Tym czasom/ For the Time Being

Okładka książki Tym czasom/ For the Time Being Wystan Hugh Auden
Okładka książki Tym czasom/ For the Time Being
Wystan Hugh Auden Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria Seria: Biblioteka Mnemosyne poezja
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
poezja
Seria:
Biblioteka Mnemosyne
Tytuł oryginału:
For the Time Being
Wydawnictwo:
słowo/obraz terytoria
Data wydania:
2016-12-15
Data 1. wyd. pol.:
2016-12-15
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379080670
Tłumacz:
Stanisław Barańczak
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Kronos 4 (63)/2022 Lekcja łaciny Matthew Arnold, Wystan Hugh Auden, Cecil Maurice Bowra, Redakcja pisma Kronos, Virginia Woolf
Ocena 7,7
Kronos 4 (63)/... Matthew Arnold, Wys...
Okładka książki 444 wiersze poetów języka angielskiego XX wieku Wystan Hugh Auden, Elizabeth Bishop, Edward Estlin Cummings, Robert Frost, Thomas Hardy, Seamus Heaney, Philip Larkin, James Merrill, Charles Simic, Dylan Thomas
Ocena 8,7
444 wiersze po... Wystan Hugh Auden, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2
2

Na półkach:

Ogólnie przyjętą zasadą wydania krytycznego dzieła autora jest to, że cały aparat kryczyczny, jakkolwiek cenny i rozbudowany, jest wtórny w stosunku do samego utworu. Gwarantuje to czytelnikowi imię autora na okładce.

W przypadku „Tym czasom / For the Time Being” Audena tak nie jest. Zresztą, w przedmowie powiedziano wprost: „celem niniejszego wydania było opatrzenie poematów sporymi objętościowo przepisami” i tak jest w istocie. O ile tekstowi angielskiemu Audena oszczędzono uciążliwych odnośników (ciekawe, czy nie był to warunek właściciela praw autorskich),to przekład Stanisława Barańczaka został po prostu bezlitośnie spreparowany – aż 306 miejsc w nim wymagało nieodzownego komentarza na dole strony. Edycja tekstów tak dalece została podporządkowana dyktatowi przypisów, że nawet sonetu (16 wersów) nie dało się pomieścić na jednej stronie. Względy wygody komentowania zdecydowały o niestandardowym (i nie spotkanym przeze mnie dotychczas ani w polskiej, ani w światowej praktyce edytorskiej) układzie tekstów, z przekładem po parzystej stronie (zazwyczaj po parzystej, czyli lewej stronie otwartej książki, jest oryginał). Generalnie, Auden napisał „Morze i zwierciadło” jako komentarz do „Burzy” Szekspira, Barańczak przełożył, a Pokojska napisała komentarz do przekładu Barańczaka, i to ten ostatni okazał się w danym wydaniu najważniejszy.

Przekład Stanisława Barańczaka może podobać się lub nie, wywoływać polemikę i wymagać takiego czy innego dodatkowego wyjaśnienia, ale zdecydowanie zasługuje na wydanie obok oryginalnego tekstu Audena zgodnie ze wszelkimi dobrymi praktykami edytorskimi bez zakłócania przepisami tkanki utworu. Po prostu. Bo jest to całościowy tekst, wynik pracy i wysiłku twórczego poety i fakt polskiej literatury, a nie ćwiczenia studenckie. Bo to jest po prostu w dobrym tonie.

Jeżeli chodzi o same komentarze Agnieszki Pokojskiej, dla których powstało to wydanie poematów Audena, przytoczę tylko jeden (nr 149 ze strony 162):

„Ten opis przypomina krajobraz Islandii, którą Auden odwiedził z Christopherem Isherwoodem w 1936 roku. Owocem podróży była ich wspólna książka Letters from Iceland (1937)”.

Niech każdy sam oceni, czy ten przypis jest wart przerwania lektury poematu i istotnie wzbogaca nasze rozumienie czytanego utworu, ale rzeczoną podróż Auden odbył i książkę napisał z Louisem MacNeicem...

Ogólnie przyjętą zasadą wydania krytycznego dzieła autora jest to, że cały aparat kryczyczny, jakkolwiek cenny i rozbudowany, jest wtórny w stosunku do samego utworu. Gwarantuje to czytelnikowi imię autora na okładce.

W przypadku „Tym czasom / For the Time Being” Audena tak nie jest. Zresztą, w przedmowie powiedziano wprost: „celem niniejszego wydania było opatrzenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    30
  • Przeczytane
    9
  • Posiadam
    2
  • 02.Poematy
    1
  • Olimpiada Literatury i Języka Polskiego
    1
  • LEGIMI
    1
  • Książki/marzec/2019 r.
    1
  • Poezja
    1
  • Legimi
    1
  • Czytnik
    1

Cytaty

Więcej
Wystan Hugh Auden Tym czasom/ For the Time Being Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także