Dworzec Gdański

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9788308041994

Dworzec Gdański to książka napisana ze swadą, barwna, pełna anegdot i nie znanych do tej pory relacji o jednym z najmroczniejszych okresów w historii powojennej Polski. Wspomnienia pisane były przez autora w ostatnich miesiącach życia, w trakcie śmiertelnej choroby, oparte są na faktach, zamykają się w całość o charakterze życiowego testamentu. Henryk Dasko wyemigrował z Polski po wydarzeniach Marca 68, zmuszony do opuszczenia kraju przez ówczesne władze komunistyczne. Jego opowieść o dzieciństwie, młodości w czasach PRL-u, o Marcu 68, o żydowskiej emigracji, o życiu na obczyźnie, a wreszcie o poczuciu głębokiej więzi rodzinnym krajem to niezwykłe świadectwo nie tylko indywidualnego losu, ale też losów tysięcy innych Polaków skazanych na emigrację marcową. Henryk Dasko (1947 2006) pochodzący z rodziny żydowskiej dziennikarz, eseista, tłumacz i podróżnik. Wyemigrował z Polski 1969 roku. Zmarł w 2006 r. w Toronto. Okładka: twarda, Rok wydania: 2008,

bromba | 2015-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2015

Bardzo ciekawa i osobista książka, dla mnie nieco egzotyczna, bo nie sądziłam, że tak dostatnio może wyglądać życie w powojennej Polsce (do tej pory czytałam o biedzie, odbudowie, dorobku...) oraz jak funkcjonowało środowisko żydowskie w W-wie.
Na pewno to ważny głos świadka Marca'68 roku, przy czym ważne, że nie głos cierpiętniczy i oskarżycielski: Henryk Dasko nie robi z siebie ofiary i nie szuka wrogów, lecz jest przykładem kogoś, kto świetnie sobie życie ułożył na obczyźnie, nie zerwał kontaktów z krajem (i językiem), jednak na zawsze został naznaczony przez tamten exodus, dlatego w dorosłym życiu swoistą misją stał się dla niego dialog polsko-żydowski, budowanie mostów między Polakami, a wygnanymi Żydami. Budzi we mnie podziw za swoją niesamowitą energię, ciekawość świata i wielkoduszność, zdolność abstrahowania od własnych doświadczeń:
"Moje własne rozliczenia z Polakami nie są inne niż kogokolwiek z nas, nie są mniej tragiczne od doświadczeń tych amerykańskich Żydów, o...

CORO | 2011-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2011

Autobiografia. Lata PRL-u, Marzec `68. Napisana barwnie z humorem. Czyta się lekko i nie sposób odłożyć na następny dzień. Niesamowicie wciąga. Historia którą warto poznać. Niełatwe stosunki polsko-żydowskie.
Emigracje ludzi związanych z Polską od pokoleń. Trudne wybory.

miranka | 2016-09-30
Tiger | 2016-03-18