Złocista droga

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
The Golden Road
literatura piękna
lacerta

Kolejna ciepła książka znanej i lubianej autorki, w której poznajemy dalsze losy bohaterów "Historynki".
Sara Stanley powraca do domu i żeby ubarwić przyjaciołom nadchodzące zimowe dni, wpada na pomysł założenia lokalnego pisemka. Nowe dzieło Sary błyskawicznie zdobywa uznanie znajomych i sąsiadów, wzbudzając śmiech, łzy i prowokując mnóstwo zabawnych zdarzeń.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

Ewelina_Szłapa | 2019-08-09

Poczciwa opowieść o dalszych losach Historynki i jej kuzynów. Ciekawa, wciągająca pozycja; do tego stopnia, że do jej przeczytania zachęcił mnie kanadyjski serial telewizyjny.

Judith | 2018-08-01
Przeczytana: 30 lipca 2018

Historynka oraz Jasper Dale to zdecydowanie moje dwie ulubione postacie z tej dylogii L. M. Montgomery.
To jedna z książek mojego dzieciństwa, do której ostatnio wróciłam. Pamiętam, że przeczytałam ją zapewne później niż cykl o Anii Shirley, ale obie serie podobały mi się tak samo. Teraz trochę większą nostalgię zaczęłam żywić do "Historynki" i "Złocistej drogi" - o ile z cyklu o Ani najbardziej lubię początkowe części, ponieważ najbardziej Ania była mi bliska jako dziecko, a potem zaczynały mnie fascynować inne dziecięce postaci z tamtej serii... Tu, w "Złocistej drodze" historia zostaje przerwana, nie znamy dalszych losów dorastającej Sary/Historynki i jej dorosłego życia. Pewne przesłanki mamy w książce, jednak dotyczą one wspomnień narratora związanych z dalszymi latami, ale one nie są opisane w książce.
To, co lubię w tej powieści to wspomniana przeze mnie para bohaterów. Historynka jest wyjątkową osobą, ma dar do opowiadania fascynujących historii i wielką wyobraźnię - to ją...

Cała opinia do przeczytania tutaj: http://kaginbooks.blogspot.com/2017/10/152-historynka-zocista-droga-lucy-maud.html

Lucy Maud Montgomery to wszem i wobec znana pisarka. Nie trzeba jej przedstawiać nikomu - niemalże dosłownie matka najsłynniejszej rudowłosej sierotki świata, która doczekała się całej serii książek opisujących jej losy, wraca z kolejną opowieścią osadzoną na Wyspie Księcia Edwarda. Pełna ciepła i dziecięcej radości książka poświęcona jest losom Sary Stanley, tytułowej Historynki oraz jej przyjaciół, w tym braci Beva i Feliksa, którzy przybywają do miasteczka Carlise, by spędzić tam lato...
[...]

[...]

Komediantka | 2016-12-27
Przeczytana: 26 grudnia 2016

Lektura idealna na okres przedświąteczny. Tyle w niej ciepła i miłości, że tylko czytać.

czerwona | 2016-12-06
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

ach, ta Montgomery.

Paulaczyta | 2016-11-14
Przeczytana: październik 2016

Prawie dwadziescia lat pozniej i nie zawiodlam sie... Dalej czuje wspanialy klimat L. M. Montgomery. Cudowne opisy, swojsko i sielsko. Ciekawe postaci i cieply klimat. I z humorem jak zawsze. Potrzebuje wiecej ksiazek Lucy :-).
Na oderwanie sie od codziennosci jak najbardziej.

Emsi | 2016-07-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 07 lipca 2016

Jestem oczarowana, zapłakana i niemal sparaliżowana z wrażenia.

To piękna, mądra opowieść, której na pewno przez długi czas nie zapomnę, a metafora złocistej drogi jest magiczna.

Ja swoją złocistą drogą również kroczyłam z grupą oddanych przyjaciół z najmłodszych lat i wędrowaliśmy nią po wspaniałej polskiej wsi. Podczas czytania przypomniały mi się wszystkie zapachy moich wiejskich wakacji, wszystkie przygody... I ja też znałam kiedyś czarownicę!

Cudownie jest to sobie przypomnieć :).

| 2016-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2016

Uwielbiam książki Lucy Maud Montgomery. Autorka ta miała niepowtarzalny styl pisania, tworzyła opisy przyrody, które teraz czytam chętnie, łapczywie i bez znużenia, a przecież wielu innych dobrych pisarzy odstrasza nudnymi opisami. Montgomery była niezwykle wrażliwą osobą i daje się to odczuć w jej twórczości.

"Złocista droga", która jest kontynuacją "Historynki" zostanie w mojej pamięci na zawsze. Nie da się zapomnieć łez, które wylałam nad obiema książkami, chwil kiedy się śmiałam, a przede wszystkim przemyśleń jakie mi towarzyszyły. Montgomery pięknie pokazała jak dorasta główna bohaterka, czyli Historynka. Poznajemy ją jako oryginalnie utalentowaną czternastolatkę, która miewa szalone pomysły. A żegnamy jako piętnastoletnią panienkę, która czuję się jak dorosła, młoda dama. Cały ten proces schodzenia dziecka z tytułowej złocistej drogi jest naprawdę urzekający i wzruszający, człowiekowi przypomina się własny dzieciństwo. Żal chwyta za gardło, gdy się sobie przypomni jak...

książek: 1937
agata65 | 2016-03-18

kocham te serię <3
jestem fanką Pani Montgomery
sprawiła ,że uwielbiam "składać wizyty " na czarującej wyspie Księcia Edwarda <3