tła historycznego i społecznego. Zaskakujący wątek o Sherlocku Holmesie.

Ciekawa historia o Robercie Kochu, Conan Doyle`u i strasznej chorobie wszechczasów - gruźlicy.
Gruźlica zainteresowała mnie już wcześniej, a historie jej ofiar bardzo poruszyły. Każdy, kto przyczynił się do jej pokonania zasługuje na szacunek. Nawet jeśli miał charakter taki jak Koch ;-)

Koch, Pasteur i Conan Doyle w tle. Rywalizacja dwóch wielkich uczonych . Aseptyka, antyseptyka, wirusy, bakterie. Niezwykle aktualne na dziś dzień. Bardzo dobrze napisana i ciekawa opowieść. POLECAM!

Bardzo dobra, wciągająca lektura. Ten kto porównał ja do prozy Thorwalda nie pomylił się, ma podobny klimat i nie pozwala oderwać się od jej stron. Przeczytałam szybko (1 dzień) i gdyby nie to, że jeszcze tyle nieprzeczytanych książek przede mną, zrobiłabym to po raz drugi ;)
Autor opisuje dzieje rozwijającej się mikrobiologii, od twierdzeń, że mini-żyjątka wywołujące...

Postępy w mikrobiologii, rywalizacja między Robertem Kochem a Ludwikiem Pasteurem ze śledztwem Sherlocka Holmesa w tle. Pozycja wciągająca, czyta się ją w dwa dni.

Jedna z niewielu przeczytanych ostatnio przeze mnie książek, gdzie nie mam się do czego przyczepić. Z przyjemnością stwierdzam, że autor stworzył pasjonującą lekturę, oddającą znakomicie historię medycyny XIX w. przez pryzmat 3 wielkich postaci, które zapisały się w historii na zawsze. Pierwszy z nich Pasteur, drugi Koch. Obaj panowie rywalizowali na polu walki z chorobą...

Jestem tą książką zachwycona. Goetz, jeśli chodzi o barwność narracji, przygotowanie merytoryczne i godną podziwu lekkość pióra, niewiele ustępuje Thorwaldowi - absolutnemu mistrzowi książek z historii medycyny. Jeśli w ogóle. Wciągająca, zabawna, błyskotliwa (Pasteur ma swoją pasteryzację, Lister - płyn do płukania jamy ustnej, a Koch nie ma nic) opowieść o wielkim, choć...

Niezwykle wciągająca książka, porwała mnie jeszcze mocniej niż Stulecie Chirurgów

Ze względu na mój wyuczony zawód (biolog) stwierdziłam, że dowiem się czegoś ciekawego. Z jednej strony nie mogę powiedzieć, że tak nie bylo a z drugiej strony jak książka mi nie idzie to czytam ją bardzo długo.. i tak było w tym przypadku.. Średnio po prostu średnio

Książka przedstawia nowe spojrzenie na XIX wiek, kiedy to dopiero rozwijała się medycyna w kształcie, w jakim ją znamy dzisiaj, ale też opowiada o wpływie Kocha i jego badań nad gruźlicą na postać Sherlocka Holmesa.

Dyskusje

• Chcę w prezencie