Lew Staszek i siła uważności

Okładka książki Lew Staszek i siła uważności Agnieszka Pawłowska
Okładka książki Lew Staszek i siła uważności
Agnieszka Pawłowska Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Kraina Uważności literatura dziecięca
48 str. 48 min.
literatura dziecięca
Kraina Uważności
Wydawnictwo Poznańskie
2015-03-04
2015-03-04
48 min.

Przesłuchana w audiobooku. Piękna i mądra bajka! Dla dzieci i nie tylko! :)

Przesłuchana w audiobooku. Piękna i mądra bajka! Dla dzieci i nie tylko! :)

Piekna, mądra bajka dla małych i dużych :)

Piekna, mądra bajka dla małych i dużych :)

Dziś chcę pokazać Wam, co może być fajnym sposobem na spokojniejsze życie. Przydatna zarówno dzieciom jak i ich rodzicom, a podana w formie przyjaznej maluchom – praktyka uważności.

Mamy historię lwa Staszka, który sytuacjach, kiedy odczuwa złość traci panowanie nad swoim zachowaniem i niestety zdarza mu się żałować swoich słów i czynów względem innych zwierząt. Staszkowi zdarzyło się na przykład powiedzieć przyjacielowi tygryskowi, który wygrał wyścig, że już nie chce się z nim przyjaźnić czy pociągnąć za ogon szczurka, który nie podzielił się cukierkami. Młody lew bardzo chce znaleźć sposób na radzenie sobie ze złością, a z pomocą przychodzi mu tata lew – władca Królestwa Zwierząt.

Autorka serii książek o Krainie Uważności, Agnieszka Pawłowska wprowadza proste techniki mindfullness, które pomogą uspokoić ciało, czyli świadomy oddech oraz kierowanie uwagi na dźwięki z zewnątrz. Czytelnik uczy się także obserwacji swoich myśli oraz odpuszczania ich – na chmurkach, po to, by nie kłębiły się w głowie.

Jeśli opowieść spodoba się Waszym dzieciom, świetnym pomysłem jest codzienna kilkuminutowa praktyka uważności wraz z lwem Staszkiem. Uważność w takim wydaniu może być świetnym rytuałem, który poprawi Wasze samopoczucie i pozytywnie wpłynie na Wasze relacje. W tej serii znajdziecie także pozycje dotyczące komunikacji, doświadczania piękna czy uważnego jedzenia.

Ocena dotyczy audiobooka dostępnego w Legimi: "Słuchowiska Kraina Uważności".

Seria wprowadza dzieci w pojęcia uważności oraz medytacji. Bohaterowie, maleńkie zwierzątka, mierzą się ze swoimi kłopotami - trudnymi emocjami, takimi jak złość, strach, samotność czy nuda, z nadmiernym jedzeniem i brakiem samoakceptacji. Uczą się jak radzić sobie z tym, co przeżywają, budować dobre relacje z innymi i pozytywny obraz siebie.

Wspaniały sposób na pokazanie dzieciom jak można pomagać sobie w kłopotach. Subtelnie, mądrze, delikatnie i edukacyjnie.

Polecam zwłaszcza młodszym dzieciakom, ale myślę, że skorzystają nie tylko one. Oby więcej takich publikacji.

Ocena dotyczy audiobooka dostępnego w Legimi: "Słuchowiska Kraina Uważności".

Daję 10 gwiazdek za treść i 1 gwiazdkę za grafikę. Nie wiem jak tak dobre merytorycznie pozycje mogą być tak fatalnie wydane.
Polecam słuchowisko. Jest zrobione fanatycznie.
to książka która wspaniale, w przystępny dla dzieci sposób tłumaczy co to jest uważność (mindfullnes).
najlepiej zacząć od części o Lwie Staszku, a skończyć na przyjaciołach z krainy uważności (tak są ułożone w słuchowisku).
W trudnych codziennych sytuacjach z dzieckiem można z łatwością odwoływać się do tych historii, a pamiętasz co zrobił Lew Staszek gdy...
i jest nam Rodzicom łatwiej :)

Polecam słuchowisko. Jest zrobione fanatycznie.

Inna niz inne. Dla mnie moze nawet bardziej przydatna niz dla dzieci.

Inna niz inne. Dla mnie moze nawet bardziej przydatna niz dla dzieci.

Książeczka przybliża sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami przez lwiątko. Pozycja zachęca do nieco innego spojrzenia na emocje. Porównania ich do sił atmosferycznych pozwalają dzieciom zrozumieć lepiej własne reakcje emocjonalne.

