Bezdomne psy

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
fruta28

Powieść "Bezdomne psy" popularnego katolickiego pisarza Gilberta Cesbrona osiągnęła we Francji nakład ćwierć miliona egzemplarzy. Jej głównym tematem jest funkcjonowanie sądów dla nieletnich, których zadaniem jest ochrona młodych w niebezpieczeństwie i decydowanie o ich dalszym losie. Autor pokazuje zróżnicowanie problemów, z jakimi mierzyli się pracownicy i podopieczni tych instytucji w latach 50-tych XX wieku.
Jednym z głównych bohaterów książki jest Alan Robert (11lat), dziecko porzucone, którego przybrani rodzice niedostatecznie kochali. Marek Forgeot (14lat) to z kolei nastolatek z patologicznej rodziny. Ma młodszego braciszka, którego bardzo kocha, ale także ojca pijaka i matkę prostytutkę. Obaj chłopcy trafiają do innowacyjnego ośrodka Terneray, w którym dzieci nie są zamykane za kratami, a brama wejściowa i okna są nieustannie otwarte.
Powstała również ekranizacja powieści.

Zwierzul | 2017-06-12
Przeczytana: 09 czerwca 2017