Garść ryżu. Wspomnienia misjonarza

Wydawnictwo: Płockie Wydawnictwo Diecezjalne
6 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
Garść ryżu
Tamanna

O. Bernard Bona urodził się w roku 1914 w Zelgoszczy koło Starogardu Gdańskiego. Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Księży Werbistów w Górnej Grupie koło Grudziądza. Uzyskawszy tamże maturę państwową, został przyjęty do nowicjatu Księży Werbistów w Chludowie koło Poznania dnia 8 września 1937 roku. Po zlikwidowaniu na początku wojny seminarium w Chludowie został wywieziony na przymusowe roboty do Austrii. Po zakończeniu wojny kończy studia teologiczne i otrzymuje święcenia kapłańskie w 1948 roku w Seminarium Księży Werbistów w St. Gabriel w Austrii. Następnie wyjeżdża do Indii, gdzie przez 21 lat pracuje jako misjonarz na różnych placówkach, również jako przełożony tamtejszej Prowincji Księży Werbistów. Ze względów zdrowotnych wrócił do Polski w roku 1971.

źródło opisu: Płockie Wydawnictwo Diecezjalne, 1982

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

liv87 | 2017-11-09
Przeczytana: 08 listopada 2017

Wspomnienia księdza misjonarza - werbisty o pracy misyjnej w Indiach (był tam w latach 60-70 ubiegłego wieku). Mimo, że trochę o Indiach czytałam i widziałam, zaskoczyło mnie w tej ksiażeczce to, jacy Hindusi są, co myślą o religijności, o dzieleniu się z innymi (choćby byli najbiedniejsi z biednych). Myslę, że ciagle aktualna, bo sądzę, że od tego czasu w Indiach odnośnie nędzy, stosunku do kast i podziałów, niewiele się zmieniło. Przede wszystkim opowiadanie głównie o tym, że Hindus to też człowiek, żeby każdego traktować godnie. Poruszyła mnie.

Tamanna | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Indie
Przeczytana: 25 stycznia 2016

"Garść ryżu" wyszukałam w pewnej księgarni kawiarence, wśród książek do zabrania. Dziś spojrzałam na nią i wiedziałam, że odciągnie mnie na moment od czytania o hinduizmie.
To dość żywo i szczerze napisana opowieść o 21 latach przeżytych w Indiach w charakterze misjonarza. W Orisie. Do 1970 roku.
Już samo motto - indyjska opowieść o dawaniu większym niż branie z motywem tytułowej garści ryżu - mnie urzekła. Werbista Bernard Bona pisze z ciepłem o spotkaniach w Indiach z innymi misjonarzami (m.in. z Marianem Żelazkiem i Matką Teresą), pomagającymi mu Indusami i swoimi wiernymi, adiwasi z dżungli Orisy. Chwilami zabawnie wyczarowuje przed nami świat Indii z o połowę mniejszą jeszcze liczbą ludności, trud przeżywania w nich największych majowych upałów, czy czas odcięcia misji w porę monsunową. Jesteśmy świadkami spotkań z trędowatymi, przeżywamy strach misjonarza przed zarażeniem się, pokonywany, by nie urazić dotkniętych chorobą.
Rozdziały dotyczące sytuacji kościoła, spotkań...