Jeleniogórskie ciekawostki

Okładka książki Jeleniogórskie ciekawostki David Zeller
Okładka książki Jeleniogórskie ciekawostki
David Zeller Wydawnictwo: Ad Rem, Muzeum Karkonoskie, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej "Książnica Karkonoska" Seria: Kroniki jeleniogórskie historia
historia
Kroniki jeleniogórskie
Hirschberger Merckwürdigkeiten
2008-01-01
2008-01-01
Tomasz Pryll
historia Dolny Śląsk

Kroniki jeleniogórskie zaskakują szczegółowymi danymi. Znajdziemy w nich nazwiska nie tylko możnych i dzierżących władzę osób, ale także zwykłych ludzi, np. Gottfrieda Glageya (właściciela bielarni),w którego dom 14 lipca 1704 roku o godzinie 4 uderzył piorun i poraził małżonkę panią Reginę z domu Baumgart.
Zaś "8 lipca 1691 r. kwarta żyta kosztowała 2 floreny, 14 lipca - 2 talary, a gorszego zboża 2 floreny; bułka za 1 grosza srebrnego ważyła 22 łuty."[str. 119] Tym samym kronika doskonale spełnia swą rolę zapisu życia w mieście, a jej lektura pozwala utworzyć sobie w wyobraźni obraz dnia powszedniego w Jeleniej Górze w XVIII wieku.

Tłumaczenie drukowanej części pracy Davida Zellera, wydane została po polsku w roku 2008, kiedy to Jelenia Góra obchodziła 900-lecie legendarnego założenia miasta i 720-lecie pierwszej wzmianki o podniesieniu jej do rangi miasta. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze podjęło się przetłumaczenia, opracowania i wydania drukiem wszystkich kronik jeleniogórskich, aby uczcić owe rocznice.
Prace nad tłumaczeniem pełnego oryginału Hirschberger Merckwürdigkeiten Davida Zellera trwają.
"Wydanie polskiego tłumaczenia dzieła Davida Zellera zamyka serię wydawniczą czterech drukowanych kronik Jeleniej Góry. (...) Kronika Davida Zellera wydana drukiem w 1720 r. przez jeleniogórskiego drukarza Dietricha Krahna stanowi zbiór wypisów dotyczących miasta z książek, dokumentów a nawet inskrypcji nagrobnych. Jest to zaledwie fragment dwunastotomowego rękopisu przechowywanego w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu."[strona 5]

Zaś "8 lipca 1691 r. kwarta żyta kosztowała 2 floreny, 14 lipca -...

• Historia (Dolnego) Śląska
  • PL - trip - Dolny Śląsk
  • Plastyka, przestrzeń & dyzajn
  • Jest w bibliotece
  • historia
  • Ad Rem Wydawnictwo

Dodaj cytat z książki Jeleniogórskie ciekawostki