Zatracenie

Okładka książki Zatracenie
Osamu Dazai Wydawnictwo: Czytelnik literatura piękna
132 str. 2 godz. 12 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
2015-03-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-03-01
Liczba stron:
132
Czas czytania
2 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788307033549
Tłumacz:
Henryk Lipszyc
Tagi:
Japonia literatura japońska
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Łabędzi śpiew Osamu Dazai



383 19 76

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
477 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
554
346

Na półkach:

To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, a było ono szczerze przejmujące, ale też nie do końca zrozumiałe. Czułam, że nie sposób ocenić tej książki, jeśli nie poznam bliżej tego, który ją stworzył. Tak też zrobiłam. I był to strzał w dziesiątkę, bo pozwolił mi zrozumieć niezrozumiałe. Przede wszystkim to, że sam Osamu Dazai był postacią tragiczną.

Narracja pierwszoosobowa, forma dzienników – to tylko uwiarygodniło wszelkie opisywane zdarzenia, a ja się tej wiarygodności bałam. Nie chciałam, żeby to było naprawdę. Bo czy można bez trwogi czytać o takich rzeczach?

„Nie, nie byłem zazdrosny. Nigdy nie miałem szczególnego pragnienia posiadania, a jeśli nawet zdarzało mi się niekiedy żałować utraty czegoś, to nigdy na tyle, by wdawać się z kimś w spór i dochodzić swoich praw. Zdarzyło się nawet jakiś czas później, że patrzyłem w milczeniu, jak gwałcono moją własną żonę”.

To tylko przykład jeden z wielu, a była ich zdecydowanie wystarczająca ilość, by szczerze znienawidzić bohatera. I tu rzecz dziwna, bo zaczęło się nasuwać pytanie: ale po co? Nasz bohater był przecież osobą tak udręczoną przez własne myśli i sposób postrzegania świata, egoistyczną, ale też potępiającą samego siebie, niewrażliwą, zobojętniałą, ale to wszystko było następstwem niewyobrażalnego wręcz braku poczucia własnej wartości, całkowitego zaniku pewności siebie. To był jego sposób na życie, jego strategia obronna – im bardziej sam siebie upodli, tym szybciej utwierdzi otoczenie w przekonaniu, że nic jest nie wart, im mniej będą od niego wymagać, tym większe szanse, że ich nie rozczaruje. Bo nasz bohater panicznie bał się ludzi, ich oczekiwań względem siebie i tego, że im nie sprosta, bał się relacji z ludźmi, wszelkiego kontaktu. Ten właśnie dystans, chłód i obojętność narracji w pełni oddają charakter naszego bohatera, który o rzeczach nawet najbardziej tragicznych opowiada bez emocji, bez zaangażowania. Bo zaangażowanie to pierwszy krok do cierpienia, a jego zdaniem lepiej cierpieć przez siebie samego, przez samoupodlenie aniżeli cierpieć przez innych.

Po zapoznaniu się z biografią Osamu Dazai człowiek patrzy na książkę jeszcze inaczej, bo okazuje się, że wiele wątków autor zaczerpnął z własnego życia – przelotne znajomości z kobietami o przelotnej dlań wartości, wielokrotne próby samobójcze, to wszystko zdarzyło się naprawdę. Z tą tylko różnicą, że w rzeczywistości jedna z nich dla Osamu Dazai okazała się tą ostatnią, skuteczną.

Książkę polecam w zasadzie każdemu. Skoro nawet ja – nienawykła do przemocy i „brudnej strony” tego świata – zaczytywałam się w niej z lubością, myślę, że znajdzie ona uznanie u wielu osób, nie tylko miłośników tego gatunku.

Ulubione cytaty:

„Lata doświadczenia nauczyły mnie jednak, że kiedy kobieta dostaje ataku histerii, najlepiej dać jej coś słodkiego do zjedzenia”

To było moje pierwsze spotkanie z tym autorem, a było ono szczerze przejmujące, ale też nie do końca zrozumiałe. Czułam, że nie sposób ocenić tej książki, jeśli nie poznam bliżej tego, który ją stworzył. Tak też zrobiłam. I był to strzał w dziesiątkę, bo pozwolił mi zrozumieć niezrozumiałe. Przede wszystkim to, że sam Osamu Dazai był postacią tragiczną.

Narracja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    2 298
  • Chcę przeczytać
    2 020
  • Posiadam
    474
  • Ulubione
    117
  • Teraz czytam
    82
  • 2022
    40
  • 2021
    36
  • Japonia
    36
  • Literatura japońska
    34
  • 2023
    32

Cytaty

Więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Osamu Dazai Zatracenie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także