Najnowsze artykuły
Artykuły
Ciekawostki o literackim Noblu: kilka faktów, o których (być może) nie słyszeliścieAnna Sierant1Artykuły
17. urodziny TaniaKsiazka.pl. Księgarnia ma urodziny, ty dostajesz prezentyLubimyCzytać1Artykuły
Historia lubi się powtarzać — rozmawiamy z Robertem HarrisemBartek Czartoryski1Artykuły
Noc Księgarń już 13 października! Sprawdź, jakie atrakcje czekają na czytelnikówLubimyCzytać1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
David Zeller

1
7,0/10
Pisze książki: historia
Urodzony: 31.05.1676Zmarły: 19.09.1738
David Zeller urodził się 31 maja 1676 r. w miejscowości Ober-Oderwitz koło Żytawy (Zittau) na Łużycach, jako syn miejscowego kupca. Pierwsze nauki pobierał w domu, a następnie uczęszczał do gimnazjum w Zittau. W latach 1697-1699 studiował w Uniwersytetach w Halle i w Lipsku, uzyskując tytuł magistra. Dnia 25 stycznia 1710 r. został nauczycielem w nowopowstałej szkole ewangelickiej (łacińskiej) w Jeleniej Górze. W tymże roku (19 października) ożenił się z Sophią Marią Neunhertz, córką miejscowego pastora, z którą miał siedmioro dzieci. Początkowo mieszkał w bielarni należącej do Glafeyów, w budynku której w latach 1927-2005 mieściła się siedziba Oddziału Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze – ul. Podwale 27. Zeller zmarł w Jeleniej Górze 19 września 1738 r. i pochowany został na miejscowym cmentarzu ewangelickim przy kościele św. Krzyża.
7,0/10średnia ocena książek autora
1 przeczytało książki autora
3 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
Najnowsze opinie o książkach autora
Jeleniogórskie ciekawostki David Zeller 
7,0

Kroniki jeleniogórskie zaskakują szczegółowymi danymi. Znajdziemy w nich nazwiska nie tylko możnych i dzierżących władzę osób, ale także zwykłych ludzi, np. Gottfrieda Glageya (właściciela bielarni),w którego dom 14 lipca 1704 roku o godzinie 4 uderzył piorun i poraził małżonkę panią Reginę z domu Baumgart.
Zaś "8 lipca 1691 r. kwarta żyta kosztowała 2 floreny, 14 lipca - 2 talary, a gorszego zboża 2 floreny; bułka za 1 grosza srebrnego ważyła 22 łuty."[str. 119] Tym samym kronika doskonale spełnia swą rolę zapisu życia w mieście, a jej lektura pozwala utworzyć sobie w wyobraźni obraz dnia powszedniego w Jeleniej Górze w XVIII wieku.
Tłumaczenie drukowanej części pracy Davida Zellera, wydane została po polsku w roku 2008, kiedy to Jelenia Góra obchodziła 900-lecie legendarnego założenia miasta i 720-lecie pierwszej wzmianki o podniesieniu jej do rangi miasta. Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze podjęło się przetłumaczenia, opracowania i wydania drukiem wszystkich kronik jeleniogórskich, aby uczcić owe rocznice.
Prace nad tłumaczeniem pełnego oryginału Hirschberger Merckwürdigkeiten Davida Zellera trwają.
"Wydanie polskiego tłumaczenia dzieła Davida Zellera zamyka serię wydawniczą czterech drukowanych kronik Jeleniej Góry. (...) Kronika Davida Zellera wydana drukiem w 1720 r. przez jeleniogórskiego drukarza Dietricha Krahna stanowi zbiór wypisów dotyczących miasta z książek, dokumentów a nawet inskrypcji nagrobnych. Jest to zaledwie fragment dwunastotomowego rękopisu przechowywanego w jeleniogórskim oddziale Archiwum Państwowego we Wrocławiu."[strona 5]