Anoda. Kamień na szańcu

Wydawnictwo: Agora SA
finaju

Jan Rodowicz „Anoda” Był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę z benzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię 1948 r. Dwa tygodnie później już nie żył. Oficjalna wersja mówiła: wyskoczył z okna czwartego piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt z bliskich w to nie uwierzył. Wszyscy słyszeli o ubeckich torturach. Podejrzewano, że...

Jan Rodowicz „Anoda”
Był legendą Szarych Szeregów. To on pierwszy rzucił butelkę z benzyną podczas akcji pod Arsenałem. UB przyszło po niego w Wigilię 1948 r. Dwa tygodnie później już nie żył. Oficjalna wersja mówiła: wyskoczył z okna czwartego piętra gmachu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Nikt z bliskich w to nie uwierzył. Wszyscy słyszeli o ubeckich torturach. Podejrzewano, że „Anodę” śmiertelnie pobito albo zastrzelono.
Czy dowiemy się kiedykolwiek, jak było naprawdę?

źródło opisu: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/anoda.-kamien-na-szancu/

źródło okładki: http://wydawnictwoagora.pl/ksiazki/anoda.-kamien-na-szancu/

Nie ma chyba takiej osoby w Polsce, która by nie słyszała o Janie Rodowiczu "Anodzie". Zwłaszcza, że "Kamienie na szaniec" była obowiązkowa lekturą szkolną. Historia jego życia nie ogranicza się tylko do II wojny światowej. Do dzisiaj nie wiadomo jak naprawdę zginął. Jedynie znane jest miejsce jego śmierci - budynek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego przy ulicy Koszykowej w Warszawie. Pewnie nigdy się nie dowiemy co dokładnie się stało 7 stycznia 1949 roku w gmachu MBP.
Z kart książki Lipińskiego rysuje nam się obraz Janka jako normalnego chłopaka, który musiał szybko dorosnąć w okupowanej Polsce. Przez znajomych został zapamiętany jako pogodny i skory do figlów młodzieniec. Gdy trzeba było chwycić broń robił to bez wahania. Przyjaźnił się z bohaterami "Kamieni na szaniec" Kamińskiego.
Po wojnie przyczynił się do zbierania wspomnień z czasów okupacji. Razem z Bogdanem Cielińskim spisali powstańczą działalność batalionu "Zośka", zawierająca meldunki i rozkazy. Podczas...

Książka z gatunku kustosz pamięci narodowej. Bardzo potrzebna. To reportaż historyczny o życiu i śmierci Jana Rodowicza ps. „Anoda”, bohatera akcji pod Arsenałem i powstańca warszawskiego odznaczonego Krzyżem Orderu Virtuti Militari, którego komuniści zamordowali po brutalnym śledztwie w styczniu 1949 roku.
Opisana historia została wzbogacona licznymi wspomnieniami i oprócz relacji zebranych wśród bliskich „Anody”, autor przeprowadził też wywiady z byłymi katami z UB, którzy prowadzili jego sprawę. Książka polecana wszystkim, a szczególnie młodemu pokoleniu.

Radosław | 2017-09-02

Dosyć ciekawy pamiętnik ale pióro autora bardzo niewyrafinowane i bardzo proste, jak i wartość historyczna mała, jak typowy dziennik gimnazjalny niemalże.

Internetowa_cela | 2018-08-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

(...) Od dłuższego czasu dostrzegam pewną szczególną alegorię. Umęczony „Rudy” i jego dzielna Matka, która stała się z czasem Matulą Polskich Harcerzy. Określone biblijne skojarzenie wydaje się jakże proste, ale też wyjątkowo wymowne. „Zośka”, „Rudy”, „Alek”, dalej „Anoda” i kilku innych stojących na piedestale. Jeszcze za życia za sprawą Aleksandra Kamińskiego opisywani piękni, bohaterscy, walczący.

„Rudy” stał się symbolem, męczennikiem za sprawę. Słowo „męczennik” może odrobinę jest na wyrost, ale jakże trafnie odnajduje się w tym kontekście. I to jego imiennik, Janek Rodowicz „Anoda” pierwszy rzucał butelki w akcji pod Arsenałem. Akcji, która również stała się symbolem, która odcisnęła swoje piętno na okupacji. „Anoda” po akcji odszedł spod Arsenału swobodnym krokiem, jakby nic się nie stało, jakby przed chwilą nie brał udziału w walce.

A przyznać trzeba, że rzemiosło wojskowe bardzo szybko sobie przyswoił. Poza tym doskonale czuł się w tematach minerskich, gdyż stał się...

Marshmallow | 2015-11-11
Przeczytana: 04 lipca 2015

Piotr Lipiński stworzył biografię połączoną z reportażem historycznym, dzięki temu fabuła jest ciekawa i wciągająca. Książka składa się z 13 rozdziałów, prologu i epilogu. Kolejne podrozdziały są tworzone na zasadzie krótkie – długie. Sprawia to, że czytelnik nie odczuwa znużenia ani znudzenia. Dynamizuje to treść, dodając napięcia i sprawiając, że odbiorca podąża tropami razem z autorem.

Aksa | 2018-05-06
Przeczytana: 20 kwietnia 2018