Konopielka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Inne wydania

Konopielka to znakomita komedia obyczajowa – mistrzowski zapis konfrontacji mentalności polskiej wsi z cywilizacją miasta. To najbardziej znana powieść Edwarda Redlińskiego i jedna z bardziej zabawnych lektur szkolnych, która została zekranizowana w przez Witolda Leszczyńskiego (w 1981 roku) z wybitną rolą Krzysztofa Majchrzaka. Mieszkańcy Taplar od pokoleń żyją spokojnie i po bożemu, w...

Mieszkańcy Taplar od pokoleń żyją spokojnie i po bożemu, w ciemnocie, brudzie i zabobonie. Wielki świat z jego diabelskimi wynalazkami, jak radio czy widelec, szczęśliwie omija ich wioskę. Niestety, pewnego dnia władze powiatu postanawiają przeprowadzić elektryfikację i otworzyć we wsi szkołę. Do Taplar przyjeżdża nauczycielka, która – choć jest delikatną miastową panienką – zupełnie burzy dotychczasowy porządek.

źródło opisu: www.proszynski.pl/

źródło okładki: www.proszynski.pl/

Edyta | 2014-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2014

Książka wartościowa przede wszystkim ze względu na utrwalone w niej tradycje i wierzenia ludowe. Wielu zarzucało Redlińskiemu parodiowanie tej kwestii, ale ja uważam, że bez względu na intencje autorowi udało się pokazać w sposób dosadny i dosłowny jak to bywało kiedyś na wsi, a myślę, że zrobił to rzetelnie, gdyż wiele elementów pokrywało się ze wspomnieniami mojej babci i wywoływały sentyment (do dziś pamiętam podróż z dzieciństwa w jej rodzinne strony i nocleg w chacie pod strzechą). Cała lektura napisana jest gwarą, co stanowi jej dodatkowy atut. Szukałam w niej pozycji, która mnie rozbawi i odstresuje po przeczytaniu ciężkich, tematycznych książek, ale zamiast tego nasunęła liczne refleksje, a nawet w pewnych momentach zasmucała.
Polecam, na pewno przeczytanie tej książki będzie przygodą.

teri | 2013-01-21
Na półkach: 2013, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 20 stycznia 2013

"Konopielke" chyba wszyscy znaja.Jezeli nie ksiazke,to film.Ja ksiazke przeczytalam bardzo dawno temu.Film,z niezapomniana rola Krzysztofa Majchrzaka,widzialam w latach 80-tych.Tym bardziej z checia wrocilam do ksiazki.Nowy poczatek "zagraza" tradycyjnej kulturze wsi.Duza dawka humoru,zapewnia swietna zabawe.Ksiazka naprawde ma swoj wdziek.Polecam.Il villaggio e la tradizione,molto divertente....

m_ght97 | 2014-03-12
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 marca 2014

Autor książki zaskakuje posługując się niepowtarzalnym językiem. Daleko posunięta stylizacja zawiekawia w chwili rozpoczęcia czytania tudzież zdaje się czymś, co nieco denerwuje, aczkolwiek po czasie staje się znakomitym 'diamentem' w formie utworu. Mistrzowsko opisana historia przywołuje pewien obraz. Myślałem, że nie pamiętam ekranizacji powieści, lecz po czasie, w charakterystycznych momentach dzieła zostają przywołane przez moją wyobraźnię sceny, które były umieszczone w produkcji Studia Filmowego PERSPEKTYWA. Poniekąd przypomniane fragmenty filmu utrudniały lekturę, narzucały utrwalone wcześniej wyobrażenie danych wydarzeń świata przedstawionego. Niestety, gdybym nie oglądał nigdy tej adaptacji, przeczytanie pozycji byłoby ciekawsze. Ale nic nie ujmuje jej wybitności.

Przede wszystkim ogromna dawka humoru okraszona opisem polskiej wsi.
Żeby było jeszcze śmieszniej, wieś ta choć mamy połowę XX wieku jest kompletnie zamknięta na wpływ nowych technologii.
Ludzie żyją tu w zgodzie z naturą, nie mają w swych domach elektryczności, bieżącej wody, środków farmakologicznych, nie umieją czytać ani pisać a dzieci nie chodzą do szkoły bo szkoły tam nie istnieją.
I wtedy władze postanawiają tą szkołe otworzyć a w Taplarach pojawia się nauczycielka...
Piękna i delikatna dziewczyna staje się obiektem fascynacji erotycznych Kaziuka- narratora powieści i głównego bohatera.
To właśnie on jest najzagorzalszym przeciwnikiem zmian urbanizacyjnych jednakże po bliższym poznaniu dziewczyny i rozmowach z nią zmienia swój dotychczasowy pogląd.

