Rozkaz: Trzaskać! Zapomniane akcje polskiego podziemia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
historia
smolny

Książka przedstawia wybrane akcje polskiego podziemia w okupowanej przez Niemców Warszawie i Krakowie, a także na ziemiach zagarniętych po 1939 roku przez ZSRR. Zostały w niej opisane zamachy, akcje likwidacyjne, akcje odbicia więźniów – niektóre nieznane lub wręcz zapomniane. Każda z tych historii nadaje się na scenariusz dobrego kina sensacyjnego… Autor opisuje przygotowania to wybranych...

Autor opisuje przygotowania to wybranych akcji i ich przebieg, ale zwraca także uwagę na motywację i pomysłowość uczestników, a także podłoże emocjonalne i konsekwencje.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/276074/rozkaz-trzaskac.html

źródło okładki: Dom Wydawniczy PWN

Paweł | 2017-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2017

Trzeba powiedzieć jedno o tej pozycji...wspaniała. Jeśli tak by uczono historii w szkołach to na pewno wielu młodych ludzi, brzydko powiedziawszy olało te "fejszbuki", "jutuby" i inne wypłucz mózgi portale i zainteresowało się bardziej czytaniem i zarazem przyswajaniem wiedzy o naszej historii i o nie tylko jak w powyższej książce II WŚ. Świetnie napisana z polotem i lekkością , ale nie pomijając rzetelności historycznej. Tutaj wielkie ukłony dla autora, że umiał to tak spiąć klamrą, bo czytałem to momentami jak dobrą sensacyjnie-wojenną opowieść akcji. Już dawno nie pochłaniałem z takim zapałem książki strikte historycznej. Pozycja posiada też perełki, że tak nazwę ciekawostki, które dodają przyprawy do ogólnie przepysznego dania, jaka jest całość.Ale to niech każdy odkryje sam. Polecam i jestem pod ogromnym wrażeniem...eh Trzaskac! I czytać! :) A ja muszę ja mieć na stałe w biblioteczce. Ktoś mi kupi czy mam zasuwać do księgarni?? ;) Pozdrawiam :)

Elvis7 | 2016-04-05
Przeczytana: 05 kwietnia 2016

Każdy chyba słyszał o zamachu na Kutcherę, pewna ilość słyszała o samobójczym ataku na Adrie ale kto słyszał o tym, że ubezpieczająca ten atak osoba została skazana przez podziemie na karę śmierci za zdradę?
Rozkaz: Trzaskać to bardzo ciekawa pozycja dla każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś o historii Polskiego Państwa Podziemnego. Spektakularne akcje, odwet za terror, wykonywanie wyroków śmierci na zdrajcach to wszystko możemy znaleźć w tej książce. Zdecydowanie polecam bo czyta się ją jak dobrą powieść sensacyjną!

anetapzn | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Rozkaz trzaskać!, to kolejna książka autorstwa Remigiusza Piotrowskiego, którą miałam okazję przeczytać i kolejny raz autor mnie zachwycił, zarówno tematyką, sposobem jej zaserwowania czytelnikowi, jak przekształceniem aspektów historii w porywającą opowieść.
W piętnastu rozdziałach autor opisał piętnaście różnych historii. Każda z nich dotyczy innych bohaterów. Łączy je za to okres, gdy maja one miejsce (II wojna światowa), oraz fakt, kto je przeprowadzał (polskie podziemie). Akcje te miały miejsce w okupowanej przez Niemców Warszawie, Łodzi, Poznaniu i Krakowie, a także na ziemiach zagarniętych po 1939 roku przez ZSRR.
Mimo, iż jak wspomniałam tematyka dotyczy akcji polskiego podziemia, to jednak jest ona niezwykle różnorodna. Autor wybrał najciekawsze z podziemnych sabotaży, zamachów,akcji likwidacyjnych, akcji odbicia więźniów, napadów na konwoje czy magazyny z odzieżą, bronią, żywnością. Bohaterami są osoby walczące o wolność, ale także te, które zapisały się na kartach...

Ania Urbańska | 2015-06-13

Osiemdziesiąt lat temu świat był inny. Czarno-biały, pokryty patyną i zamazany jak stare fotografie. To przeszłość odległa niczym epoka kamienia łupanego. Niedawno skończyła się wojna, zaborcy przestali nas gnębić, ale ludzie, nauczeni doświadczeniem, nie przestali spodziewać się kolejnych ciosów. Wiedzieli, że nie wolno żyć spokojnie, oddychać pełną piersią, chodzić na spacery i cieszyć się życiem rodzinnym, bo w każdej chwili może nadejść cios, który całe to szczęście zniszczy. Byli gotowi na utratę wszystkiego, nieustannie spięci. Tak bardzo różnili się od nas, martwiących się o spłatę kredytu, o to, żeby znaleźć pracę, żeby mieć pieniądze na edukację dzieci. Młodzież z tamtych lat była wychowywana do walki, więc gdy okazja do niej nadeszła, nikt nie był zaskoczony. Teraz młodzi ludzie mają zupełnie inne sprawy na głowie. Oni i my - dwa różne światy, dwie różne planety. Czy aby na pewno?

Wierzcie mi lub nie, ale niejednokrotnie zetknęłam się z taką filozofią. "Oni"...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.