amrr

Problemy i przemiany na wsi polskiej końca lat czterdziestych. Akcja powieści umiejscowiona jest we wsi - Taplary - w dorzeczu Narwi, na białostocczyźnie. Do owej wsi przyjeżdża nauczycielka z miasta, a wraz z jej przybyciem zakłócony zostaje dawny porządek.

źródło opisu: Antykwariat http://literacki24.pl/-/

źródło okładki: Antykwariat http://literacki24.pl/-/

Estera | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 sierpnia 2018

Moja ulubiona książka. Wracałam do niej wielokrotnie i na pewno jeszcze nie raz ją przeczytam. Jest świetnie napisana, akcja nie porywa a mimo to ciężko się oderwać. Bohaterowie są pełnokrwiści, stworzeni z drobiazgowością, to ludzie prości i dumni zarazem. Obraz odciętej od cywilizacji wsi jest bardzo szczegółowy i przekonujący, przyprawiony odrobiną groteski. Realizmu dodaje barwna i pełna humoru narracja Kaziuka. Konopielka jest niezwykle zabawna, nie brak w niej jednak innych emocji. Czytając świetnie się bawimy, po przeczytaniu pojawiają się refleksje o tym co nieuchronne, o tym jak bardzo boimy się zmian. Dla mnie twórczość Redlińskiego jest tym, czym nigdy nie będą książki Coelho. Problemy poruszane w Konopielce są uniwersalne, ponadczasowe i zawsze aktualne. Serdecznie polecam

eduko7 | 2018-11-09
Przeczytana: 06 kwietnia 2012

Moim zdaniem "Konopielka" to nie tylko najlepsza powieść Edwarda Redlińskiego, ale też powieść o ponadczasowych walorach. Z pozoru pozkazuje czas miniony, chciałoby się rzec - zapomniany. A jednak tak nie jest, ponieważ problemy, postawy w niej przedstawione wydają się wciąż aktualne. Postaci, ich decyzje i zachowania budzą u czytelnika różne emocje, zachęcają do stawiania pytań o sens istnienia, konfrontowania, namysłu.
Trudno pozostać obojętnym wobec tego tekstu i jego filmowej adaptacji.

Wojciech Gołębiewski | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018

WIELKI, NIEDOCENIONY. I dlatego o „Konopielce” bedzie mało, a więcej o nieuznanym „wieszczu”. Bo dlaczego „Trans-Atlantyk” cacy, a „Konopielka”, „Krwotok”, „Transformejszen..” czy „Szczuropolacy” be, wzgardzone? Pomijam ocenę, (bo nawet „Trans-Atlantyk” ma kompromitujące uczestników LC - 6,64) porównajmy zaś ilość czytelników (wg podanych tytułów): 9088, 3032, 178, 110, 292. A w dodatku, do tych ponad 3 tysięcy „Konopielki” przyczynił się w dużej mierze film z Majchrzakiem!!
Drodzy Znajomi i Nieznajoimi! Przestańcie się snobować i ulegać modom! Redliński jest NAPRAWDĘ ŚWIETNY!! Jego książki to Teatr Absurdu i Mistrzostwo Groteski!
Na LC o tej książce „Krzysztof Mroczko”:
„Jedna z niewielu książek, o których bez wahania można powiedzieć "arcydzieło". Najważniejsze w niej jest w ukryte, zapisane w drugiej warstwie czytelniczego odczytania. Humor - na przykład scena podglądania...

Edyta | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Książka wartościowa przede wszystkim ze względu na utrwalone w niej tradycje i wierzenia ludowe. Wielu zarzucało Redlińskiemu parodiowanie tej kwestii, ale ja uważam, że bez względu na intencje autorowi udało się pokazać w sposób dosadny i dosłowny jak to bywało kiedyś na wsi, a myślę, że zrobił to rzetelnie, gdyż wiele elementów pokrywało się ze wspomnieniami mojej babci i wywoływały sentyment (do dziś pamiętam podróż z dzieciństwa w jej rodzinne strony i nocleg w chacie pod strzechą). Cała lektura napisana jest gwarą, co stanowi jej dodatkowy atut. Szukałam w niej pozycji, która mnie rozbawi i odstresuje po przeczytaniu ciężkich, tematycznych książek, ale zamiast tego nasunęła liczne refleksje, a nawet w pewnych momentach zasmucała.
Polecam, na pewno przeczytanie tej książki będzie przygodą.

teri | 2013-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2013

"Konopielke" chyba wszyscy znaja.Jezeli nie ksiazke,to film.Ja ksiazke przeczytalam bardzo dawno temu.Film,z niezapomniana rola Krzysztofa Majchrzaka,widzialam w latach 80-tych.Tym bardziej z checia wrocilam do ksiazki.Nowy poczatek "zagraza" tradycyjnej kulturze wsi.Duza dawka humoru,zapewnia swietna zabawe.Ksiazka naprawde ma swoj wdziek.Polecam.Il villaggio e la tradizione,molto divertente....