Książka z serii o Uważności, której głównym bohaterem jest wesoły i energiczny, mały lew Staszek, wpadający czasem w gniew. Ten gniew u Staszka przybierał różne oblicza, od niezadowolenia, poprzez złość do furii. Porównywał te stany z chmurami: "burzowe, ciemne, mroczne", bo tak łatwiej było mu nazwać to co nim targało i nie dawało spokoju. Złościło go wiele rzeczy i zachowań innych. Czasem to była nie lubiana potrawa na obiad, czasem niemoc na zrobienie czegoś, ale często złościł się z powodu lepszych wyników i osiągnięć u innych. Gniew Staszka potrafił przybierać też postać niemiłych czynów, np. rzucanie przedmiotami, odwracanie się "na pięcie", obrażanie się, krzywdzenie fizyczne innych, niszczenie czyjejś pracy. Przyjaciele Staszka bardzo to przeżywali, było im smutno i przykro. Staszek też bardzo przeżywał swoje zachowanie, chciał zrozumieć co złego się z nim dzieje.

Na szczęście miał bardzo mądrego tatę, który opowiedział mu o gniewie. Staszek dowiedział się, że gniew to normalne zjawisko i że zdarza się każdemu. Ważne jest to aby nie dać się temu zjawisku zdominować i aby umieć sobie z nim radzić, przede wszystkim trzeba nauczyć się spokojnie mu przyjrzeć i je zaakceptować. Walka z gniewem powoduje powielanie, gromadzenie, kumulowanie i w końcu wybuch.
Łatwo powiedzieć trudniej zrobić. Staszek otrzymał od taty elementarne informacje jak radzić sobie ze złością. Po pierwsze skupić się na sobie i w sobie, zwrócić uwagę na swój oddech: wdech i wydech, na otaczające dźwięki, otworzyć swoją wyobraźnię na pozytywy. Nauka Uważności to proces i warto o tym pamiętać, dlatego nie trzeba się zrażać kiedy nadejdzie jakiś słabszy moment tylko ćwiczyć nieustająco.

Mały Staszek podrósł i stawał się coraz bardziej spokojny i silny, drobiazgi nie były dla niego ważne, więc go nie denerwowały, bardziej się skupiał i rozumiał z innymi. Podzielił się swoją wiedzą i praktyką z przyjaciółmi, którym bardzo spodobało się ćwiczenie uważności. Tak jak Staszkowi tak i im ćwiczenia z uważności przyniosły więcej satysfakcji, spokoju, zadowolenia, radości, piękna i serdeczności.

Warto odganiać ciemne chmury aby jak najwięcej promieni słonecznych miało dostęp do naszego ciała i duszy. Nauka z tych książek płynąca jest bardzo prosta i bardzo ważna, pomaga w uświadamianiu co tak na prawdę jest istotne a co spokojnie można odsunąć na boczny tor.
Przyjemnej lektury.

Seria Siła Uważności porusza tematykę uczuć. Bohaterem każdej z książeczek jest jedno zwierzątko i jedno uczucie.

Ja wybrałam na początek Lwa Staszka, ponieważ dotyczy złości/gniewu, a to akurat u nas temat baaardzo aktualny.
Historia Staszka pokazuje, że można się złościć, każdy czasem jest wkurzony. Ważne by nikogo w tej złości nie krzywdzić.
Poza tym uczy prostych technik relaksacyjnych. Brzy mi to abstrakcyjnie w kontekście książeczki dla dzieci:) ale podane jest bardzo naturalnie i prosto.

Chodzi najzwyczajniej w świecie o oddychanie i uważne obserwowanie siebie i otoczenia. Czyli coś czego dorośli uczą się na nieprzyzwoicie drogich kursach radzenia sobie ze stresem:)

Historia jest dość długa. Tzn długa jak na poziom skupienia uwagi mojego 3latka. Dlatego też obecnie bardziej oglądamy obrazki (pięknie ilustrowana książka) i wspólnie opowiadamy historię Staszka. Na dokładne czytanie przyjdzie czas:)

Na razie jestem szalenie wdzięczna, że ktoś ubrał w bajkę konkretną instrukcję jak sobie radzić ze złością. Moim zdniem to fantastyczna alternatywa dla niewiele wnoszących nakazów/zakazów: nie złość się/ przestań krzyczeć/nie wolno bić innych/przestań niszczyć zabawki itp itd.

Poza tym uczy prostych...

• Psychologia
  • Maluchów