Kacica

Okładka książki Kacica
Pavel Kohout Wydawnictwo: Dowody Seria: Stehlík literatura piękna
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Stehlík
Tytuł oryginału:
Katyně
Wydawnictwo:
Dowody
Data wydania:
2015-04-23
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393811281
Tłumacz:
Józef Waczków
Tagi:
literatura czeska Szczygieł kat szkoła katów dowody na istnienie
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
241 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
902
95

Na półkach: , , ,

Choć tytuł w pierwszym momencie może kojarzyć się bardziej z znienawidzonym przez większość ludzi kacem niż żeńską formą słowa kat, książka ta przyciągnęła mnie niesamowitą okładką i faktem, że jest prywatnym wyborem Mariusza Szczygła, znanego dziennikarza i czechofila. Wydanie to jest też na swój sposób ekskluzywne, ma w środku cztery wkładki, które mówią o samym autorze, o treści książki, a także o ulubionych cytatach Kohouta - autora tego wyboru.
Kacica opowiada o nowo powstałej szkole przygotowującej do zawodu kata, w której ma się wykształcić też pierwsza na świecie kobieta tej profesji. Oprócz zapoznania się z tajnikami tego zawodu, rodzajami technik, podejściem do skazanych na śmierć, zostają nam przybliżone losy założycieli szkoły profesora Vlk oraz docenta Šimsy, a także poszczególnych uczniów i postaci pobocznych. Jednak główną bohaterką łączącą wszystkie inne i będącą również postacią tytułową jest piętnastoletnia Lízinka Tachecí. Ta tajemnicza, zamyślona, wiecznie skupiona na grach w głowie z samą sobą, małomówna dziewczyna staje się przyczyną erotycznego zamieszania wśród męskich (i nie tylko) bohaterów powieści. Czytając odnosiłam wrażenie, że ta postać po prostu jest, bezwiednie pojawia się na stronach dzieła Kohouta, by na koniec wypowiedzieć jedyne zdanie w całej książce, które rozbawiło mnie do łez. Bardzo żałuję, że nie mogę go zdradzić, ale nie chcę psuć całej przyjemności, choć nie tylko dla niego warto sięgnąć po tę lekturę.

Kara śmierci sama w sobie jest tematem bardzo chwytliwym, trudnym, kontrowersyjnym. Jeszcze na studiach zdarzyło mi się pisać na ten temat pracę i do dziś mam problem z jednoznacznym ustosunkowaniem się do pytania stosować czy nie? I nie chodzi tutaj tylko o przestrzeganie przykazania Nie zabijaj. W czasie lektury powieści tego czeskiego pisarza jednak się nad tym nie zastanawiałam, bo wykonatorstwo (wykonywanie egzekucji) zostało tutaj przedstawione jak najnormalniejszy zawód świata, a jednocześnie w sposób groteskowy i absurdalny, co raczej osłupiało i bawiło niż zmuszało do konkretnej refleksji. Jeszcze bardziej rozpraszający okazał się wszechobecny na stronach erotyzm. Wręcz tryskało nim z wielu zdań i opisów. Dopóki fascynację Lízinką przeżywał niewiele od niej starszy Ryszard, którego uczucie i tak można nazwać czystym, platonicznym i skupionym bardziej na niej samej niż jej ciele, było to znośne i do przyjęcia. W momencie kiedy zaczęła pociągać i budzić pożądliwość wśród mężczyzn, którzy mogliby zostać jej ojcem, a nawet dziadkiem stało się to trochę bardziej krępujące i trudniejsze do zniesienia. A już opisy dążenia tych starszych panów do tego by ją posiąść przyprawiały mnie o rumieniec zgorszenia, ale może to wynika z mojej pruderii.

Konstrukcja Kacicy nie okazała się dla mnie łatwa do przyjęcia. Każdy podrozdział kończył się zdaniem rozpoczynającym kolejny podrozdział i pomimo tego, że bardzo szybko zauważa się tę prawidłowość nie ułatwiło mi to dalszego czytania. Zdania wielokrotnie złożone, myśli przerywane w najmniej spodziewanym momencie opisami, dopowiedzeniami też sprawiały, że wielokrotnie musiałam się cofać i koncentrować wszystkie swoje siły na rozumieniu tekstu. Ale to jedyne wady tej książki. Chociaż wiem, że nie zrozumiałam i nie wyłapałam całego kontekstu tej powieści, to jestem nią zachwycona. Jest jednocześnie zabawna, szokująca, kontrowersyjna, a przy tym napisana bardzo ładnym, rozbudowanym językiem. A jeśli jest się fanem czeskiego humoru, kina, to naprawdę warto po nią sięgnąć, gdyż jest w niej to, co w czeskiej twórczości najlepsze. Tragizm i rzeczy ważne pod płaszczykiem groteski.

Choć tytuł w pierwszym momencie może kojarzyć się bardziej z znienawidzonym przez większość ludzi kacem niż żeńską formą słowa kat, książka ta przyciągnęła mnie niesamowitą okładką i faktem, że jest prywatnym wyborem Mariusza Szczygła, znanego dziennikarza i czechofila. Wydanie to jest też na swój sposób ekskluzywne, ma w środku cztery wkładki, które mówią o samym autorze,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    520
  • Przeczytane
    322
  • Posiadam
    109
  • Ulubione
    15
  • Literatura czeska
    14
  • Teraz czytam
    14
  • Chcę w prezencie
    7
  • Czechy
    5
  • Literatura piękna
    4
  • 2018
    4

Cytaty

Więcej
Pavel Kohout Kacica Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także