Odlotowy ogród

Znak Literanova
2015-04-08
2015-04-08
ogród rośliny taras balkon

Książka przeznaczona dla początkujących i to bez wątpienia. Zbiór podstawowych informacji połączonych z komentarzami samego autora. Książka napisana prostym językiem, dosyć dobrze się czyta. Jednakże spodziewałam się czegoś więcej. Plus za sam wygląd książki. Na każdej stronie znajdują się zdjęcia, bardzo dobrej jakości, dobrze dobrane, ilustrujące to o czym w danej chwili pisze autor.
Podsumowując, jest to kompendium bardzo podstawowej wiedzy, przedstawionej w sposób czytelny i przejrzysty.

Szczerze mówiąc nie mam za dużo wspólnego z szeroko pojętym ogrodnictwem. Zdarzyło mi się kiedyś przekopać działkę dla mojej mamy, ale po co to robić? - nigdy się nie zastanawiałem. Wpadła mi jednak w ręce książka Dominika. Przejrzałem parę stron i pomyślałem: fajnie wydana, spróbuję. Przeczytałem i mówiąc szczerze zaciekawiła mnie. Może nie do tego stopnia, że rzuciłem się na szpadel i zacząłem siać, sadzić itp. ale na tyle, że przeczytałem ją całą. Jest to pozycja raczej dla nowicjuszy, (czyt. dla mnie). Dominik w prosty i jasny sposób przedstawia podstawowe zasady planowania i urządzania ogrodów, tarasów i balkonów. Podpowiada które rośliny, gdzie i dlaczego sadzić. Jakie wybrać materiały na ścieżkę, a jakie na taras. I wiele innych rzeczy.
Jeśli miałbym się doczepić, to wielkim minusem jest brak podpisów pod zdjęciami lub chociażby numeracji zdjęć. Autor w tekście odwołuje się do fotografii, a czytelnik musi sam znaleźć, o które zdjęcie może chodzić. Poza tym jest to całkiem przyjemna pozycja, jednak moim zdaniem, przedstawione wiadomości są niewystarczające do samodzielnego zaplanowania perfekcyjnego ogrodu. Powiedziałbym bardziej, że jest to "książkowskaz" - czyli taka książka, która wskazuje kierunek w którym należy dalej szukać.

Ciekawa lektura, którą naprawdę dobrze się czyta. Szczególnie początek wciągnęłam jak dobrą powieść:) Każdy znajdzie coś dla siebie tylko czuję pewien niedosyt odnośnie balkonów i tarasów (ale nie tych przed domem, a tych w blokach).
Ogólnie oceniam książkę autora jako ciekawą i godną uwagi.

Ogólnie oceniam książkę autora jako ciekawą i godną uwagi.

Nie spodziewałam się zbyt wiele po tej propozycji, choć autora książki, jako prowadzącego program uwielbiam.
Myślę, że więcej można skorzystać oglądając jego programy lub najzwyczajniej wyszukując potrzebne informacje w internecie.

"Odlotowy ogród" to pozycja, w której zawarte są rady dla początkujących entuzjastów własnego kawałka zieleni. Autor przedstawia wskazówki, które powinny być zastosowane jeszcze przed kupieniem działki, bo jej odpowiedni wybór jest bardzo ważny - miejsce, ukształtowanie terenu, nasłonecznienie, ogrodzenie itp. Sporo miejsca poświęcone jest roślinom, które dzielą się na byliny, krzewy i drzewa, a te znowu na warunki, w których lubią rosnąć. Jest architektura ogrodowa oraz sprzęt do pracy. Pojawia się sporo miejsca, dotyczącego tarasu - z czego, w którym miejscu i jak go zagospodarować. Na końcu garść porad, jakie prace wykonywać w ciągu poszczególnych miesięcy w roku. I trochę miejsca poświęconego balkonom, na których najbardziej mi zależało.

To pięknie wydana książka, na śliskim papierze, z duża ilością świetnych zdjęć - ogrodów, roślin, i wszystkiego o czym autor wspomina. Wydaje mi się jednak, że jest przeznaczona dla dość wąskiego grona odbiorców. Po lekturze tego tytułu odniosłam wrażenie, że jest to książka przeznaczona dla ludzi z naprawdę dużą ilością gotówki, najlepiej takich, którzy właśnie myślą o przeprowadzce na wieś, aby od podstaw zbudować tam dom i ogród. Nie mogę umniejszyć wiedzy i doświadczenia autora, bo wszystkie rady, jakie zawarł w tej książce są bardzo ciekawe i na pewno warto je wykorzystać, ale... Na okładce widnieje słowo "balkon" jako jedno z miejsc, które można pięknie przystroić zielenią. Tak naprawdę jednak o balkonach autor wspomina niewiele, chwaląc że się zmieniają, stają zielone i barwne. Jest trochę porad dotyczących balkonów, ale raczej tych pojawiających się we współczesnej zabudowie bloków, dużych, z których w razie chęci można stworzyć dodatkowe pomieszczenie. Starsze bloki, z małymi balkonikami, te prl-owskie pozostałości, niestety są przez pana Strzelca pomijane. Dla posiadaczy małych przestrzeni miejskich bardzo przydatna jest jedna strona, na której znajduje się wykaz roślin dobrze sprawujących się w doniczkach i pojemnikach. Trochę szkoda.

Ale ta krytyka nie jest na miejscu. W końcu książka to przecież "Odlotowy ogród", a nie balkon. A o ogrodzie, autor napisał krok po kroku, przedstawiając wszystkie punkty, jakie mogą nam przyjść do głowy przy tworzeniu i opiekowaniu się własnym. Dla właścicieli domów z własnym terenem, te rady mogą być bardzo pomocne. To książka, do której warto wracać kiedy dopiero zaczyna się przygodę z ogrodnictwem. A ja? Może dorobię się kiedyś domu z ogrodem, wtedy na pewno ta książka stanie się moim przewodnikiem po tym zielonym miejscu :)

• 2016
  • Czekające
  • Lit. polska
  • Moje własne
  • Top needsy

Dodaj cytat z książki Odlotowy ogród