Anoda. Kamień na szańcu

Wydawnictwo: Agora SA
finaju

Jan Rodowicz „Anoda” Był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę z benzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię 1948 r. Dwa tygodnie później już nie żył. Oficjalna wersja mówiła: wyskoczył z okna czwartego piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt z bliskich w to nie uwierzył. Wszyscy słyszeli o ubeckich torturach. Podejrzewano, że...

Jan Rodowicz „Anoda”
Był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę z benzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię 1948 r. Dwa tygodnie później już nie żył. Oficjalna wersja mówiła: wyskoczył z okna czwartego piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt z bliskich w to nie uwierzył. Wszyscy słyszeli o ubeckich torturach. Podejrzewano, że „Anodę” śmiertelnie pobito albo zastrzelono.
Czy dowiemy się kiedykolwiek, jak było naprawdę?

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/anoda.-kamien-na-szancu/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/anoda.-kamien-na-szancu/

Kominek | 2015-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2015

Książka dostępna w 31 edycji konkursu, 'Literackie rozdanie...':

(...) Od dłuższego czasu dostrzegam pewną szczególną alegorię. Umęczony „Rudy” i jego dzielna Matka, która stała się z czasem Matulą Polskich Harcerzy. Określone biblijne skojarzenie wydaje się jakże proste, ale też wyjątkowo wymowne. „Zośka”, „Rudy”, „Alek”, dalej „Anoda” i kilku innych stojących na piedestale. Jeszcze za życia za sprawą Aleksandra Kamińskiego opisywani piękni, bohaterscy, walczący.

„Rudy” stał się symbolem, męczennikiem za sprawę. Słowo „męczennik” może odrobinę jest na wyrost, ale jakże trafnie odnajduje się w tym kontekście. I to jego imiennik, Janek Rodowicz „Anoda” pierwszy rzucał butelki w akcji pod Arsenałem. Akcji, która również stała się symbolem, która odcisnęła swoje piętno na okupacji. „Anoda” po akcji odszedł spod Arsenału swobodnym krokiem, jakby nic się nie stało, jakby przed chwilą nie brał udziału w walce.

A...

Radosław | 2017-09-02

Dosyć ciekawy pamiętnik ale pióro autora bardzo niewyrafinowane i bardzo proste, jak i wartość historyczna mała, jak typowy dziennik gimnazjalny niemalże.

Marshmallow | 2015-11-11
Przeczytana: 04 lipca 2015

Piotr Lipiński stworzył biografię połączoną z reportażem historycznym, dzięki temu fabuła jest ciekawa i wciągająca. Książka składa się z 13 rozdziałów, prologu i epilogu. Kolejne podrozdziały są tworzone na zasadzie krótkie – długie. Sprawia to, że czytelnik nie odczuwa znużenia ani znudzenia. Dynamizuje to treść, dodając napięcia i sprawiając, że odbiorca podąża tropami razem z autorem.

KarolinaM | 2017-07-16
Przeczytana: 2017 rok