Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Zakamarki
Livet enligt Dunne
Marta Dybula
Róża_Bzowa

Są wakacje – pierwsze wakacje Duni i jak dotąd najlepsze! Dunia spędza je na wyspie ze swoją przyjaciółką Fridą. Żadne miejsce na świecie nie może się równać z wyspą Fridy! Dunia codziennie wieczorem rozmawia z tatą przez telefon. Pewnego dnia tata bez zapowiedzi pojawia się na wyspie i przywozi niespodziankę. Tylko czy Dunia się z niej ucieszy? Książki o Duni to historie o uczuciach i...

Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku, opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.

źródło opisu: http://www.zakamarki.pl/index.php/zycie-wedlug-dun...(?)

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/index.php/zycie-wedlug-dun...»

Annia | 2016-03-10
Przeczytana: 21 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przezabawna króciutko napisana książeczka praktycznie ku wielkiej radości przeczytana samodzielnie w ciągu weekendu Polecam ;)

Inga | 2017-08-16
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 16 sierpnia 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tą książkę moja córka przeczytała mi na głos. Może więc sama radość z tego wydarzenia zawyża moją ocenę. Pierwsze trzy tomy też słyszałam, ale nie w całości.

Co mnie w niej urzekło? Próba opisania trudnych emocji z perspektywy dziecka. Beztroska swoboda. Melodia języka. Ilustracje.

Co mnie irytuje? Dotyczy to nie tylko tej książki, ale ogólnie większości książek (polskich a szczególnie skandynawskich)dla dzieci. Dlaczego w całej historii nie ma żadnej całej pozytywnej rodziny? Same patchworki. W końcu literatura ma być zwierciadłem życia. Może by tak jeden czy dwa pozytywne obrazy rodziny nierozbitej?

kultur-alnie | 2015-09-22
Przeczytana: 21 września 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tym razem więcej negatywnych emocji, ale pięknie opowiedzianych i zilustrowanych. Zawsze z wielką przyjemnością sięgam po "Dunię".

MartaZ | 2017-10-10
Przeczytana: 2016 rok

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Życie Duni nareszcie wraca do równowagi - tata zdrowieje po ciężkim wypadku, a ona spędza niezwykłe wakacje z ukochaną przyjaciółką na wyspie. Wydaje się, że wszystko będzie tak jak dawniej.
Dunia trochę tęskni za tatą i - jak na zawołanie - pewnego dnia tata zjawia się na wyspie. Lecz nie sam...

Dunia musi zmierzyć się z nieznanym jej do tej pory uczuciem - zazdrością. Ma poczucie, że przestała być w centrum ojcowskiego świata, przestała być dla taty "wszystkim". Czuje złość, smutek i ma poczucie straty.

Świetna książka otwierająca przestrzeń do rozmowy z dzieckiem o uczuciu zazdrości. Niekoniecznie musi przecież dotyczyć nowego partnera rodzica, ale równie dobrze może stać się pretekstem do rozmowy o uczuciach związanych z pojawieniem się młodszego rodzeństwa, czy innej poważnej zmianie, którą dziecko czuje się zagrożone.

Agnieszka | 2017-05-20
Przeczytana: 15 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czwarta i zarazem ostatnia część z serii o Dunii.
Tym razem Dunia jest na wakacjach i to gdzie na wyspie! Najlepsze jest jednak to, że pojechała tam razem z Fridą. To może oznaczać tylko jedno, że wakacje są nadzwyczaj udane. Dunia cieszyła się każdym dniem; kąpała się, łowiła ryby, budowała szałasy, podglądała dzikie zwierzęta.
Nawet tęsknota za tatą, jakby gdzieś się schowała. Zresztą tata codziennie wieczorem dzwonił.

Ale pewnego dnia nie zadzwonił, co Dunię zaniepokoiło. Podzieliła się swoim zmartwieniem z rodziną Fridy. Uspokoiwszy się argumentacją przyjaciół zaczęły z Fridą tworzyć książkę piekarską.
Dunia z Fridą zostały też kobietami interesu, codziennie o dziewiątej rano sprzedawały kawę i przekąski pasażerom statku turystycznego przybijającego do brzegu wyspy. Interes kwitł z czego obie były bardzo zadowolone, bo zbierały na podróż do Islandii, aby tam pojeździć na konikach islandzkich.
Oprócz drobnych obowiązków dziewczynki żyły beztrosko, aż pewnego dnia na wyspę...

| 2015-08-15

Praca dzieci. Kąpiele dwóch dziewczynek w morzu bez nadzoru, w dodatku nago. Odprawianie obrzędów magicznych przy świetle Księżyca. Ojciec, który przysięga, że niczego w życiu nie zrobi bez zgody córki. Cel nadrzędny - sprawić by Dunia była szczęśliwa.. jeśli idzie to w parze z nieszczęściem kogoś innego, trudno. Pierwsze trzy tomy były wspaniałe jednak ten jest dla mnie nie do strawienia.

julla | 2019-01-01
Na półkach: Z dziećmi, Przeczytane