takisobiejac | 2011-02-25
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Absolutnie jedna z moich ulubionych książek autorstwa rodzimego pisarza.
Czyta się jednym tchem, trudno jest się oderwać.
Może moim błędem było to, że najpierw obejrzałem film, bo czytając książkę miałem przed oczyma K. Majchrzaka (choć trzeba mu oddać, że zagrał świetnie).
Niestety inne książki Redlińskiego nawet nie zbliżają się poziomem do "Konopielki", rzecz jasna wg mnie.

wabag | 2016-04-23
Na półkach: Beletrystyka, Przeczytane
Przeczytana: 13 kwietnia 2016

Film czy książka, książka czy film. Zwykle jest tak, że film powstaje na podstawie książki i poprzez częstą emisję w telewizji zapada w pamięć na dłużej niż książka. „Konopielka” wyreżyserowana przez Witolda Leszczyńskiego to kino kameralne, nastrojowe, ale poprzez swój niepowtarzalny klimat kino wybitne, film do którego zawsze chętnie się wraca. Choćby z uwagi na wielkie kreacje Krzysztofa Majchrzaka i Anny Seniuk. Powieść „Konopielka” autorstwa Edwarda Redlińskiego, na podstawie której powstał film, dorównuje filmowi pod względem wrażeń, a może nawet go przewyższa. Bo doprawdy trudno znaleźć dobry film na podstawie słabej książki, ale też o wiele łatwiej na podstawie dobrej książki nakręcić słaby film. W „Konopielce” na szczęście i film i książka idą w parze.

Co takiego jest zatem w „Konopielce”, że przyciąga uwagę i wciąż rozbudza nowe przemyślenia. Z pozoru świat, którego już nie ma. Zapomniana wieś, analfabetyzm, gusła, wierzenia, nawet mowa, której już nie ma. Jednak to...

Witold Lisek | 2010-10-11
Przeczytana: 11 października 2010

Majka | 2015-10-24
Przeczytana: 2001 rok

Ulubiona moja.
Choć nie zawsze łatwa i lekka.
Owszem czyta się łatwo, nie zahacza przy tym o żadnego rodzaju supły.
Jednak czasy i ludzie są tak realni, że czuję się wrzucona pośród nich i oglądam ich świat (czasem wstrzymując oddech żeby mnie nie zauważyli).
Przeżywałam tę książkę, śmiałam się, uśmiechałam, wstydziłam, wkurzałam, martwiłam i płakałam jakby bardziej naprawdę niż przy innych. Czasem czułam jak grzęznę w tamtych dusznych rzeczywistościach.
Zdecydowanie uwielbiam inteligencję często "prostych" ludzi, odpowiada mi ich poczucie humoru, wrażliwość.
Czuję, że mogę już sięgnąć ponownie po Konopielkę.

Krzysztof Mroczko | 2014-08-30

Jedna z niewielu książek, o których bez wahania można powiedzieć "arcydzieło". Najważniejsze w niej jest w ukryte, zapisane w drugiej warstwie czytelniczego odczytania. Humor - na przykład scena podglądania "uczycielki" - jest tylko maską, za którą skrywa się nadzwyczaj celna obserwacja rewolucji kulturowej, jaka miała miejsce w Polsce po 45 roku. Dotąd zresztą niewiele takich książek, które opisywałyby, co z nami się dzieje w warstwie kulturowej.

Alicja | 2015-06-19

"(... ) A bober? Toż to rybak! Łapał ryby, a szedł Pan Bóg za dziada przebrany, prosi: daj rybe mnie biednemu. A rybak klepnoł sie po dópie: o tu dla ciebie ryba, darmozjadu, mówi i pierdnoł. I od razu jemu rybięcy ogon wyrasta i sierść, i odtąd bobry w wodzie kisno i popierdujo z zimna"

("Konopielki" nie znającym spieszę wyjaśnić, że zachowałam oryginalną pisownię, która jest cechą charakterystyczną tej pozycji. )

Przezabawna powiesć z "nurtu chłopskiego". Powojenna wieś polska w pełnej krasie. Życie saute. Proste ale zdumiewająco podporządkowane przesądom. Cudowny klimat. Mój klimat :)
Stała na półce całe lata, aż w końcu przyszła jej pora. Zdecydowanie warta poświęconego jej czasu. Bardzo przyjemne zaskoczenie.
8/10

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie

The London Book Fair to najpoważniejsza po targach frankfurckich impreza branżowa na świecie i ważne miejsce sprzedaży praw autorskich. W tym roku weźmie w niej udział ponad półtora tysiąca wystawców z ponad stu krajów, wśród nich: wydawcy, agenci literaccy, księgarze, bibliotekarze.