Witold Lisek | 2010-10-11
Przeczytana: 11 października 2010

m_ght97 | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Autor książki zaskakuje posługując się niepowtarzalnym językiem. Daleko posunięta stylizacja zawiekawia w chwili rozpoczęcia czytania tudzież zdaje się czymś, co nieco denerwuje, aczkolwiek po czasie staje się znakomitym 'diamentem' w formie utworu. Mistrzowsko opisana historia przywołuje pewien obraz. Myślałem, że nie pamiętam ekranizacji powieści, lecz po czasie, w charakterystycznych momentach dzieła zostają przywołane przez moją wyobraźnię sceny, które były umieszczone w produkcji Studia Filmowego PERSPEKTYWA. Poniekąd przypomniane fragmenty filmu utrudniały lekturę, narzucały utrwalone wcześniej wyobrażenie danych wydarzeń świata przedstawionego. Niestety, gdybym nie oglądał nigdy tej adaptacji, przeczytanie pozycji byłoby ciekawsze. Ale nic nie ujmuje jej wybitności.

Przede wszystkim ogromna dawka humoru okraszona opisem polskiej wsi.
Żeby było jeszcze śmieszniej, wieś ta choć mamy połowę XX wieku jest kompletnie zamknięta na wpływ nowych technologii.
Ludzie żyją tu w zgodzie z naturą, nie mają w swych domach elektryczności, bieżącej wody, środków farmakologicznych, nie umieją czytać ani pisać a dzieci nie chodzą do szkoły bo szkoły tam nie istnieją.
I wtedy władze postanawiają tą szkołe otworzyć a w Taplarach pojawia się nauczycielka...
Piękna i delikatna dziewczyna staje się obiektem fascynacji erotycznych Kaziuka- narratora powieści i głównego bohatera.
To właśnie on jest najzagorzalszym przeciwnikiem zmian urbanizacyjnych jednakże po bliższym poznaniu dziewczyny i rozmowach z nią zmienia swój dotychczasowy pogląd.

takisobiejac | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Absolutnie jedna z moich ulubionych książek autorstwa rodzimego pisarza.
Czyta się jednym tchem, trudno jest się oderwać.
Może moim błędem było to, że najpierw obejrzałem film, bo czytając książkę miałem przed oczyma K. Majchrzaka (choć trzeba mu oddać, że zagrał świetnie).
Niestety inne książki Redlińskiego nawet nie zbliżają się poziomem do "Konopielki", rzecz jasna wg mnie.

wabag | 2016-04-23
Na półkach: Przeczytane, Beletrystyka
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Film czy książka, książka czy film. Zwykle jest tak, że film powstaje na podstawie książki i poprzez częstą emisję w telewizji zapada w pamięć na dłużej niż książka. „Konopielka” wyreżyserowana przez Witolda Leszczyńskiego to kino kameralne, nastrojowe, ale poprzez swój niepowtarzalny klimat kino wybitne, film do którego zawsze chętnie się wraca. Choćby z uwagi na wielkie kreacje Krzysztofa Majchrzaka i Anny Seniuk. Powieść „Konopielka” autorstwa Edwarda Redlińskiego, na podstawie której powstał film, dorównuje filmowi pod względem wrażeń, a może nawet go przewyższa. Bo doprawdy trudno znaleźć dobry film na podstawie słabej książki, ale też o wiele łatwiej na podstawie dobrej książki nakręcić słaby film. W „Konopielce” na szczęście i film i książka idą w parze.

Co takiego jest zatem w „Konopielce”, że przyciąga uwagę i wciąż rozbudza nowe przemyślenia. Z pozoru świat, którego już nie ma. Zapomniana wieś, analfabetyzm, gusła, wierzenia, nawet mowa, której już nie ma. Jednak to...